poniedziałek, 29 lutego 2016

Scopula ornata

Wątlak nadobny. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 21-26 mm. Motyl pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie od lipca do połowy września. Spotykany na ugorach, suchych łąkach, zrębach, wrzosowiskach oraz na nasłonecznionych zboczach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy macierzankę, lebiodę pospolitą, krwawnik pospolity, miętę i przetacznik. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 14.06.15
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom, Polska

niedziela, 28 lutego 2016

Cyclophora linearia

Świerzbik kreskowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 22-29 mm. Motyl pojawia się w dwóch generacjach. Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie od końca lipca do pierwszych dni września. Można go spotkać w ogrodach, zaroślach, parkach, lasach liściastych, mieszanych i bukowych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy drzewa liściaste takie jak buk, dąb, brzoza, wierzba oraz borówkę.


Data wykonania zdjęć: 20.05.18; 25.04.20; 26.04.20
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

środa, 24 lutego 2016

Xanthorhoe designata

Paśnik znacznik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 20-28 mm. Motyl pojawia się w dwóch generacjach. Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie od połowy lipca do ostatnich dni sierpnia. Można go spotkać w ogrodach, zaroślach, parkach, lasach liściastych i mieszanych oraz na żywopłotach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rzeżuchę, nasturcję i przytulię. Poczwarki zimują w oprzędach na ziemi.
 

Data wykonania zdjęcia: 17.06.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

sobota, 20 lutego 2016

Xanthorhoe ferrugata

Paśnik rdzawiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 19-26 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od maja do października w ogrodach, zaroślach, parkach, lasach łęgowych i wilgotnych lasach mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przytulię, dzwonek i gwiazdnicę. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 26.05.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

piątek, 19 lutego 2016

Lymantria monacha

Brudnica mniszka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae w przypadku samicy wynosi od 50-55 mm, w przypadku samca od 40-45 mm. Wyróżniamy trzy formy barwne: jasną ( skrzydła barwy białej), eremita (skrzydła barwy szarej), atra (skrzydła czarne). Imago pojawia się w jednym pokoleniu od lipca do września w borach sosnowych, świerkowych oraz w lasach mieszanych z udziałem drzew iglastych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy drzewa iglaste takie jak sosna, świerk, modrzew europejski i jodła pospolita oraz dodatkowo drzewa liściaste takie jak dąb, buk, lipa czy wierzba. Jaja składane są w grupach na pniach drzew w szczelinach kory. W okresie 2-7 dni, larwy tworzą skupiska nazywane "lusterkami", a następnie wędrują masowo w kierunku koron drzew, gdzie żerują. Przepoczwarzenie następuje w luźnym oprzędzie na gałązkach wśród igieł lub na pniu. Ze względu na to, że żer gąsienic często prowadzi do całkowitej defoliacji i obumierania drzewostanów świerkowych i sosnowych motyl ten uważany jest za szkodnika. Zimuje w postaci jaja.
Co ciekawe w połowie XIX w. w czasie gradacji (czyli podczas masowego pojawiania się tego motyla) przez Warmię i Mazury przeszły silne wichury, które uniosły milion gąsienic nad Bałtyk, gdzie zginęły topiąc się w wodzie. Szczątki potopionych gąsienic utworzyły na brzegu wał o długości kilkudziesięciu kilometrów i wysokości przekraczającej miejscami 0,5 m. 


 Forma czarna-atra


Postać larwalna


Poczwarka


Data wykonania zdjęć: 14.08.16; 06.08.15, 20.07.17; 03.09.22; 16.06.19; 28.08.17
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Niski; Miasteczko Śląskie; Woźniki, Polska

czwartek, 18 lutego 2016

Idaea biselata

Krocznik ogrodowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 18-24 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od połowy czerwca do końca sierpnia w ogrodach, zaroślach, parkach oraz w wilgotnych lasach liściastych oraz mieszanych. Za dnia motyle pokonują małe dystanse, uaktywniając się nocą, kiedy to lecą w kierunku światła. Gąsienica żeruje na różnych nisko-rosnących roślinach. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 12.07.14
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

wtorek, 16 lutego 2016

Zygaena lonicerae

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kraśnikowatych wynosi od 30-40 mm. Imago spotkać możemy od lipca do końca sierpnia na nasłonecznionych stokach, pagórkach, górskich zboczach, terenach ruderalnych i na murawach kserotermicznych. Motyl lata za dnia, odwiedzając różne kwiaty. Samica składa jaja na spodzie liścia rośliny pokarmowej lub na roślinie która znajduje się w pobliżu rośliny żywicielskiej. Gąsienica żeruje na takich roślinach jak komonica zwyczajna, groszek żółty, sparceta siewna, koniczyna łąkowa i konikleca. Larwa przepoczwarza się w wydłużonym lub wrzecionowatym, żółtawym lub białym kokonie na trawach i innych roślinach. Gąsienica zimuje co najmniej raz i dojrzewa w czerwcu.


Data wykonania zdjęcia: 7.07.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Pieniny, Polska

poniedziałek, 15 lutego 2016

Pyrausta despicata

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 14-20 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie od lipca do końca sierpnia. Motyl lata w słoneczne dni oraz o brzasku na podmokłych łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy babkę, szałwię i szarotę.


Data wykonania zdjęć: 28.06.15
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

sobota, 13 lutego 2016

Ectropis crepuscularia

Przylepek pomrocznik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 35-40 mm. Motyl pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od marca do końca czerwca, drugie pojawia się w sierpniu. Można go spotkać w ogrodach, lasach liściastych i mieszanych, zaroślach, w parkach, na zrębach i wrzosowiskach. Za dnia często spotykany na płotach, ścianach oraz pniach drzew. Charakteryzuje się dużą zmiennością ubarwienia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy takie drzewa jak dąb, brzoza, wierzba, wiąz, topola, olsza czy śliwa domowa. Przepoczwarzenie następuje pod ziemią. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 23.04.23; 09.04.23; 04.05.23, 08.06.24
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

środa, 10 lutego 2016

Crocallis elinguaria

Głazik nacierniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 34-44 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od lipca do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, ogrodach, na zrębach oraz w zaroślach. Gąsienica jest wszystkożerna. Żeruje na takich drzewach jak dąb, lipa, śliwa domowa i tarnina, brzoza, topola, wierzba osika, głóg oraz wiciokrzew. Żywi się również mniejszymi larwami. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 20.07.17; 21.07.15
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

wtorek, 9 lutego 2016

Cyclophora albipunctata

Świerzbik białokropek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 20-28 mm. Motyl pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do końca czerwca, drugie od ostatnich dni lipca do końca sierpnia. Spotykany jest w ogrodach, lasach liściastych i mieszanych, brzezinie bagiennej oraz w parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę i olszę. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 07.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 8 lutego 2016

Cepphis advenaria

Cefis borówczak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-29 mm. Imago lata od maja do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, w wilgotnych borach sosnowych, na wysokich torfowiskach, w zaroślach i na zrębach. Motyl jest aktywny za dnia, preferuje słoneczną pogodę, jednak wypłoszony lata również w pochmurne dni. Odpoczywa z do połowy otwartymi skrzydłami. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną, śliwę tarninę, dereń oraz czerniec gronkowy. 


Data wykonania zdjęć: 28.05.14
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

niedziela, 7 lutego 2016

Colotois pennaria

Mrzonka pierzak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych waha się od 40- 48 mm. Postać dorosła pojawia się dopiero późną jesienią- od połowy września do końca listopada, czasami jeszcze w grudniu. Motyla spotkać możemy w lasach liściastych i mieszanych, w ogrodach, sadach, zaroślach i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy takie drzewa jak grab, dąb, lipę, brzozę, wierzbę iwę oraz drzewa owocowe. Zimuje w postaci jaja przymocowanego do rośliny żywicielskiej.


Data wykonania zdjęć: 10.10.14; 13.10.22
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

sobota, 6 lutego 2016

Nola confusalis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rezeliowatych wynosi od 16- 24 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od maja do połowy lipca w lasach liściastych i mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy drzewa takie jak buk, dąb, grab, lipa lub głóg. Motyle chętnie przylatują do światła, za dnia odpoczywają na pniach drzew. Przepoczwarzenie odbywa się w kokonie przymocowanym do gałęzi rośliny żywicielskiej. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 09.05.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 5 lutego 2016

Nola aerugula

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rezeliowatych wynosi od 15-20 mm. Imago spotkać możemy od czerwca do połowy sierpnia w lasach liściastych, mieszanych i w zadrzewieniach śródpolnych. Motyl został sfotografowany na śląsku, czyli poza miejscem jego występowania. Pojawienie się tego motyla, może świadczyć o powiększaniu się zasięgu występowania tego gatunku. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy poziomkę, malinę, pięciornik, brzozę, komonicę, koniczynę i lucernę. Przepoczwarzenie odbywa się w kokonie znajdującym się na ziemi lub przyczepionym do rośliny żywicielskiej tuż nad ziemią. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 21.07.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

czwartek, 4 lutego 2016

Hecatera bicolorata

Piętnówka zmierzchówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 27-33 mm. Imago spotkać możemy od połowy maja do ostatnich dni sierpnia na nasłonecznionych zboczach, skrajach lasów, ugorach oraz w ciepłolubnych zaroślach. Za dnia można spotkać ją siedzącą na płotach i starych murach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jastrzębiec, mlecz, sałatę, przenęt i pępawę. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 18.05.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Bytom, Polska

środa, 3 lutego 2016

Nymphula nitidulata

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 16- 25 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od lipca do końca sierpnia na podmokłych łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jeżogłówkę. Larwa jest uzależniona od wody. Po przezimowaniu gąsienica żyje w przędzy wykonanej z liści tuż pod powierzchnią wody. Przepoczwarzenie następuje w białym kokonie przymocowanym do rośliny żywicielskiej lub tuż pod taflą wody.


Data wykonania zdjęcia: 21.07.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

wtorek, 2 lutego 2016

Pseudopanthera macularia

Osmaganek plamek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-28 mm. Imago często spotykane za dnia na zrębach, skrajach lasów, polanach leśnych oraz w widnych lasach liściastych i mieszanych. Pojawia się w jednym pokoleniu od maja do końca lipca. Motyl chętnie odwiedza kwiaty o kolorze fioletowym. Gąsienica żeruje na takich roślinach jak czyściec leśny, jasnota, mięta czy ożanka właściwa. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 30.05.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Beskid Mały, Polska

poniedziałek, 1 lutego 2016

Idaea emarginata

Krocznik wycinek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 20-26 mm. Imago spotkać możemy od połowy czerwca do połowy sierpnia w ogrodach, zaroślach, parkach, wilgotnych lasach liściastych i mieszanych oraz na zrębach. Ćma aktywna w nocy, jednak spotykana również za dnia. Chętnie przylatuje do światła. Gąsienica żywi się rdestem, szczawiem oraz zwiędłymi liśćmi. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 12.07.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska