wtorek, 15 lipca 2014

Carterocephalus silvicola

Kosternik leśniak. Przedstawiciel rodziny powszelatkowatych o rozpiętości skrzydeł między 26-28 mm. Motyl lata w jednym pokoleniu od maja do czerwca. Możemy go spotkać w lasach liściastych, na drogach leśnych, skrajach lasów czy nawet w wilgotnych zaroślach. Do roślin żywicielskich możemy zaliczyć różne gatunki traw. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony. Na poniższych zdjęciach uchwycony samiec tego motyla, który charakteryzuje się tym, że na żółtym tle przednich skrzydeł posiada czarne plamy. W odróżnieniu od samca, samica posiada znacznie obfitszy czarny rysunek, przez co przypomina opisanego już wcześniej kosternika palemona. Samica składa jaja pojedynczo, na wierzchniej stronie rośliny żywicielskiej, z których po dwóch tygodniach wylęgają się larwy.  


Miejsce wykonania zdjęć: Dyrdy, Polska
Data wykonania zdjęć: 25.05.14

sobota, 12 lipca 2014

Campaea margaritaria

Ostrolot muszlowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 36-50 mm. Spotkać go możemy w dwóch pokoleniach. Pierwsze lata od maja do czerwca, zaś drugie od sierpnia do końca września. Letnie pokolenie gąsienic żyje w lipcu i sierpniu, pokolenie zimujące od sierpnia do czerwca.W zależności od barwy skrzydeł możemy określić wiek motyla, gdyż intensywne zielonkawe zabarwienie skrzydeł zanika wraz z wiekiem motyla, by całkowicie wyblaknąć gdy motyl umiera. Głównie spotykany na południu Polski, w lasach liściastych, mieszanych, bukowych, w zaroślach oraz parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy możemy zaliczyć drzewa liściaste takie jak buk, dąb, grab, brzoza czy wierzba iwa. Duże wahania w rozpiętości skrzydeł wynikają z dużej zmienności wielkości motyla, łowionego nawet w tym samym czasie i okolicy. Poczwarki ostrolota przebywają w oprzędach na ziemi.


Data wykonania zdjęć: 18.08.18; 04.06.23; 12.08.23
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

piątek, 11 lipca 2014

Callophrys rubi

Zieleńczyk ostrężyniec swoją nazwę rodzajową zawdzięcza trawiastozielonej spodniej stronie skrzydeł, których rozpiętość wynosi ok. 25 mm. Jednak tylko spodnia strona skrzydeł zachwyca nas swoją intensywną barwą, gdyż wierzch skrzydeł ma maskującą brązową barwę. Na przednich skrzydłach samca zaobserwować możemy plamkę zapachową, z której uwalniane są związki lotne ułatwiające identyfikację poszczególnych osobników podczas zalotów. W ciągu roku pojawia się zazwyczaj jedno pokolenie, żyjące od połowy kwietnia do czerwca. To jedyny pazik, który zimuję w postaci poczwarki, a nie jaja. Spotkać możemy go na skrajach lasów, zrębach, torfowiskach, wrzosowiskach oraz w widnych lasach liściastych. Motyle latają bardzo szybko, jednak na krótkie odległości. W przerwie miedzy kolejnymi lotami odpoczywają na liściach lub żywią się nektarem kwiatów. Gąsienice posiadają wiele roślin żywicielskich w tym:  kruszynę pospolitą, borówkę czarną, koniczynę, czy janowiec. Gąsienica tego motyla, jak na zieleńczyka przystało ma barwę zieloną z żółtymi plamkami. Żyje od maja do sierpnia na janowcu, jeżynie i borówce.   


Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska
Data wykonania zdjęć: 28.04.14

czwartek, 10 lipca 2014

Melanargia galathea

Polowiec szachownica. Rozpiętość skrzydeł tego kontrastowo ubarwionego motyla wynosi od 42-52 mm, przy czym samica jest większa od samca. Możemy go obserwować od końca czerwca do sierpnia, jako jedyne pokolenie w roku. Często spotykany jest na łąkach, ugorach, skrajach lasów i leśnych drogach, czyli tam gdzie występują rośliny żywicielskie gąsienic, do których możemy zaliczyć wiechlinę, kostrzewę, a także stokłosę i trawy. W odróżnieniu do większości motyli, samica nie przykleja jaj do roślin, a często składa je w locie. Larwy po wykluciu od razu przechodzą w stan hibernacji, w tej postaci zimują i przepoczwarzają się w następnym roku. Gąsienice zimują od lutego lub marca, a żerują głównie nocą na różnych trawach. Polowiec szachownica należy do podrodziny oczennic, lecz w odróżnieniu od innych przedstawicieli nie posiada na wierzchniej stronie skrzydeł "pawich oczu".


Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska
Data wykonania zdjęć: 04.07.14