poniedziałek, 30 września 2013

Nymphalis io

Rusałka pawik. Jedna z najpospolitszych rusałek w Polsce. Osiąga rozpiętość skrzydeł od 50-60 mm. Występuje w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca czerwca do połowy lipca, drugie- od sierpnia do maja. Nymphalis io zimuje w naszym kraju. Często spotykana jest zimą na strychach, w piwnicach i pustych pniach drzew. Ja liczniej zaczęłam ją spotykać dopiero w drugiej połowie września. Dymorfizm płciowy jest niewidoczny. Podczas żerowania składa skrzydła wierzchnimi płaszczyznami do siebie. Dzięki czarnobrązowemu ubarwieniu spodniej strony skrzydeł dobrze się maskuje. W przeciwieństwie do wielu swoich kuzynów nie jest motylem wędrownym. Można ją spotkać w sadach, ogrodach, na otwartych terenach, obrzeżach lasów, łąkach oraz polach. Motyle chętnie siadają na kwiatach ostów i innych roślin. Preferują kwiaty od czerwonych do fioletowoniebieskich. Podstawowymi roślinami żywicielskimi jest chmiel zwyczajny i pokrzywa zwyczajna. Gąsienice zazwyczaj tworzą wspólne gniazdo na miękkich liściach wierzchołkowych.






Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 20 września 2013

Amphipyra pyramidea

Opłonka stogowica. Motyl z rodziny sówkowatych o rozpiętości skrzydeł wahającej się między 40-52 mm. Na wierzchniej stronie skrzydeł posiada plamkę nerkowatą, która jest mocno przyćmiona. Motyl spotykany od lipca do listopada, gąsienica- od maja do czerwca. Roślinami żywicielskimi gąsienicy są: dąb, wiąz, wierzba, lipa, głóg, topola, grab i lilak. Motyle można spotkać żerujące na kwiatach i przejrzałych jagodach. Często również przylatują do światła. Gdy nie przesiadują u nas w domach, można je spotkać w lasach liściastych, mieszanych i parkach. Na dwóch poniższych zdjęciach osobnik kryjący się w spróchniałej korze drzewa. 




Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

czwartek, 12 września 2013

Vanessa atalanta

Rusałka admirał. Rozpiętość skrzydeł tego motyla waha się od 52-64 mm. Do Polski przylatuje co roku w maju i czerwcu z południa kontynentu. Od sierpnia do października pojawia się drugie pokolenie tego motyla, gąsienice zaś żerują od czerwca do lipca i od sierpnia do września. Można je spotkać na ostrożniach, chmielu oraz pokrzywach. Gąsienice żyją pojedynczo, zwijając się w swojej kryjówce. Co ciekawe, zmieniają one swój kolor, poczynając od zielonego, po granatowy, a nawet szary. Ich cechą charakterystyczną, występującą bez względu na barwę są żółte trójkątne plamy, które ułatwiają identyfikację. Imago często można spotkać przesiadującego na przejrzałych owocach, spadających z drzew takich jak śliwki, jabłka czy gruszki. Z tego powodu często przylatują do sadów i ogrodów, ale w pobliżu lasów również można je spotkać. Większość z nich odlatuje jesienią z powrotem na południe, jednak niektóre postanawiają zimować w Polsce, co niestety kończy się dla nich zazwyczaj śmiercią. Posiadają piękny marmurowy spód skrzydeł, którym mogą szczycić się wśród innych motyli. Samce admirałów są bardzo terytorialne (tak jak było to w przypadku rusałki ceika) i nieproszonych gości wyganiają ze swojego rewiru, nawet jeśli Ci należą do innego gatunku.    


Data wykonania zdjęcia:  15.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 11 września 2013

Issoria lathonia

Perłowiec latonia inaczej nazywany też dostojką latonią i perłowcem mniejszym. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi od 40-45 mm. W ciągu roku pojawiają się 2-3 pokolenia. Pierwsze przylatuje do nas z południa kontynentu i północnej Afryki już w kwietniu i maju, drugie pokolenie żyje od połowy lipca do połowy września, zaś trzecie, jeśli warunki klimatyczne są sprzyjające- od września do października. Samice składają jaja pojedynczo na liściach i kwiatach fiołków. Dymorfizm płciowy u owada jest słabo widoczny. Różnią się one jedynie rozmiarem.Cechą charakterystyczną perłowca latoni jest obecność srebrzystych plamek ( w ilości około 25) na spodniej stronie skrzydeł, dzięki czemu bardzo łatwo ją odróżnić od pozostałych motyli. Dorosłego motyla można spotkać na otwartych suchych terenach, gdzie przesiadują na ziemi wygrzewając się w słońcu, na stepach oraz zagospodarowanych przestrzeniach, do których zdążyły się już przystosować. Dostojkę latonię można spotkać często, gdy wykonuje charakterystyczne zygzakowate przeloty pomiędzy kwiatami. W Polsce gatunek ten może zimować w postaci gąsienicy lub poczwarki. 





Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 6 września 2013

Lycaena virgaureae

Czerwończyk dukacik. Drobny motylek o rozpiętości skrzydeł wahającej się między 27-32 mm. Występuje tylko w jednej generacji, która lata nad polskimi łąkami od czerwca do sierpnia (mnie udało się go spotkać jeszcze we wrześniu). W sierpniu samica składa pojedynczo jaja, z których jesienią rozwijają się gąsienice, ale wylęgają się one dopiero w następnym roku. Jaja można spotkać na roślinach żywicielskich, czyli na różnych gatunkach szczawiu. U dorosłego motyla występuje wyraźny dymorfizm płciowy, objawiający się różnym ubarwieniem. Samiec jest koloru złocistoczerwonego z czarną obwódką wzdłuż skrzydeł, zaś samica jest koloru pomarańczowego z przepaskami z ciemnych plamek (na zdjęciach). Czerwończyk dukacik jest krótkodystansowcem, więc bardzo łatwo złapać go w obiektyw.   





Data wykonania zdjęć: 25.07.14
Miejsce wykonania zdjęć: Ogrodzieniec, Polska

Timandra comae

Walgina rdestniak- motyl z rodziny miernikowcowatych.o rozpiętości skrzydeł od 14-35 mm. Występuje w 2-3 pokoleniach, od maja do października. Dymorfizm płciowy widoczny jest u nich w postaci różnej budowy czułków. Samica posiada czułki piłkowane, czyli takie, które posiadają krótkie boczne wyrostki, zaś samiec posiada czułki podwójne grzebykowate. Gatunek tej ćmy jest w Polsce bardzo pospolity. Można spotkać ją w lasach łęgowych, w zaroślach w pobliżu akwenów wodnych oraz na skrajach lasów. Mnie udało się ją sfotografować na otwartej łące, wśród traw. Gatunek ten łatwo rozpoznać spośród innych po czerwono-fioletowych liniach, które po rozłożeniu układają się w jeden pasek. Podstawowymi roślinami żywicielskimi jest szczaw i rdest, ale czasami żywią się również innymi roślinami. Poczwarka ubarwieniem przystosowuje się do otoczenia.     


Data wykonania zdjęcia: 02.06.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska