wtorek, 31 maja 2016

Euproctis similis

Kuprówka złotnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 34-42 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od czerwca do sierpnia w ogrodach, sadach, parkach, lasach liściastych i mieszanych. Za dnia chętnie przesiaduje na pniach drzew, uaktywniając się nocą. Kuprówka złotnica, tak jak większość motyli z rodziny brudnicowatych, ma zredukowany aparat ssący, a całą energię zgromadzoną w okresie larwalnym poświęca na rozmnażanie się. Znakiem rozpoznawczym tego motyla jest złocistoruda poduszeczka utworzona z włosków na końcu odwłoka. Gąsienica żeruje na rozmaitych drzewach i krzewach liściastych, głównie na olszy czarnej, leszczynie pospolitej, grabie pospolitym, buku pospolitym, śliwie tarninie, dębie, lipie, wierzbie i borówce. Jaja składane są po kilkadziesiąt sztuk w niewielkich, podłużnych złożach na spodniej stronie liścia, a następnie pokrywane są włoskami z poduszeczki samicy, które posiadają właściwości drażniące. Na okres zimy gąsienica buduje oprzęd w szczelinach kory na pniu lub gałązce, wiosną prowadzi samotny tryb życia. Ciało gąsienicy pokryte jest licznymi włoskami, które stanowią jej mechanizm obronny. Tak jak w przypadku włosków osobnika dorosłego mają one właściwości drażniące. Przepoczwarzenie następuje w miękkim, beżowym lub jasnobrunatnym kokonie między liśćmi. Zimuje w stadium gąsienicy.   

Imago


Larwa


Data wykonania zdjęć: 21.07.17; 06.07.20; 25.07.20; 26.05.16
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice; Woźniki, Polska

niedziela, 29 maja 2016

Zygaena angelicae

Kraśnik dzięgielowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kraśnikowatych wynosi od 30-33 mm. Postać dorosła pojawia się na początku lipca i lata do pierwszych dni sierpnia na kserotermicznych murawach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy ostrołódkę kosmatą, cieciorkę pstrą, komonicę pospolitą oraz koniczynę. Zimuje w postaci larwy. 


Data wykonania zdjęć: 25.07.15
Miejsce wykonania zdjęć: Ogrodzieniec, Polska

niedziela, 15 maja 2016

Eulia ministrana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 21-24 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od maja do czerwca, w lasach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg gatunków należących do drzew liściastych m.in. jabłoń, śliwę, brzozę, dąb, olszę, wierzbę iwę, buk, jesion i lipę. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 23.05.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 11 maja 2016

Ematurga atomaria

Poproch pylinkowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 25-35 mm w przypadku samca i 22-30 mm w przypadku samicy. Wyraźny dymorfizm płciowy. Poza różnicą w ubarwieniu, samca można poznać po pierzastych czułkach, w odróżnieniu od samicy, która posiada czułki nitkowate. Imago pojawia się już w maju i lata do końca sierpnia. Spotykany na terenie całej Polski, na zrębach, suchych łąkach, ugorach, wysokich torfowiskach i wrzosowiskach. Często lata za dnia, w promieniach słońca, nisko nad ziemią. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wrzos, żarnowiec miotlasty, bylicę, cieciorkę, komonicę pospolitą, driakiew i koniczynę. Zimuje w postaci poczwarki.  


Data wykonania zdjęcia: 28.04.14; 4.08.14;
Miejsce wykonania zdjęć: Pniowiec; Tarnowskie Góry, Polska

wtorek, 10 maja 2016

Papestra biren

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 32 do 40 mm. Postać dorosła pojawia się od maja do końca lipca na torfowiskach i w górskich lasach. Dość często motyla można spotkać odpoczywającego na płotach, pniach drzew lub na kamieniach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę, woskownicę europejską oraz wierzbę. Zimuje poczwarka zakopana pod ziemią. Po przezimowaniu w bardzo krótkim odcinku czasu pojawiają się osobniki dorosłe.


Data wykonania zdjęć: 8.05.16
Miejsce wykonania zdjęć: Kalety, Polska

poniedziałek, 9 maja 2016

Rivula sericealis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 18-22 mm. Imago pojawia się od maja do września, głównie na terenach podmokłych, takich jak moczary śródleśne, bory bagienne, lasy łęgowe, wilgotne doliny rzeczne oraz nad brzegami rzek i strumieni. Motyl lata zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw, turzycę i wiechlinę. Zimuje w postaci larwy. Przepoczwarzenie następuje w kokonie utworzonym pomiędzy źdźbłami traw.    


Data wykonania zdjęcia: 12.06.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 8 maja 2016

Camptogramma bilineata

 Paśnik goździeniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 23-30 mm. Postać dorosłą spotkać możemy od lipca do końca sierpnia w ogrodach, parkach, zaroślach, lasach liściastych i mieszanych oraz na zrębach i polanach leśnych. Motyle stają się aktywne o zmierzchu, jednak wypłoszone latają również za dnia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przytulię, pięciornik, szczaw, pokrzywę, wilżynę oraz fiołek psi. Zanim gąsienica przejdzie przepoczwarzenie buduje oprzęd między liśćmi na ziemi. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 10.09.14; 9.06.14; 24.08.15
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Woźniki, Polska

sobota, 7 maja 2016

Ligdia adustata

Plamiec trzmieliniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-30 mm. Imago lata w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie możemy spotkać od kwietnia do pierwszych dni lipca, drugie od końca lipca do pierwszych dni września w ogrodach, parkach, zaroślach, lasach liściastych i mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy, jak sugeruje nazwa gatunkowa należy trzmielina- zwyczajna i brodawkowata oraz berberys. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 20.04.18; 09.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Olkusz, Polska

piątek, 6 maja 2016

Trichopteryx carpinata

Płatynka grabówka. Motyl nocny z rodziny miernikowcowatych o rozpiętości skrzydeł między 26-29 mm. Imago spotkać możemy od kwietnia do końca maja w zaroślach, ogrodach, parkach, lasach liściastych i mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy grab, topolę osikę, wierzbę iwę i brzozę. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 1.05.16; 6.04.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Gorce; Katowice, Polska

czwartek, 5 maja 2016

Trichopteryx polycommata

Płatynka wielokreska. Motyl nocny z rodziny miernikowcowatych o rozpiętości skrzydeł między 28-32 mm.  Postać dorosłą spotkać możemy od kwietnia do końca maja, głównie w północno-wschodniej Polsce, w lasach liściastych, mieszanych i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiciokrzew czarny i suchodrzew oraz jesion wyniosły i ligustr pospolity. Początkowo larwa rozwija się na pąkach liści, a następnie zjada już te rozwinięte. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest tworzenie małych sierpowatych otworów na brzegu liścia rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci poczwarki poniżej powierzchni gleby.
Łacińska nazwa Trichopteryx oznacza "trójskrzydlny" i wzięła się od płata znajdującego się na samczym tylnym skrzydle, który wyglądem przypomina trzecie skrzydło. 



Data wykonania zdjęcia: 1.05.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Gorce, Polska