niedziela, 20 września 2015

Laspeyria flexula

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 23-27 mm. Postać dorosłą spotkać możemy w jednym pokoleniu od czerwca do ostatnich dni sierpnia, choć jak widać po dacie wykonania zdjęcia wcale nie jest to regułą. Motyl odwiedza takie środowiska jak lasy iglaste, mieszane czy polany leśne. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy porosty, do których gąsienica upodabnia swój wygląd. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 19.09.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Hesperia comma

Karłątek klinek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowych wynosi od 25-33 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od lipca do końca sierpnia na suchych łąkach, kserotermicznych murawach, ugorach i skrajach lasów. Spotykany na obszarze całej Polski, jednak na ogół niezbyt licznie. W ostatnich dziesięcioleciach gatunek stał się rzadszy, co może być spowodowane eutrofizacją wód i zarastaniem krzewami muraw kserotermicznych. Motyl lata zazwyczaj w ciepłe, słoneczne dni, odwiedzając chętnie kwiaty w kolorze fioletowym. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec w odróżnieniu od samicy posiada na wierzchu przedniego skrzydła plamkę zapachową w postaci wąskiego klina. Gąsienica żeruje na sucholubnych gatunkach traw takich jak kostrzewa owcza, szczotlicha siwa, strzęplica i życica trwała. Żyje w schronisku utworzonym przez kilka sprzędzonych ze sobą liści traw. Jaja składane są na liściach rośliny pokarmowej nisko nad ziemią. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 29.07.15; 14.08.16
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom; Beskid Niski, Polska

niedziela, 30 sierpnia 2015

Phlogophora meticulosa

Krokiewka lękwica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 47-53 mm. Imago pojawia się od maja do końca października na łąkach, skrajach lasów, polanach leśnych i w ogrodach. Zaliczana jest do gatunków wędrownych. Co roku w okolicach maja motyle te zlatują się do nas z południa. Krokiewka lękwica aktywna jest głównie w nocy, za dnia można ją spotkać przesiadującą godzinami na liściach lub płotach. Podczas odpoczynku składa skrzydła w charakterystyczny sposób. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy takie gatunki jak pokrzywa, malina, jasnota, powój, wierzba czy żarnowiec miotlasty. Gąsienica występuje w dwóch wariancjach barwnych. Zielonej i brązowej. Zimuje w postaci larwy i przepoczwarza się przed wiosną.


Data wykonania zdjęć: 30.08.15; 10.06.17
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 28 sierpnia 2015

Mesotype parallelolineata

Peryzoma równoleglica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 23-27 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu od sierpnia do końca września w ogrodach, lasach liściastych, mieszanych, parkach oraz w zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przytulię, szczaw, babkę oraz mniszek.


Data wykonania zdjęcia: 26.08.14
Miejsce wykonania zdjęcia: Szklarska Poręba, Polska

czwartek, 27 sierpnia 2015

Deltote bankiana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 20-28 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od maja do końca września na łąkach, moczarach śródleśnych, borach bagiennych, w lasach łęgowych i na polanach leśnych. Motyle chętnie lecą ku światłu, jednak mogą zostać wypłoszone z traw również za dnia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiechlinę roczną i łąkową, turzycę, trzcinnik i ciborę. Gąsienica przed przepoczwarzeniem w jedwabnym kokonie ukrywa się blisko ziemi, gdzie zimuje.



Data wykonania zdjęć: 14.06.15; 6.06.16
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom; Tarnowskie Góry, Polska

środa, 26 sierpnia 2015

Diacrisia sannio

Niedźwiedziówka jastrzębica. Motyl z rodziny Erebidae o wyraźnym dymorfizmie płciowym. Samiec większy od samicy o rozpiętość skrzydeł między 42-48 mm. Skrzydła koloru żółtego z brudnoróżową plamką na żyłce poprzecznej oraz podobnego koloru smugą wzdłuż tylnego brzegu skrzydła. Rozpiętości skrzydeł samicy waha się między 35-38 mm. Skrzydła koloru pomarańczowobrunatnego. Motyl pojawia się przeważnie w jednym pokoleniu od czerwca do pierwszych dni sierpnia, jednak coraz częściej rozwija się drugie pokolenie latające od sierpnia do września, przy czym motyle drugiego pokolenia są znacznie mniejsze od motyli pierwszego pokolenia. Motyl jest aktywny nocą, jednak często można spotkać samce wypłoszone z traw. Spotykany na zrębach, wilgotnych łąkach, niskich torfowiskach oraz na murawach ciepłolubnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przytulię, babkę, pokrzywę zwyczajną, koniczynę, ostrożeń oraz takie gatunki drzew jak wierzbę czy olszę. Przepoczwarzenie następuje w luźnym, jasnoszarym oprzędzie w ściółce lub między liśćmi. Zimuje w postaci gąsienicy.      

Samiec



Samica


Data wykonania zdjęć: 24.06.17; 02.08.23
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska

czwartek, 20 sierpnia 2015

Arctia caja

Niedźwiedziówka Kaja, inaczej nazywana niedźwiedziówką gosposią i niedźwiedziówką nożówką. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 62-75 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu od połowy czerwca do końca sierpnia, pojedynczo jeszcze we wrześniu. Spotykany w wielu środowiskach m.in w lasach liściastych, mieszanych, ogrodach, parkach, zaroślach czy w sadach. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony, widoczny w tym, że samice są trochę większe od samców. Przed wzbiciem się do lotu niedźwiedziówka musi rozgrzać wcześniej swoje mięśnie. W tym celu wprawia swoje ciało w drgania z coraz większą częstotliwością. Aby nie zostać zjedzoną przez drapieżniki w czasie spoczynku, niedźwiedziówka Kaja wykształciła wiele mechanizmów obronnych. Jej pierwsza para skrzydeł idealnie maskuje ją wśród drzew, kontrastowo ubarwiona druga para skrzydeł pomaga jej odstraszyć drapieżniki. Dodatkowo na trzecim segmencie tułowia motyl posiada specjalny narząd słuchowy w postaci cienkiej błonki bębenkowej, który jest wrażliwy na fale akustyczne. Dzięki temu motyl jest w stanie uciec nawet takim drapieżnikom jak nietoperze. Nie tylko imago wykształciło mechanizmy obronne przed drapieżnikami. Gąsienice po przezimowaniu pokryte są licznymi włoskami, które mają właściwkości drażniące skórę. Dodatkowo zaatakowana gąsienica zwija się w kłębek i udaje martwą. Przed przepoczwarzeniem larwa szuka kryjówki, a po znalezienie jej tworzy specjalny oprzęd bezpośrdenio na ziemi w pobliżu łodygi. Gąsienice są polifagami, imago posiada zredukowaną ssawkę przez co nie pobiera pokarmu. Larwy żerują na wielu gatunkach roślin w tym na brzozie, olszy, malinie, topoli, jabłoni, jasnocie czy na babce. Zimuje w postaci gąsienicy.

 
 

Data wykonania zdjęć: 12.08.15; 6.06.15
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Bytom, Polska

wtorek, 18 sierpnia 2015

Cosmorhoe ocellata

Paśnik dwuziernik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 21-29 mm. Motyl pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy maja do pierwszych dni lipca, drugie od końca lipca do pierwszych dni września. Spotykany w wielu środowiskach, m.in. w lasach liściastych, mieszanych, w ogrodach, zaroślach, na polanach leśnych, zrębach czy w parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przytulię pospolitą oraz właściwą. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 14.06.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Bytom, Polska

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Alsophila aceraria

Nierównik kloniak. Motyl z rodziny mierniowacowarych o wyraźnym dymorfiźmie płciowym. Rozpiętość skrzydeł samca wynosi od 24-33 mm, samica bezskrzydła. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu od połowy października do pierwszych dni stycznia w lasach liściastych, mieszanych, parkach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy buk, dąb, klon jawor oraz topolę osikę. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęcia: 10.11.14
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

piątek, 14 sierpnia 2015

Aphelia paleana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 19-24 mm. Imago pojawia się od czerwca do końca sierpnia. Spotkać możemy go na terenach ruderalnych oraz w zaroślach. Jest gatunkiem przeważnie nocnym, jednak możemy go spotkać również za dnia, gdy spłoszony wylatuje z niskich traw. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy zawilec, oset, chaber, ostrożeń, babkę, jaskier, borówkę oraz dąb,


Data wykonania zdjęcia: 26.06.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

czwartek, 13 sierpnia 2015

Macroglossum stellatarum

Fruczak gołąbek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zawisakowatych wynosi od 43-58 mm. Fruczak gołąbek jest gatunkiem migrującym. W Polsce pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do lipca, drugie od sierpnia do października. Motyle drugiego pokolenia z reguły odlatują jesienią na południe Europy. Spotykane są za dnia przy słonecznej pogodzie, głównie  w godzinach popołudniowych, ale także o zmierzchu i o świcie. Przed wzbiciem się w powietrze motyle te zaczynają intensywnie drgać skrzydłami, aby podnieść temperaturę swojego ciała do 38 stopni C. Motyl w locie do złudzenia przypomina kolibra i tak jak on podczas spijania nektaru zawisa nad rośliną pokarmową. W poszukiwaniu nektaru odwiedza m.in. takie kwiaty jak floks wiechowaty, pelargonie, petunie ogrodowe czy bez lilak. Gąsienica żeruje na przytuli właściwej i pospolitej, rzadziej na innych gatunkach przytulii. Jaja składane są na kwiatostanach rośliny pokarmowej. Przed przepoczwarzeniem gąsienica zmienia kolor z jasnozielonego na fioletowooliwkowy. Gąsienice przepoczwarzają się między sprzędzonymi pędami rośliny żywicielskiej lub wśród suchych resztek roślinnych w ściółce. Zimuje w postaci imago.  

 
 

Data wykonania zdjęć: 13.08.15
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

środa, 12 sierpnia 2015

Phymatopus hecta

Krótkowąs paprotnik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny niesobkowatych wynosi od 22-33 mm. Imago spotkać możemy od końca maja do połowy sierpnia na skrajach lasów liściastych, polanach leśnych, łąkach leśnych oraz na wrzosowiskach. Dymorfizm płciowy mocno zaznaczony. Na poniższych zdjęć widoczna jest samica, samiec posiada skrzydła ochrowobrunatne o bardzo zmiennym deseniu. Samica składa jaja w locie. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy orlicę pospolitą, wrzos pospolity, szczaw zwyczajny oraz szczaw polny.

Samica

Samiec


Data wykonania zdjęć: 28.08.14; 26.05.19
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska

wtorek, 11 sierpnia 2015

Pharmacis carna

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny niesobkowatych wynosi od 40-42 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od połowy czerwca do końca sierpnia na górskich łąkach. W Polsce spotykany wyłącznie w województwie małopolskim. Dymorfizm płciowy widoczny. Samiec posiada skrzydła szersze i krótsze od samicy. Występuje wyraźna zmienność w deseniu pierwszej pary skrzydeł. Gąsienica żywi się korzeniami różnych gatunków traw.    


Data wykonania zdjęć: 7.07.15
Miejsce wykonania zdjęć: Pieniny, Polska

sobota, 8 sierpnia 2015

Evergestis forficalis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 22-31 mm. Występuje w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie pokolenie występuje we wrześniu. Motyla spotkać możemy na łąkach, w ogrodach oraz na polach uprawnych. Kiedy motyl odpoczywa składa skrzydła w charakterystyczny sposób, przywodzący na myśl namiot. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kapustę, rzodkiew, gorczycę, czosnaczek, stulisz i szczaw.  


Data wykonania zdjęć: 3.08.15
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

środa, 5 sierpnia 2015

Carcina quercana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Jedyny polski przedstawiciel rodziny Peleopodidae o rozpiętości skrzydeł między 16-22 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od lipca do końca sierpnia w ogrodach i lasach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki drzew w tym dąb, buk, gruszę, jabłoń, kasztan jadalny oraz jarząb.


Data wykonania zdjęcia:
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

wtorek, 4 sierpnia 2015

Pterophorus pentadactyla

Piórolotek śnieżynka, inaczej nazywany również piórolotkiem pięciopiórem. Motyl z rodziny piórolotkowatych o rozpiętości skrzydeł wahającej się między 24-35 mm. Swoją nazwę gatunkową piórolotek zawdzięcza śnieżnobiałemu kolorowi skrzydeł. Druga nazwa gatunkowa bierze się stąd, że skrzydła pierwszej pary podzielone są na dwie części, zaś skrzydła drugiej pary- na trzy. W połączeniu z tym, że skrzydła piórolotków podobne są do ptasich piór, powstaje nam kolejna nazwa gatunkowa, mianowicie pięciopiór. Dzięki takiej budowie skrzydeł możliwy jest charakterystyczny, chwiejny lot motyla. Postać dorosłą spotkać możemy od czerwca do ostatnich dni lipca, w ogrodach, na suchych łąkach, terenach piaszczystych, polach uprawnych oraz na terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy powój polny, śliwę tarninę, koniczynę, zawilec oraz kielisznik zaroślowy. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 26.05.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

niedziela, 26 lipca 2015

Argynnis laodice

Dostojka laodyce. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 52-62 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu od połowy lipca do końca sierpnia na wilgotnych łąkach na skrajach lasów, zrębach, polanach oraz na obrzeżach torfowisk niskich. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy fiołek błotny oraz psi. Gąsienica żeruje nocą. Jaja składane są w sąsiedztwie rośliny pokarmowej. Kiedyś gatunek ten obserwowany był głównie w północnej i wschodniej Polsce, jednak ostatnio obserwuje się ekspansję tego gatunku w kierunku zachodnim, zwłaszcza na południu kraju, czego dowodem może być obserwacja dokonana przeze mnie na Śląsku. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 21.07.15
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

poniedziałek, 20 lipca 2015

Coenonympha pamphilus

Strzępotek ruczajnik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 24-34 mm. Motyl pojawia się w dwóch lub trzech pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie- od lipca do września. Spotkać możemy go na suchych i umiarkowanie wilgotnych łąkach, ugorach, terenach ruderalnych, przydrożach i przytorzach. Gąsienica odżywia się takimi roślinami jak mietlica pospolita i rozłogowa, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona oraz tomka wonna. Samica składa jaja na źdźbłach traw, nisko nad ziemią, rzadziej na liściach lub kwiatostanach. Larwa żeruje w nocy, przepoczwarza się na źdźbłach lub liściach traw. W poszukiwaniu nektaru motyl odwiedza rozmaite kwiaty, najczęściej koniczynę białą, komonicę nerkowatą, krwawnik pospolity, przetacznik ożankowy czy chaber łąkowy. Dorosłe motyle latają powoli, nisko nad ziemią. Często przysiadają na ziemi, liściach, źdźbłach lub kwiatach, jednak zawsze ze złożonymi skrzydłami. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 24.05.14; 5.08.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

sobota, 18 lipca 2015

Argynnis aglaja

Dostojka aglaja. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 45-58 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu od czerwca do sierpnia. Spotkać możemy go na przyleśnych łąkach, zrębach i polanach w lasach liściastych oraz iglastych. Motyle są bardzo łase na nektar kwiatów i zazwyczaj odżywiają się nim wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Latają wtedy z jednej główki kwiatowej na drugą, zatrzymując się na każdym kwiatku tylko przez kilka sekund. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki fiołków w tym fiołek leśny, kosmaty, wonny i psi. Jaja składane są na liściach rośliny pokarmowej lub na suchych źdźbłach w jej pobliżu. Gąsienica żeruje nocą, a za dnia ukrywa się pod rośliną. Dostojka aglaja przepoczwarza się na różnych przedmiotach w pobliżu rośliny pokarmowej. Motyl spija nektar z wielu gatunków kwiatów m.in. z ostrożnia polnego i błotnego, ostu zwisłego i chabra łąkowego. Spotykany jest w całej Polsce, jednak pojedynczo lub nielicznie. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 3.07.14
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Śląski, Polska

piątek, 17 lipca 2015

Maniola jurtina

Przestrojnik jurtina. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 36-52 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu od czerwca do pierwszych dni sierpnia. Długi czas pojawiania się motyla kontrolowany jest przez geny. Potomstwo które dziedziczy pewien typ genów będzie miało krótki rozwój larwalny i postać dorosła będzie się pojawiała wcześnie, zaś potomstwo dziedziczące inną kombinację genów, będzie miało wolniejszy rozwój larwalny, a postać dorosła będzie pojawiała się później. Przestrojnika jurtinę spotkać możemy na śródleśnych łąkach, polanach, zrębach i leśnych drogach. Zasiedla również ugory, pastwiska oraz tereny ruderalne. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Wierzch skrzydeł samca jest ciemnobrunatny z szeroką, ukośną, ciemną smugą, która zawiera łuski zapachowe. Samica jest znacznie większa od samca i posiada skrzydła barwy brunatnej. Na przednim skrzydle dodatkowo znajduje się pomarańczowe rozjaśnienie. Gąsienica żeruje na rozmaitych trawach, w tym na kostrzewie czerwonej, wiechlinie łąkowej, stokłosie prostej, kłosówce wełnistej i pierzastej. Samica składa jaja pojedynczo, zwykle nisko przy ziemi, na świeżych lub suchych liściach i źdźbłach traw. Gąsienica prowadzi nocny tryb życia, za dnia chowając się w ściółce. Przepoczwarza się nisko nad ziemią. Motyle pożywiają się nektarem m.in. takich kwiatów jak ostrożeń polny i błotny, chaber łąkowy i lebiodka pospolita. Często spijają także płyny z odchodów zwierzęcych i wilgotnej ziemi. Chętnie siadają na ludziach wabione zapachem ludzkiego potu. Zimuje w postaci gąsienicy.      


Data wykonania zdjęć: 3.07.14
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Śląski, Polska

czwartek, 16 lipca 2015

Cyaniris semiargus

Modraszek semiargus. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 24-33 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu, od maja do sierpnia. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Wierzch skrzydeł samca jest ciemnoniebieski z fioletowym odcieniem, zaś samicy jednolicie czarnobrunatny. Preferuje wilgotne, śródleśne łąki, skraje lasów, polany oraz pastwiska. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy koniczynę łąkową oraz pogiętą, przelot pospolity i nostrzyk żółty. Jaja składane są pojedynczo, najczęściej na nierozwiniętych kwiatach. Początkowo gąsienice zjadają główki kwiatowe koniczyny, a pod koniec rozwoju także liście i łodygi. Żerują o zmierzchu. Motyle często przylatują do takich kwiatów jak komonica błotna, koniczyna łąkowa, wyka ptasia, ostrożeń polny, chaber łąkowy czy groszek żółty. Gatunek występuje w całym kraju, jednak jego populacja jest niewielka i z roku na rok się zmniejsza. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 1.07.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Bytom, Polska

piątek, 10 lipca 2015

Boloria selene

Dostojka selene. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 38-41 mm. Motyl pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze lata od maja do czerwca, drugie- od lipca do września. Dostojkę selene spotkać możemy na zrębach, skrajach lasów, wilgotnych łąkach i polanach leśnych. Samce często patrolują teren w poszukiwaniu samicy. Kiedy samiec natknie się na samicę, para szybko łączy się ze sobą i najczęściej pozostaje ukryta nisko w roślinności. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy fiołek błotny, psi i kosmaty. Jaja składane są pojedynczo na liściach rośliny pokarmowej lub na suchych fragmentach roślin występujących w jej pobliżu. W poszukiwaniu nektaru motyle odwiedzają takie rośliny jak ostrożeń błotny, dąbrówkę rozłogową czy rdest wężownik. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 7.07.15; 14.08.16
Miejsce wykonania zdjęć: Pieniny; Beskid Niski, Polska

czwartek, 9 lipca 2015

Maculinea arion

Modraszek arion. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 35-40 mm. Imago spotkać możemy w jednym pokoleniu od pierwszych dni czerwca do sierpnia na suchych śródleśnych łąkach, polanach, pastwiskach, kserotermicznych murawach, przydrożach i przytorzach. Do roślin pokarmowych gąsienicy zaliczamy macierzankę piaskową i zwyczajną oraz lebiodę pospolitą. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Modraszek arion jest gatunkiem chronionym w Polsce. Powód jego wymierania nie jest jeszcze dokładnie poznany, ale prawdopodobną przyczyną może być zmiana charakteru środowisk otwartych na skutek eutrofizacji i związanej z nią sukcesji bujniejszej roślinności zielnej, która zajmuje miejsce macierzanki. Modraszek arion należy do gatunków myrmekofilnych, gdyż larwa modraszka część swojego stadium rozwojowego spędza w gnieździe mrówek. Samica motyla składa jaja na pąkach kwiatowych wewnątrz kwiatostanów. Młoda gąsienica żywi się kwiatami rośliny pokarmowej, a w czwartym stadium spada na ziemię, gdzie zaczyna wydzielać substancje chemiczne, które przyciągają mrówki. Mrówki biorą gąsienicę motyla za swoją larwę i zanoszą ją do mrowiska gdzie opiekują się nią przez 10 miesięcy. Z początkiem czerwca gąsienice zmieniają się w poczwarki w pobliżu wejścia do kolonii i po dwóch tygodniach wyczołgują się na zewnątrz w postaci dorosłego motyla. W związku z tym powstała kolejna teoria tłumacząca wymieranie modraszka ariona w Polsce. Zbyt wysoka trawa powoduje wzrost temperatury w mrowiskach, przez co maleje też populacja mrówek, a wraz z nimi populacja motyla. 


Data wykonania zdjęcia: 6.07.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Pieniny, Polska

środa, 1 lipca 2015

Lycaena alciphron

Czerwończyk zamgleniec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 34-38 mm. Postać dorosłą spotkać możemy w jednym pokoleniu od czerwca do pierwszych dni lipca, czasami trochę dłużej. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Wierzch skrzydeł samca jest fioletowy z pomarańczowymi przejaśnieniami, samicy- brunatny.  Motyla spotkać możemy na wilgotnych łąkach oraz polanach leśnych. Samce mają swój rewir, który patrolują siedząc wysoko na źdźbłach traw. Gdy w ich polu widzenia znajdzie się inny samiec, natychmiast zastaje przepędzony. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki szczawiu. Jaja składane są pojedynczo na wierzchu liścia lub na ogonku liściowym rośliny pokarmowej. Gąsienica żeruje za dnia oraz o zmierzchu. Przepoczwarza się na roślinie pokarmowej lub na suchych resztach roślinnych na powierzchni ziemi. Ze względu na rolnicze zagospodarowanie terenów przyleśnych, gatunek znika z niektórych obszarów Polski. Spotykany jest lokalnie i niezbyt często. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 1.07.15 
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom, Polska

czwartek, 11 czerwca 2015

Polyommatus coridon

Modraszek korydon. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 33-37 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu, od lipca do pierwszych dni sierpnia. Spotkać możemy go na podłożach wapiennych, ugorach, suchych łąkach, przydrożach i na polanach leśnych. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma skrzydła bladoniebieskie z szeroką, czarną obwódką. Wierzch skrzydeł samicy ciemnobrunatny. Motyle często przesiadują na wilgotnej ziemi. Gąsienica żyje na cieciorce pstrej oraz na wyce, koniczynie i traganku. Żeruje w nocy na kwiatach i liściach, za dnia chowając się pod rośliną. Tak jak w przypadku modraszka malczyka, żerującym gąsienicą towarzyszą zwykle mrówki. Jaja składane są pojedynczo, rzadko po dwa na łodydze, ogonku liściowym lub na blaszce liściowej rośliny pokarmowej, nisko przy ziemi. Wskutek zanikania odpowiednich środowisk lęgowych, populacja motyla może w Polsce mocno zmaleć. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 07.08.14; 10.08.19
Miejsce wykonania zdjęć: Ogrodzieniec, Polska