Światowidka samotnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 41-57 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca w borach sosnowych i lasach iglastych. Samica składa jaja na spodniej stronie liścia, często w koronach drzew. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jodłę pospolitą, świerk pospolity i sosnę zwyczajną, a dodatkowo modrzew. Przepoczwarczenie następuje w mocnym oprzędzie w ziemi, tuż przy pniu drzewa. Zimuje w postaci poczwarki.
piątek, 11 lipca 2025
czwartek, 10 lipca 2025
Helcystogramma rufescens
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny skośnikowatych wynosi 14-17 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na otwartych terenach trawiastych i trzcinowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kłosowicę leśną, trzcinnik leśny i piaskowy, kupkówkę pospolitą, wiechlinę zwyczajną i mozgę trzcinowatą. Gąsienica żeruje wewnątrz liścia zwiniętego w rurkę. Podczas żerowania zmienia liście, po czym przenosi się na kolejny liść na którym nie żeruje i tam się przepoczwarza. Zimuje w postaci larwy.
środa, 9 lipca 2025
Epinotia demarniana
Wydrążka bazióweczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 14-22 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w wilgotnych lasach liściastych, na wrzosowiskach, torfowiskach oraz nad brzegami rzek i strumieni. Imago za dnia często odpoczywa wysoko na drzewie. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę brodawkowatą, olszę i wierzbę. Larwy żerują na kwiatostanach tych drzew. Przepoczwarczenie następuje na ziemi, w kokonie, wśród ściółki liściowej. Zimuje w postaci larwy.
wtorek, 8 lipca 2025
Mythimna turca
Mokradlica miedzianka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 37-45 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca na łąkach, ugorach, pastwiskach oraz w dolinach rzecznych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kosmatkę, kupkówkę pospolitą, wiechlinę gajową oraz trawy. Larwa prowadzi ukryty tryb życia. Na żer wychodzi nocą, natomiast w ciągu dnia siedzi ukryta na ziemi lub blisko ziemi między źdźbłami traw. Przepoczwarczenie następuje w oprzędzie na ziemi lub płytko w ziemi. Zimuje gąsienica, w przedostatniej fazie larwalnej.
poniedziałek, 7 lipca 2025
Idaea inquinata
Krocznik ziołowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 12-18 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy maja do pierwszych dni lipca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku sierpnia do pierwszych dni września. Środowiskiem występowania tego gatunku są ogrody, otoczenia zabudowań wiejskich, spiżarnie i szopy. Larwy żerują na więdnących lub zeschniętych liściach oraz innych częściach roślin. Zimuje w postaci gąsienicy.
niedziela, 6 lipca 2025
Gelechia rhombella
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny skośnikowatych wynosi 14-17 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia w ogrodach, sadach, zakrzewionych polanach oraz na terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jabłoń domową, a dodatkowo śliwę tarninę, gruszę pospolitą i jarząb pospolity. Larwa żyje wewnątrz zrolowanego liścia lub między dwoma sprzędzonymi liśćmi.
piątek, 4 lipca 2025
Elaphria venustula
Pominka powabna. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 18-23 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia na skrajach lasów, polanach leśnych, wrzosowiskach i na łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wrzos, żarnowiec, jałowiec, przywrotnik, pięciornik i malinę. Zimuje w postaci poczwarki, w kokonie, na ziemi lub pod ziemią wśród korzeni.
środa, 2 lipca 2025
Notocelia rosaecolana
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 15-20 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca sierpnia na skrajach lasów, w parkach, ogrodach i zaroślach. Imago chętnie spija nektar z kwiatów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różę stulistną i różę rdzawą. Larwa żyje wewnątrz sprzędzonego lub zrolowanego liścia. Zimuje w postaci jaja.
Data wykonania zdjęcia: 23.06.25
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska
wtorek, 1 lipca 2025
Leucodonta bicoloria
Białoząbka dwubarwica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny garbatkowatych wynosi 33-38 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do pierwszych dni lipca w lasach liściastych, mieszanych, brzezinach, parkach i na torfowiskach. Samica składa jaja w płaskich złożach, liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk, na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę i lipę, rzadziej dąb. Początkowo młode gąsienice szkieletują liście, a następnie wygryzają w nich otwory. Później zgryzają blaszkę liściową od wierzchołka, pozostawiając żyłkę główną na której przebywają. Przepoczwarczenie następuje w cienkim oprzędzie, między dwoma sprzędzonymi liśćmi, z którymi jesienią opada na ziemię. Zimuje w postaci poczwarki.
poniedziałek, 30 czerwca 2025
Eupithecia intricata
Grotnik kreskowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 20-35 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do końca czerwca w suchych borach sosnowych, lasach iglastych, parkach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jałowiec pospolity, cyprysik oraz żywotnik. Larwy żerują na igłach. Zimuje w postaci poczwarki.
sobota, 28 czerwca 2025
Oligia latruncula
Sówka ociemnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 22-27 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w lasach, na łąkach i polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy trzcinnik i kupkówkę pospolitą. Larwy żerują wewnątrz łodygi rośliny pokarmowej. Przepoczwarczenie następuje w cienkim kokonie, wśród korzeni. Zimuje w postaci larwy.
piątek, 27 czerwca 2025
Monochroa cytisella
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny skośnikowatych wynosi 10-12 mm. Postać dorosła pojawia się w lipcu w lasach, na trawiastych stokach i wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy orlicę pospolitą. Larwy żerują w łodydze paproci, w niewielkim galasie. Początkowo jest on zielony, a następnie brązowieje. Pęd za galasem jest słabo rozwinięty lub obumiera. Przepoczwarczenie następuje w galasie.
czwartek, 26 czerwca 2025
Psyche casta
Koszówka czysta. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny koszówkowatych w przypadku samca wynosi 11-15 mm, natomiast samice są bezskrzydłe. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca w lasach, parkach, ogrodach, na łąkach i terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy chaber ciemny, olszę szarą, brzozę, topolę osikę, wierzbę iwę, malinę właściwą oraz trawy. Larwy tworzą charakterystyczne koszyczki z fragmentów roślinnych, zwłaszcza z kawałków trawy. Osłonka przymocowywana jest do pni drzew lub liści, a często także do drewnianych płotu lub bram. Przepoczwarczenie następuje w koszyczku. Wkrótce po przeobrażeniu samiec odlatuje, natomiast samica zostaje w osłonce wywinięta na jej końcu i zaczyna wydzielać feromony, aby zwabić samca. Po zapłodnieniu, składa jajeczka do koszyczka i po niedługim czasie umiera. Zimuje w postaci larwy.
Imago
środa, 25 czerwca 2025
Crassa unitella
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny płożkowatych wynosi 12-16 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach i parkach. Gąsienice żywią się prawdopodobnie grzybami, porostami i butwiejącym drewnem. Zimuje w postaci larwy. Przepoczwarczenie następuje w cienkim kokonie.
Data wykonania zdjęcia: 23.06.25
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska
wtorek, 24 czerwca 2025
Celypha rivulana
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 14-19 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych, na podmokłych łąkach i bagnach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jastrzębiec, olszę, brzozę, driakiew, borówkę czarną i bagienną, janowiec barwierski, lucernę siewną, porzeczkę, storczyk, babkę lancetowatą, wiązówkę, malinę i przytulię. Larwy żerują na kwiatach i pędach szczytowych w jedwabnym oprzędzie. Przepoczwarczenie następuje w cienkim kokonie, w siedlisku larwy lub w kokonie utkanym wśród ściółki liściowej na ziemi.
niedziela, 22 czerwca 2025
Coleophora currucipennella
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny pochwikowatych wynosi 13-16 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w lasach liściastych i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy grab zwyczajny, dąb, wierzbę, a dodatkowo leszczynę pospolitą. Larwy początkowo minują liście, a następnie żerują korzystając z mobilnej osłonki.
sobota, 21 czerwca 2025
Epinotia tenerana
Wydrążka leszczynówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 12-16 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w lasach, parkach, ogrodach, zaroślach oraz zadrzewieniach nadwodnych. Imago jest aktywne o zmierzchu. W ciągu dnia zwykle odpoczywa na liściach rośliny pokarmowej. Samica składa jaja pojedynczo lub w grupie po dwie- trzy sztuki na pąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy leszczynę, olszę czarną oraz dąb. Początkowo larwy żerują na kotkach, często powodując ich deformację, a następnie wgryzają się w pąki liściowe, robiąc w nich dziurę u podstawy. Przepoczwarczenie odbywa się w ściółce liściowej lub pod mchem w cienkim, jedwabistym kokonie. Zimuje w postaci larwy.
piątek, 20 czerwca 2025
Lobesia reliquana
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 11-13 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od początku maja do końca czerwca w lasach, ogrodach i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy nawłoć pospolitą, brzozę, grab, farbownik lekarski, jałowiec, buk, dąb, śliwę tarninę i wierzbę. Larwa żywi się pędami i liśćmi tych roślin. Zimuje w postaci gąsienicy.
niedziela, 8 czerwca 2025
Olethreutes subtilana
sobota, 7 czerwca 2025
Archinemapogon yildizae
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny molowatych wynosi 12-23 mm. Postać dorosła pojawia się od pierwszych dni czerwca do połowy lipca w lasach, ogrodach i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy hubiak pospolity i porek brzozowy. Gąsienice żerują w owocnikach grzybów porastających brzozy. Bywają znajdowane w wypluwkach ptaków i ich gniazdach.
środa, 21 maja 2025
Harpyia milhauseri
Wojnica swarożyca. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny garbatkowatych wynosi 45-53 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca czerwca w lasach liściastych, mieszanych, dębowych, bukowych oraz w parkach. W upalne lata może rozwinąć się częściowe drugie pokolenie, w okresie od początku lipca do początku sierpnia. Samica składa jaja w niewielkich grupach, liczących od kilku do kilkunastu sztuk, na gałązkach w koronach drzew. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb, a także brzozę, buk i grab. Początkowo larwa szkieletuje liść, a następnie zgryza blaszkę liściową od brzegu do żyłki głównej. Gąsienice przepoczwarczają się w twardym, płaskim, owalnym kokonie, w szczelinach kory na wysokość 1-2 m. Kokon wzmocniony jest trocinami wygryzionymi przez larwy z drzewa. Zimuje w postaci poczwarki.
wtorek, 20 maja 2025
Epirrhoe alternata
Paśnik zmiennik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 22-29 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od połowy lipca do połowy września. Środowiskiem występowania tego gatunku są lasy liściaste, mieszane, parki, polany leśne, ogrody, zręby, zarośla oraz trawiaste zbocza. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przytulię białą, czepną, pospolitą oraz leśną. Larwy żerują pojedynczo lub po kilka. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędach, na ziemi lub płytko w ziemi.
niedziela, 18 maja 2025
Eupithecia vulgata
sobota, 17 maja 2025
Oxyptilus distans
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny piórolotkowatych wynosi 15-22 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach, od początku maja do końca sierpnia na kwiecistych, suchych łąkach i terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jastrzębiec lepki, cykorię podróżnik, mlecz polny, goryczel jastrzębcowaty, kosmaczek pospolity oraz różne gatunki pępaw. Wiosenne pokolenie żeruje na młodych liściach, natomiast letnie pokolenie odżywia się głównie kwiatami. Przepoczwarczenie następuje na roślinie pokarmowej.
piątek, 16 maja 2025
Incurvaria masculella
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny krzywikowatych wynosi 12-16 mm. Postać dorosła pojawia się od początku kwietnia do końca czerwca w ogrodach, zaroślach, na żywopłotach i skrajach lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy grab zwyczajny, leszczynę pospolitą, borówkę czarną, kasztan jadalny, buk zwyczajny, dąb czerwony, lipę drobno oraz szerokolistną i różę. Początkowo larwy minują liście, a następnie schodzą na ziemię i żerują na martwych liściach.
czwartek, 15 maja 2025
Stauropus fagi
Potwora buczynówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny garbatkowatych wynosi 58-65 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca kwietnia do pierwszych dni czerwca, natomiast drugie pokolenie lata od początku lipca do pierwszych dni sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są lasy liściaste, lasy bukowe i lasy mieszane. Imago jest aktywne nocą, dzień spędza odpoczywając na pniach drzew. Potwora swoją nazwę zawdzięcza niezwykłemu wyglądowi gąsienicy. Początkowo przypomina mrówkę, natomiast w miarę wzrastania zaczyna przypominać potwora rodem z filmów science fiction. Zaniepokojona unosi odwłok do góry, aby odstraszyć przeciwnika. Samica składa jaja pojedynczo na liściu rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. wiąz, grab, buk, klon, brzozę, leszczynę, dąb, topolę, jabłoń i wiele innych. Larwy podczas żerowania zgryzają blaszkę liściową. Gąsienice budują bladobrązowy, mocny, cienki oprzęd, między liśćmi na ziemi lub na drzewie. Zimuje w postaci poczwarki, czasami nawet kilkukrotnie.
środa, 14 maja 2025
Glyphipterix forsterella
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wznosikowatych wynosi 11-15 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca czerwca, wszędzie tam gdzie występuje jej roślina pokarmowa. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy turzycę rzadkokłosą oraz turzycę lisią. Gatunek zimuje w stadium larwalnym, w kwiatostanie rośliny pokarmowej. Tam też następuje przepoczwarczenie.
poniedziałek, 12 maja 2025
Nothris verbascella
Skośnik dziewannowy. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny skośnikowatych wynosi 17-21 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach, od początku maja do końca września na murawach kserotermicznych i psammofilnych, przydrożach i przytorzach, terenach ruderalnych oraz w ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dziewannę. Larwy żerują na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej.
Data wykonania zdjęć: 09.05.25
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska
sobota, 10 maja 2025
Schiffermuelleria schaefferella
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny płożkowatych wynosi 12-16 mm. Postać dorosła pojawia się od początku kwietnia do końca lipca w lasach, parkach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy buk, dąb, modrzew, sosnę, jabłoń, śliwę, topolę, wiąz i wierzbę. Larwy rozwijają się w butwiejącym drewnie, którym się żywią.
środa, 23 kwietnia 2025
Boudinotiana notha
Bęsica osinówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 27-32 mm. Postać dorosła pojawia się od początku marca do końca kwietnia w lasach liściastych, mieszanych, na skrajach lasów, wrzosowiskach i wysokich torfowiskach. Imago chętnie odwiedza kwiaty wierzb i często przysiada na ziemi. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy topolę osikę, wierzbę iwę, a dodatkowo brzozę. Larwa w ciągu dnia chowa się między sprzędzonymi liśćmi. Zimuje w postaci poczwarki, czasami 2-3 krotnie. Przepoczwarczenie następuje w ziemi lub spróchniałym drzewie.
Data wykonania zdjęcia: 13.04.25
niedziela, 20 kwietnia 2025
Pasiphila debiliata
Grotniczek jagodniaczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 17-19 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do pierwszych dni sierpnia w borach bagiennych, widnych lasach liściastych, widnych lasach mieszanych i na wysokich torfowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną i borówkę bagienną. Larwy żerują w nocy, na kwiatach i niedojrzałych owocach. Poczwarki przebywają w oprzędach między liśćmi na ziemi lub pod mchem. Zimuje w postaci jaja.
Data wykonania zdjęcia: 25.06.24
czwartek, 17 kwietnia 2025
Choristoneura diversana
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętości skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 15-20 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w ogrodach, zaroślach oraz na bagnach. Imago lata wieczorem i o zmierzchu nad wierzchołkami młodych drzew i krzewów. W ciągu dnia motyl odpoczywa na liściach, a gdy zostanie przestraszony upada na ziemię. Samica składa jaja w dużych złożach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy klon, olszę, brzozę, buk, dąb, wiciokrzew, bez lilak, wierzbę, szakłak i wiele innych. Gąsienice żyją w splecionych lub zwiniętych liściach rośliny żywicielskiej. Zimuje w postaci młodej larwy.
Miejsce wykonywania zdjęć: Katowice, Polska
wtorek, 18 marca 2025
Lycia isabellae
Włochacz modrzewiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 28-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku marca do końca kwietnia w lasach iglastych, mieszanych z udziałem modrzewia, lasach modrzewiowych i parkach. Samice znajdywane są na pniach starych modrzewi. Po zapłodnieniu samice wędrują w górę pnia składając po drodze jajeczka za pomocą długiego pokładełka. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy modrzew europejski. Zimuje w postaci poczwarki.
sobota, 15 marca 2025
Agriphila tristella
Wachlarzyk zmienniczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 22-30 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do końca września w lasach, ogrodach, na zrębach, polanach, pastwiskach, ugorach i łąkach. Imago prowadzi zmierzchniowy i nocny tryb życia, jednak łatwo je wypłoszyć z traw w ciągu dnia. Samica składa jaja w locie. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy śmiałek darniowy, trawy i wiechlinę. Larwy żyją w rurkowatym chodniku z przędzy, umiejscowionym wzdłuż źdźbła, nisko przy ziemi. Opuszczają go na żerowanie rano i wieczorem. Przepoczwarczenie odbywa się w owalnym kokonie, pokrytym fragmentami pogryzionych traw i odchodami. Zimuje w postaci larwy.
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska
niedziela, 9 marca 2025
Noctua janthina
Rolnica przepaska. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 44-52 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca września nad brzegami rzek i strumieni, w lasach łęgowych, parkach i ogrodach. Samica składa jaja w jednowarstwowych złożach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy mniszek lekarski, wiciokrzew, trzmielinę pospolitą, żarnowiec, głóg, szczaw, malinę, topolę białą, wierzbę, wiąz i pokrzywę zwyczajną. Przepoczwarczenie następuje w oprzędzie, w ziemi. Zimuje w postaci larwy.
sobota, 8 marca 2025
Epiblema grandaevana
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 21-26 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do połowy lipca na terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lepiężnik biały, lepiężnik różowy oraz podbiał pospolity. Larwy żerują i przepoczwarczają się w korzeniach rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci larwy.