czwartek, 11 czerwca 2015

Polyommatus coridon

Modraszek korydon. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 33-37 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu, od lipca do pierwszych dni sierpnia. Spotkać możemy go na podłożach wapiennych, ugorach, suchych łąkach, przydrożach i na polanach leśnych. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma skrzydła bladoniebieskie z szeroką, czarną obwódką. Wierzch skrzydeł samicy ciemnobrunatny. Motyle często przesiadują na wilgotnej ziemi. Gąsienica żyje na cieciorce pstrej oraz na wyce, koniczynie i traganku. Żeruje w nocy na kwiatach i liściach, za dnia chowając się pod rośliną. Tak jak w przypadku modraszka malczyka, żerującym gąsienicą towarzyszą zwykle mrówki. Jaja składane są pojedynczo, rzadko po dwa na łodydze, ogonku liściowym lub na blaszce liściowej rośliny pokarmowej, nisko przy ziemi. Wskutek zanikania odpowiednich środowisk lęgowych, populacja motyla może w Polsce mocno zmaleć. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 07.08.14; 10.08.19
Miejsce wykonania zdjęć: Ogrodzieniec, Polska

środa, 10 czerwca 2015

Cupido minimus

Modraszek malczyk. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 18-25 mm. Pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie- od lipca do sierpnia, przy czym drugie pokolenie jest z reguły mniej liczne niż pierwsze. Spotykany jest głównie na suchych łąkach, podłożach wapiennych, suchych i nasłonecznionych stokach, w kamieniołomach, żwirowniach oraz na polanach leśnych. Motyle chętnie przylatują do żółto kwitnących roślin z rodziny motylkowych. Samice od samców można odróżnić po tym, że samice są całkowicie czarnobrunatne, zaś u samców występuje często nalot z błękitnych łusek. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy głównie przelot pospolity, ale również cieciorkę pstrą, nostrzyk, traganek i komonicę pospolitą. Jaja składane są na zewnętrznej stronie kielicha, zwykle na kwiatach umiejscowionych na peryferiach główki kwiatowej. Młode gąsienice żywią się dojrzewającymi nasionami, znajdującymi się wewnątrz kielicha kwiatowego, często towarzyszą im mrówki, zwabione wydzieliną. Zimuje w postaci gąsienicy.

Data wykonania zdjęć: 6.06.15; 07.08.14
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom; Ogrodzieniec, Polska

niedziela, 7 czerwca 2015

Ascotis selenaria

Przylepek księżycowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Miernikowcowatych wynosi od 40-45 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od maja do końca sierpnia, na ugorach, zrębach, kserotermicznych stokach i w zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bylicę polną, bez czarny, malinę właściwą, rośliny z rodziny różowatych oraz żarnowiec miotlasty. W wielu miejscach jest uważany za szkodnika, który powoduje szkody w rolnictwie. Przepoczwarza się i zimuje w ziemi. 


Data wykonania zdjęcia: 06.06.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Bytom, Polska

wtorek, 2 czerwca 2015

Drymonia dodonaea

Dąbrówka dodona. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Garbatkowatych wynosi od 38- 42 mm. Imago spotkać możemy w jednym pokoleniu od końca kwietnia do pierwszych dni lipca w lasach liściastych, mieszanych, parkach i nasadzeniach zieleni miejskiej. W niższych piętrach górskich spotykany także w lasach bukowo-jodłowych. Gąsienica żeruje na dębie, rzadko na buku pospolitym. Początkowo przebywa na spodzie liścia ułożona wzdłuż głównej żyłki, a w starszych stadiach rozwojowych przemieszcza się na ogonek liściowy lub gałązki. Żerując zgryza blaszkę liściową od brzegu do żyłki głównej. Jaja składane są na spodzie rośliny żywicielskiej, pojedynczo lub po kilka.  


Data wykonania zdjęcia: 24.05.15; 19.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Aphantopus hyperantus

Przestrojnik trawnik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 38-44 mm. Postać dorosłą spotkać możemy w jednym pokoleniu od czerwca do połowy sierpnia na łąkach, polanach leśnych, skrajach lasów oraz przydrożach. Nazwę gatunkową motyl zawdzięcza preferencją żywieniowym gąsienicy. Gąsienica żyje na rozmaitych trawach takich jak np. trzcinnik piaskowy, stokłosa prosta, kłosownica pierzasta i prosownica rozpierzchła. Gąsienice żerują w nocy, za dnia chowając się w ściółce. Jaja zrzucane są przez siedzącą samicę w pobliżu rośliny pokarmowej. Motyle chętnie przylatują do rozmaitych kwiatów, zwłaszcza tych koloru fioletowego, lecz można je spotkać również na biało kwitnących kwiatostanach gatunków roślin z rodziny baldaszkowatych. Rano i popołudniami lubi wygrzewać się z rozłożonymi skrzydłami na słońcu. Tak jak większość motyli z podrodziny Oczennicowatych posiada komplet kilku oczek. U samca na przednim skrzydle w okolicy wierzchołka znajduje się jedno lub dwa oczka, a na tylnym w okolicy kata tylnego jedno oczko. U samicy na przednim skrzydle obecne są trzy oczka, a na tylnym dwa. Spód skrzydeł w przypadku obu płci taki sam. Na przednim skrzydle znajdują się trzy, a na tylnym pięć oczek, otoczonych żółtymi obwódkami. Przepoczwarzenie odbywa się na powierzchni ziemi wśród suchych fragmentów traw.


Data wykonania zdjęć: 29.06.14; 04.07.22
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska