czwartek, 30 kwietnia 2015

Pieris napi

Bielinek bytomkowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny bielinkowatych różni się w przypadku obu płci. Samce są minimalnie większe od samic. Rozpiętość skrzydeł samca waha się między 34-50 mm, zaś samic między 32-48 mm. W ciągu roku w Polsce występują dwie generacje tego motyla, z wyjątkiem wysokich gór, gdzie występuje tylko jedna generacja. Pierwsze pokolenie lata od kwietnia do czerwca, drugie od lipca do sierpnia. Niekiedy można je spotkać także w listopadzie. Jaja składane są na spodzie liści różnych gatunków roślin z rodziny krzyżowych, takich jak czosnaczek pospolity, rzeżucha łąkowa i niecierpkowa. W odróżnieniu od bielinka kapustnika i bielinka rzepnika, gąsienica stosunkowo rzadko spotykana jest na roślinach użytkowych, dlatego nie uważa się tego motyla za szkodnika. Przepoczwarza się na roślinie pokarmowej lub na różnych przedmiotach w jej pobliżu. Dorosłego motyla możemy spotkać na różnych gatunkach kwiatów, a także na wilgotnej ziemi w ogrodach, na łąkach, polach uprawnych, lasach oraz na terenach ruderalnych. Zimuje w postaci poczwarki.     




Data wykonania zdjęć: 18.04.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska


środa, 29 kwietnia 2015

Lithophane ornitopus

Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 32-38 mm. Imago spotkać możemy od września do maja, w lasach liściastych, mieszanych i na polanach leśnych. Motyl zimuje w postaci dorosłej i bardzo licznie pojawia się wczesną wiosną, zaraz po przebudzeniu z hibernacji. Jesienią możemy go spotkać żerującego na kwiatach bluszczu. Dnie spędza na pniach drzew oraz płotach, nocą przylatując czasem do światła. Gąsienice Lithophane ornitopus, podobnie jak kilka innych gatunków Lithophane mają skłonność do kanibalizmu.  Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb, topolę, czeremchę zwyczajną oraz wierzbę.   


Data wykonania zdjęcia: 28.04.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

wtorek, 28 kwietnia 2015

Lomaspilis marginata

Plamiec nabuczak. Gatunek z rodziny miernikowcowatych o rozpiętości skrzydeł między 19-27 mm. Występuje w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie od połowy lipca do sierpnia. Motyl bardzo powszechny w Polsce, spotkany w ogrodach, zaroślach, lasach mieszanych, liściastych wilgotnych, parkach nad brzegami rzek i strumieni. Gąsienice żerują na liściach leszczyny, topili i wierzby, głównie nocą, za dnia chowając się pod nimi. Motyl zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 06.06.16
Miejsce wykonania zdjęć: Dyrdy, Polska

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Diurnea fagella

Motyl nocny z rodziny Chimabachidae, jeden z trzech przedstawicieli tej rodziny w Polsce. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi od 19-29 mm. Imago spotkać możemy od marca do maja, głównie w lasach liściastych. Wyraźny dymorfizm płciowy. W przeciwieństwie do samca, który posiada zaokrąglony wierzchołek skrzydeł, samica posiada uwstecznione, spiczaste skrzydła. Specyficzną cechą tego gatunku jest występowanie form melanistycznych, które charakteryzują się brunatną barwą skrzydeł. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wierzbę płożącą, borówkę brusznicę oraz buk

Samiec



Samiec, forma melanistyczna


Samica


Data wykonania zdjęć: 19.04.15; 29.04.21
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska 

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Semioscopis avellanella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Motyl z rodziny elachistidae o rozpiętości skrzydeł między 22-26 mm. Postać dorosłą możemy spotkać od marca do końca kwietnia, głównie w województwie śląskim, opolskim, lubuskim i warmińsko- mazurskim. Występuje również w innych częściach Polski, jednak jest tam zdecydowanie rzadszy. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lipę drobnolistną, brzozę i grab zwyczajny. Gąsienica żeruje wewnątrz złożonych lub zrolowanych liści rośliny żywicielskiej. Gatunek zimuje w stadium poczwarki.      



Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska
Data wykonania zdjęć: 26.03.2014