wtorek, 19 lipca 2016

Anthophila fabriciana

Wznosik Fabrycjusza. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny choreutidae waha się pomiędzy 10 a 15 mm. Imago spotkać możemy od maja do końca sierpnia w ogrodach, lasach i innych środowiskach, gdzie pospolita jest pokrzywa. Motyle aktywne są w ciągu dnia i chętnie odwiedzają rozmaite kwiaty. W przeciwieństwie do innych ciem, które charakteryzują się małymi rozmiarami, wznosik Fabrycjusza podczas odpoczynku trzyma skrzydła w płaszczyźnie poziomej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy pokrzywę zwyczajną i parietarię lekarską.



Data wykonania zdjęcia: 07.06.19; 24.08.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice; Woźniki, Polska

czwartek, 14 lipca 2016

Endotricha flammealis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny omacnicowatych wynosi od 18 do 23 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do końca sierpnia, na łąkach, w ogrodach i zaroślach. Podczas odpoczynku motyl przyjmuje nietypową pozycję. Przednią część swojego ciała unosi do góry na przednich nogach, zadziera odwłok do góry, a skrzydła trzyma pod takim kątem, że ich krawędzie dotykają powierzchni na której odpoczywa. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy głównie rzepnik pospolity i borówkę, a dodatkowo leszczynę, dąb, wierzbę, grab i ligustr pospolity. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 06.07.16; 20.07.17; 13.08.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki; Beskid Niski, Polska

wtorek, 12 lipca 2016

Erebia pandrose

Górówka pandroza. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 31-42 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od czerwca do końca sierpnia na górskich łąkach. Jego lot jest trzepoczący i odbywa się nisko nad ziemią. Rzadko kiedy motyl ten przylatuje do kwiatów, zdecydowanie częściej przesiaduje na ziemi lub kamieniach. Gąsienica żyje na rozmaitych kostrzewach, psiej trawce oraz seslerii. Jaja składane są na suchych częściach traw, na ziemi lub kamieniach w pobliżu rośliny żywicielskiej. Rozwój gąsienicy odbywa się przez dwa lata. Za pierwszym razem gąsienica zimuje w pierwszym stadium wzrostowym, za drugim już jako dorosła gąsienica. Przepoczwarzenie odbywa się zaraz po przezimowaniu. Gatunek ten w Polsce można spotkać na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie objęty jest ochroną.


Data wykonania zdjęcia: 25.06.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Tatry Zachodnie, Słowacja

niedziela, 10 lipca 2016

Acronicta psi

Wieczernica strzałówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 33-43 mm, przy czym samice osiągają nieznacznie większe rozmiary. Czas lotu tego motyla to miesiące od maja do końca sierpnia. Głównie spotykamy go w lasach liściastych, mieszanych i w zadrzewieniach śródpolnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy drzewa i krzewy liściaste takie jak wierzba, olsza, topola, śliwa tarnina, brzoza, leszczyna i drzewa owocowe, na których żerują pojedynczo lub po kilka sztuk. Zimuje w postaci poczwarki, w jedwabnym kokonie umieszczonym pod luźną korą lub w szczelinie.


Data wykonania zdjęcia: 06.07.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

sobota, 9 lipca 2016

Olethreutes arcuella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 14 do 18 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od maja do końca sierpnia, przeważnie w lasach i na wrzosowiskach. Gąsienice żywią się zwiędłymi liśćmi. Po przezimowaniu w ściółce, na wiosnę przepoczwarzają się w mocnym oprzędzie. 


Data wykonania zdjęcia: 6.07.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

piątek, 8 lipca 2016

Phalera bucephala

Narożnica zbrojówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny garbatkowatych wynosi od 52 do 68 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od pierwszych dni maja do końca lipca w ogrodach, lasach liściastych i mieszanych, parkach, zaroślach oraz w wilgotnych dolinach rzecznych. Ubarwienie motyla imitować ma ściętą gałązkę i chroni go przed potencjalnymi drapieżnikami. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rozmaite drzewa i krzewy liściaste, m.in. lipę, wierzbę, topolę, dąb, brzozę, jarząb, olszę i buk. W formie imago motyl nie odżywia się. Jaja składane są w płaskich złożach, liczących kilkadziesiąt sztuk na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Gąsienice żerują gromadnie, przez co zaliczane są do szkodników drzew liściastych. Zaniepokojone w skoordynowany sposób, gwałtownie unoszą w górę tylną część odwłoka. W ostatnim stadium rozwojowym rozpraszają się i żerują pojedynczo na wierzchołkach gałązek. Przepoczwarzenie odbywa się w luźnym oprzędzie w ziemnej komorze. Zimuje w postaci poczwarki.  


 Data wykonania zdjęć: 6.07.16; 05.09.14
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska