czwartek, 19 lutego 2015

Erynnis tages

Powszelatek brunatek. Rozpiętość skrzydeł tego małego motyla wynosi od 25-28 mm. Występuje w dwóch pokoleniach. Pierwsze lata od maja do czerwca, drugie od lipca do sierpnia. Swoją nazwę gatunkową powszelatek zawdzięcza brunatnemu ubarwieniu wierzchniej strony skrzydeł, na której wstępują ciemne, niewyraźne przepaski utworzone z ciemnych plamek. Przy zewnętrznym brzegu skrzydła znajduje się dodatkowo rząd białych kropek. Spód skrzydeł jest jednolicie brunatny z niewielkimi białawymi kropkami. Możemy go spotkać na suchych jak i wilgotnych polanach, na łąkach śródleśnych oraz na terenach ruderalnych i wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Motyl jest aktywny w słoneczne dni. Lata charakterystycznym zygzakiem nad ziemią i często przylatuje do żółtych kwiatów roślin z rodziny motylkowych. Możemy go spotkać także przesiadującego na ziemi oraz na odchodach zwierzęcych. Gąsienica żyje zwykle na komonicy zwyczajnej, ale możemy ją także spotkać na cieciorce pstrej. Jaja składane są na wierzchu szczytowego listka rośliny, nisko nad ziemią. Gąsienice żerują w dzień, przepoczwarzają się w żerowisku. Zimuje dorosła gąsienica. 




Miejsce wykonania zdjęć: Petroszany, Rumunia
Data wykonania zdjęć: 29.07.16

Argynnis paphia

Dostojka malinowiec inaczej nazywana perłowcem malinowcem. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 58-66 mm. Spotkać go możemy w jednym pokoleniu, od czerwca do końca sierpnia na zrębach, polanach, przyleśnych łąkach i wzdłuż leśnych dróg. Widoczny jest wyraźny dymorfizm płciowy. Samca można poznać po rudym ubarwieniu wierzchniej strony skrzydeł, samice po rudooliwkowym. W przypadku samca na żyłkach kubitalnych oraz na pniu żyłek analnych występują podłużne ciemne smugi, na których znajdują się skupienia łusek zapachowych. Spód tylnego skrzydła jest żółtozielonkawy lub szarozielonkawy z szerokimi, rozmytymi srebrzystymi przepaskami. Gąsienicę tego motyla można spotkać żerującą na fiołku leśnym, kosmatym lub wonnym. Jaja składane są na korze drzew rosnących na skraju lasu, najczęściej na sosnach, modrzewiach, brzozach i grabach. Gąsienica wylęga się jesienią i przez pewien czas zimuje w szczelinach kory. Zaczyna żerować dopiero wiosną następnego roku. Imago można spotkać na takich kwiatach jak chaber driakewnik, trybula leśna, ostrożeń polny czy jeżyna fałdowana. Często siada także na liściach malin oraz na wilgotnej ziemi.   

Samiec


Samica



Miejsce wykonania zdjęć: Ogrodzieniec, Polska
Data wykonania zdjęć: 25.07.2014

poniedziałek, 16 lutego 2015

Polyommatus daphnis

Modraszek dafnid. Przedstawiciel rodziny modraszkowatych o rozpiętości skrzydeł między 33-37 mm. Występuje tylko w jednym pokoleniu. Można go spotkać przez cały lipiec w południowej i środkowej Europie. W Polsce spotykany w jej południowo- wschodniej części. Widoczny wyraźny dymorfizm płciowy. U samca wierzch skrzydeł jest jasnobłękitny z wąską czarna obwódką. Strzępina biała. W przypadku samicy wierzch skrzydeł ciemnobrunatny. W nasadowej części skrzydeł może występować niebieskawy nalot, przecięty czarnymi żyłkami. Na tylnym skrzydle wzdłuż zewnętrznego brzegu przebiega rząd czarnych kropek, które mogą być obwiedzione białą obwódką. Na brzegu znajdują się trzy wyraźne ząbki. Jaja składane są na różnych roślinach znajdujących się w pobliżu rośliny żywicielskiej, jednak nigdy nie są składane na niej. Zielone gąsienice żerują na kwiatach, aktywne w godzinach popołudniowych i o zmierzchu. Motyle chętnie odwiedzają chaber łąkowy, lebiodkę pospolitą i komonicę zwyczajną, Często siadają także na wilgotnej ziemi. Motyla można spotkać na kserotermicznych murawach, wyeksploatowanych żwirowniach i kamieniołomach. Preferują podłoża wapienne. 


Miejsce wykonania zdjęć: Ogrodzieniec, Polska
Data wykonania zdjęć: 07.08.2014