wtorek, 27 maja 2014

Erannis defoliaria

Zimowek ogołotniak. Motyl z rodziny miernikowcowatych o rozpiętości skrzydeł 35-45 mm. Imago występuje późną jesienią, od połowy września do wczesnego grudnia, zazwyczaj po pierwszych przymrozkach. Można go spotkać przesiadującego na pniach drzew, zwykle na wysokości od 1,5-2m. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy, gdyż samica ogołotniaka należy do motyli o zredukowanych skrzydłach. Do roślin żywicielskich gąsienicy możemy zaliczyć dąb, buk, grab, lipę, wiąz, brzozę oraz drzewa owocowe. Zimowek uważany jest za szkodnika drzew liściastych, ponieważ gąsienice podczas żerowania często doprowadzają do całkowitego zniszczenia aparatu asymilacyjnego tych drzew. Motyle występują zazwyczaj tam gdzie ich rośliny żywicielskie czyli w lasach liściastych, mieszanych, parkach oraz ogrodach. Przepoczwarczenie odbywa się w ziemi.


Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska
Data wykonania zdjęć: 04.12.22; 20.10.24; 03.11.24

poniedziałek, 12 maja 2014

Lycia hirtaria

Włochacz nalipek lub inaczej Krępak nalipek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 40-52 mm. Postać dorosłą można spotkać od lutego aż do czerwca, w ogrodach, lasach liściastych, zaroślach oraz parkach. Jego barwa może być różna ze względu na tereny na których się znajduje. Zazwyczaj ma barwę biało-brązową, lecz na terenach przemysłowych występują osobniki koloru czarnego. Motyle obu płci latają nocą, przy czym samiec jest bardziej aktywny od samicy. Włochacz nalipek posiada wiele roślin żywicielskich do których możemy zaliczyć m.in. wiąz, brzozę, jesion, dąb, topolę, lipę oraz różnego rodzaju drzewa owocowe. Co ciekawe poczwarki nalipka mogą zimować nawet przez kilka lat.



Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska
Data wykonania zdjęć: 30.03.14

niedziela, 11 maja 2014

Nymphalis antiopa

Rusałka żałobnik. Największy przedstawiciel rodziny rusałkowatych w Polsce, którego rozpiętość skrzydeł wynosi od 65-80 mm. Imago możemy spotkać od końca lipca i po przezimowaniu do czerwca następnego roku. Wiosną, dorosłe osobniki pojawiają się od kwietnia. Po przezimowaniu, kremowy brzeg na skrzydłach motyla blednie i staje się niemal biały. Żałobnika możemy spotkać na skrajach lasów, drogach leśnych i polanach leśnych, podczas gdy samce przelatują wzdłuż lasów w poszukiwaniu samic. Często możemy go również spotkać gdy przesiaduje na uszkodzonych drzewach i przejrzałych owocach, z których wysysa soki. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozy, wierzby, topole oraz wiązy. Gąsienica żałobnika jest koloru czarnego i posiada na grzbiecie czerwone plamki oraz czarne szczecinki.    



Miejsce wykonania zdjęć: Wisła Czarne, Polska
Data wykonania zdjęć: 1.05.14

sobota, 3 maja 2014

Aglais urticae

Rusałka pokrzywnik. Motyl z rodziny rusałkowatych o rozpiętości skrzydeł 46-52 mm. Postać dorosłą można spotkać już w marcu, podczas cieplejszych dni, gdyż gatunek ten zimuje w Polsce, w jaskiniach, piwnicach czy na strychach. W ciągu roku wydaje od dwóch do trzech pokoleń, a gąsienice wylęgają się w maju i czerwcu. Spotkać możemy go na łąkach, w ogrodach, terenach ruderalnych, leśnych drogach oraz polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsinicy możemy zaliczyć pokrzywę zwyczajną oraz chmiel zwyczajny, od którego bierze się druga nazwa tego motyla- rusałka chmielowiec. Samczyki tego gatunku są motylami terytorialnymi, często przepędzają intruzów ze swojego terytorium. Gąsienice żyją gromadnie na liściach żywicielskich tworząc oprzęd, lecz przepoczwarzają się na masywnej łodydze, często z dala od rośliny pokarmowej.

Imago


Larwa


Data wykonania zdjęć: 29.06.14; 26.06.15
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 2 maja 2014

Carterocephalus palaemon

Kosternik palemon. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowych wynosi od 26-28 mm. W Polsce występuje tylko jedno pokolenie tego motyla, które lata od maja do lipca. Motyle te są bardzo aktywne w słoneczne dni, podczas których można je spotkać jak żywią się nektarem kwiatów na skrajach lasów, drogach leśnych, polanach czy na wilgotnych łąkach. Samica składa jaja pojedynczo na liściach traw, na których po wylęgnięciu, larwy spędzają większość czasu, z wyjątkiem okresów kiedy żerują. Do roślin żywicielskich gąsienicy możemy zaliczyć m.in. trzęślice modrą, kłosownice leśną i tymotkę łąkową.


Miejsce wykonania zdjęć: Pniowiec, Polska
Data wykonania zdjęć: 30.04.14