czwartek, 21 maja 2015

Cybosia mesomella

Łada dwukropka inaczej porostnica szeroka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 26-34 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od czerwca do pierwszych dni sierpnia w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych, na zrębach i podmokłych łąkach. Gąsienice żerują jesienią na porostach i wątrobowcach, a następnej wiosny po przezimowaniu zjadają także liście borówki bagiennej. Zimuje w postaci gąsienicy. 


Data wykonania zdjęć:18.06.14; 28.06.17
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

środa, 20 maja 2015

Pyralis farinalis

Zadarlica śpiżarnianka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Omacnicowatych wynosi od 19-32 mm.  Imago spotkać możemy od czerwca do końca sierpnia, w ogrodach, zaroślach i spiżarniach. Samica składa po kilka jaj naraz, z których po paru dniach wylęgają się gąsienice. Gąsienie żerują gromadnie w rurkowatym oprzędzie. Nićmi oprzędu łączą cząstki pokarmowe w grudki. Gatunek rozwija się na wilgotnym ziarnie, słomie, sianie, mące i otrębach. Jest zaliczany do szkodników, ponieważ gąsienica żeruje na różnych produktach pochodzenia roślinnego, które trzymamy w spiżarniach. Preferuje wilgotne pomieszczenia. Nazwa rodzajowa tego motyla pochodzi od tego, że podczas odpoczynku motyl zadziera odwłok do góry.


Data wykonania zdjęcia: 20.05.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

wtorek, 19 maja 2015

Hypena proboscidalis

Rozszczepka śnicianka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 27-38 mm. Postać dorosłą spotkać możemy w dwóch generacjach od maja do końca września w ogrodach, lasach liściastych, mieszanych, w zaroślach, parkach i na polanach leśnych. Zazwyczaj lata o zmierzchu, jednak zdarza się, że zostanie wypłoszona z nisko rosnących roślin i może być wtedy zaobserwowana również w ciągu dnia. Gąsienica posiada wiele roślin żywicielskich w tym pokrzywę zwyczajną, chmiel zwyczajny, babkę, czyściec i jasnotę. Zimuje w postaci larwy. 


Data wykonania zdjęcia: 30.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 18 maja 2015

Eupithecia tantillaria

Grotnik choiniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 17-19 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od maja do czerwca w borach świerkowych, lasach mieszanych oraz parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy świerk pospolity, a dodatkowo modrzew europejski oraz syberyjski.


Data wykonania zdjęć: 12.05.15; 03.05.18; 09.05.23
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom; Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

niedziela, 17 maja 2015

Ochlodes sylvanus

Karłątek kniejnik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowych wynosi od 26-32 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu, od maja do połowy sierpnia. W słoneczne dni długo wypoczywa na liściach, jednak gdy coś go zaniepokoi natychmiast podrywa się do lotu. Gatunek ten preferuje wilgotne łąki na obrzeżasz lasów, polany i śródleśne drogi. W poszukiwaniu nektaru najchętniej kieruje się do kwiatów o barwie fioletowej. Karłątek kniejnik lata nisko nad ziemią dzięki charakterystycznym, szybkim i furkoczącym ruchom skrzydeł. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw o szerokich blaszkach liściowych, między innymi: kupkówkę pospolitą, trzcinnik pisakowy, kłosownicę pierzastą i trzęślicę modrą. Jaja składane są pojedynczo na wierzchu liścia rośliny pokarmowej. Gąsienica żyje w rurkowato zwiniętym liściu, spojonym licznymi włókienkami przędzy. Żerując, tworzy charakterystyczne trójkątne wycięcia w blaszce liściowej. Zimuje w postaci gąsienicy. Po przezimowaniu kontynuuje żerowanie.. Przepoczwarza się w oprzędzie wzmocnionym fragmentami roślin i pokrytym od wewnątrz woskiem. Wcześniej gatunek ten był uważany za tożsamy z Ochlodes venatus, który zamieszkuje wschodnią Azję.



Daty wykonania zdjęć: 27.05.14; 22.07.14
Miejsc wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

sobota, 16 maja 2015

Alsophila aescularia

Nierównik kasztaniak. Rozpiętość skrzydeł samca wynosi od 24-34 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od połowy lutego do końca kwietnia w lasach liściastych, mieszanych, parkach oraz w zaroślach. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec normalnie uskrzydlony, samica bezskrzydła. Kiedy samiec odpoczywa składa skrzydła w charakterystyczny sposób. Samice bardzo trudne do znalezienia, spotykane w nocy, gdy czołgają się po pniu drzewa. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb, głóg, leszczynę pospolitą, śliwę tarninę oraz drzewa owocowe.




Data wykonania zdjęć: 26.03.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 15 maja 2015

Anthocharis cardamines

Zorzynek rzeżuchowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny bielinkowatych wynosi od 35-40 mm. Występuje w jednym pokoleniu od kwietnia do czerwca. W Tatrach, w chłodne lata spotykany nawet w lipcu. Postać dorosłą spotkać możemy na skrajach lasów, polanach i drogach leśnych oraz na mokrych łąkach. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Zewnętrza część skrzydeł samca jest pomarańczowa, samicy- biała. Gąsienica żyje na wielu gatunkach roślin z rodziny krzyżowych takich jak rzeżucha łąkowa, czosnaczek pospolity i rzeżusznik piaskowy. Swoją nazwę gatunkową zorzynek zawdzięcza roślinom na których żerują gąsienice. Wśród larw spotykany jest kanibalizm, który wynika z tego, że jedna roślina może stanowić pokarm dla maksymalnie jednej gąsienicy. W przypadku gdy na jednej roślinie znajdzie się więcej niż jedno jajo, po wylęgnięciu silniejsza gąsienica zjada słabszą. Motyl zimuje w postaci poczwarki, przyczepionej do łodygi głową do góry, imitując w ten sposób narośl w kształcie ciernia.



Data wykonania zdjęć: 28.04.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

czwartek, 14 maja 2015

Petrophora chlorosata

Skalniak orliczak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 27-31 mm. Imago spotykać możemy od połowy kwietnia do końca czerwca, na skrajach lasów, w zaroślach, zrębach i na wilgotnych łąkach. Skalniak orliczak lata zazwyczaj nocą lub o zmierzchu, jednak wypłoszony spod paproci, spotykany jest również w ciągu dnia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy orlicę pospolitą, skąd nazwa gatunkowa tego motyla. Zimuje w postaci poczwarki. 


Data wykonania zdjęcia: 05.05.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 13 maja 2015

Lomographa bimaculata

Ciemnokres dwuplamek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-30 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od połowy kwietnia do pierwszych dni lipca w ogrodach, zaroślach, parkach oraz wilgotnych lasach liściastych i mieszanych. Prowadzi głównie nocny tryb życia, chętnie przylatując do światła. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki śliwy, głóg, lipę oraz dąb.


Data wykonania zdjęć: 12.05.15; 17.06.23
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom; Katowice, Polska

wtorek, 12 maja 2015

Adela reaumurella

Wąsik zieloniaczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wąsikowatych wynosi od 14-18 mm. Imago spotkać możemy od maja do czerwca w lasach mieszanych oraz parkach. Samczyki mają czułki długie i białawe, a ich głowa pokryta jest kępką czarnych włosów. Samiczki mają czułki krótsze i pokryte ciemnymi łuseczkami w ich dolnej połowie. W przypadku obu płci pierwsza para skrzydeł jest metalicznie zielonkawa lub brązowa. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb i brzozę. Larwy żywią się opadłymi liśćmi.


Data wykonania zdjęcia: 05.05.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 11 maja 2015

Jodis putata

Miernik borówczak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 17-19 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od połowy maja do połowy lipca, w lasach mieszanych, na wysokich torfowiskach i w borach bagiennych. W zależności od wieku motyla, tło jego skrzydeł może być bladoseledynowe- u osobników świeżych lub białe w przypadku osobników starych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną oraz borówkę bagienną. Motyl aktywny w ciągu dnia. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 10.05.15; 26.05.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

niedziela, 10 maja 2015

Semioscopis steinkellneriana

Motyl z rodziny elachistidae o rozpiętości skrzydeł między 19-25 mm. Gatunek podobny do innego przedstawiciel tej rodziny Semioscopis avellanella. Imago spotkać możemy od kwietnia do maja, w lasach oraz ogrodach. Dorosłe osobniki latają bardzo wcześnie rano, przez pozostały czas odpoczywając na drzewach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy głóg, jesion, jarząb, irgę oraz śliwę tarninę. Gąsienice mieszkają w walcowato zwiniętych liściach. Zimuje w postaci poczwarki. 


Data wykonania zdjęcia: 02.05.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Beskid Niski, Polska

sobota, 9 maja 2015

Nemophora degeerella

Wąsateczka zawilczaneczka. Rozpiętość skrzydeł tego największego w Polsce motyla z rodziny wąsikowatych wynosi od 16-23 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od maja do czerwca, w wilgotnych lasach liściastych, wilgotnych dolinach rzecznych oraz w lasach łęgowych. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samca możemy poznać po jego długich czułkach, które przekraczają prawie 4-krotnie długość skrzydeł pierwszej pary. Samica posiada zdecydowanie krótsze czułki, jednak ich dolna połowa pokryta jest ciemno-brązowymi łuseczkami, przez co czułki wydają się optycznie grubsze. W maju i czerwcu bardzo często można spotkać samczyki wykonujące "taniec" w słońcu. Lot ich jest powolny i urywany przez co wyglądają jakby tańczyły. Wąsateczka zawilczaneczka jest motylem który lata w dzień. Często przesiaduje na liściach drzew lub na kwiatach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy zawilec gajowy, od którego pochodzi nazwa gatunkowa tego motyla. Larwy żerują w ściółce na ziemi. Zimuje w formie gąsienicy.
 
Samica


 Data wykonania zdjęcia: 16.06.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

wtorek, 5 maja 2015

Euclidia glyphica

Wygłoba koniczynówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 25-30 mm. Motyle często latają w słoneczne dni, zaś w pochmurne chowają się w przyziemnej warstwie roślinności. Możemy je spotkać od maja do sierpnia na suchych łąkach, murawach ciepłolubnych oraz na nasłonecznionych skrajach lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy koniczynę, lucernę, groszek, szczaw oraz komonicę. Swoją nazwę gatunkową zawdzięcza temu, że często spotykana jest w pobliżu koniczyny. Jaja składane są pojedynczo lub po kilka na świeżych lub zeschłych trawach. Przepoczwarzenie odbywa się na ziemi w ścisłym kokonie. Zimuje w postaci poczwarki.



Data wykonania zdjęć: 11.05.15; 07.08.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Ogrodzieniec, Polska

poniedziałek, 4 maja 2015

Colocasia coryli

Połacica leszczynówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 27-36 mm. Postać dorosłą możemy spotkać od kwietnia do sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, na polanach leśnych oraz w zadrzewieniach śródpolnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy większość polskich drzew liściastych m.in. brzozy, lipy, głogi, topole, wierzby, dęby oraz buki. Przepoczwarzenie następuje między liśćmi na ziemi lub nad ziemią. Zimuje w postaci poczwarki. 




Data wykonania zdjęć: 11.04.18; 28.04.15
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska