niedziela, 30 marca 2014

Pieris rapae

Bielinek rzepnik. Motyl z rodziny bielinkowatych o rozpiętość skrzydeł od 40-46 mm. Można go spotkać od marca aż do października, jednak nie jest tak długowieczny jak jego kolega latolistek cytrynek. W czasie tych 8 miesięcy występują  2-3 pokolenia tego motyla. Pierwsze pokolenie lata od końca marca do maja, drugie od czerwca do sierpnia, zaś trzecie od września do połowy października.  Można go spotkać na skrajach lasów, leśnych drogach, łąkach, ogrodach oraz na terenach ruderalnych. Osobniki występujące wiosną są mniejsze od swoich letnich kuzynów i posiadają mniej wyraźny rysunek na skrzydłach. Do roślin żywicielskich zaliczyć możemy m.in. kapustę, pieprzycę, nasturcję czy gęsiówkę. Tak jak u większości motyli poczwarki przepoczwarzają się w pobliżu rośliny żywicielskiej. Gąsienica pożera najpierw środek kapusty, a później także zewnętrzne liście.



Data wykonania zdjęć: 3.08.16; 12.09.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

sobota, 29 marca 2014

Xanthorhoe biriviata

Paśnik dwurzeczek. Kolejny przedstawiciel rodziny miernikowcowatych o rozpiętości skrzydeł od 22-30 mm, spotykany w Polsce w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie tego motyla lata od końca kwietnia do połowy czerwca, zaś drugie od lipca do połowy sierpnia. Preferuje tereny wilgotne w tym lasy liściaste, mieszane i łęgowe. Mój przedstawiciel tego gatunku postanowił się jednak wyrwać z tych ram i pojawił się już pod koniec marca w lesie o małej wilgotności. Można je spotkać zarówno w dzień i w nocy, gdy przesiadują na drzewach lub w pobliżu wilgotnych miejsc takich jak np. błotniste ziemie w lesie.  Do roślin żywicielskich tego motyla możemy zaliczyć niecierpka pospolitego.


Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

poniedziałek, 24 marca 2014

Gonepteryx rhamni

Latolistek cytrynek inaczej nazywany też listkowcem cytrynkiem. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 48-55 mm. Jest jednym z najbardziej długowiecznych motyli, gdyż może żyć nawet 10-11 miesięcy, jednak jeszcze w lipcu cytrynki zapadają w tak zwane "letnie odrętwienie" i odżywają dopiero we wrześniu. Jego nazwa wzięła się od tego, że zimuje w opadłych liściach, zaś człon "cytrynek" bierze się stąd, że jego skrzydła pachną cytryną. W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie tego motyla. Widoczny jest dymorfizm płciowy. Samice są białawe z żółtawo-zielonkawym odcieniem, zaś samce są ubarwione na jaskrawo-żółto. Motyl ten stosuje mimetyzm, który poza kształtem skrzydeł objawia się również tym, że na  ich spodniej stronie występują żyłki, które wiernie naśladują nerwy w liściu. Możemy go spotkać praktycznie wszędzie, poczynając od terenów ruderalnych, poprzez  lasy, sady i pola uprawne, aż do naszych ogrodów. Gąsienice żyją 4-5 tygodni i przepoczwarzają się na gałęziach krzewów pokarmowych. Mają barwę zieloną, z charakterystycznym nisko położonym białym prążkiem z boku.


Data wykonania zdjęć: 04.07.21; 04.07.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Dyrdy  Polska

środa, 5 marca 2014

Agriopis leucophaearia

Zimowek białoplam. Motyl z rodziny miernikowcowatych o rozpiętości skrzydeł wahającej się pomiędzy 27-30 mm. Samiec normalnie uskrzydlony (na zdjęciu), natomiast samica charakteryzuje się brakiem skrzydeł. Ćmę tę można spotkać już pod koniec zimy, głównie w marcu oraz kwietniu, jednak mi udało się ją sfotografować pod koniec lutego, co może być wynikiem bardzo ciepłej zimy. Preferuje lasy liściaste, zarośla lub lasy mieszane, zaś do roślin żywicielskich możemy zaliczyć drzewa owocowe, dęby oraz topole osiki.


Data wykonania zdjęć: 14.03.17; 07.03.17;04.03.23; 18.02.24
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska