piątek, 31 marca 2017

Pungeleria capreolaria

Nieliczalnik sarniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 27-31 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od lipca do pierwszych dni września w lasach iglastych i mieszanych z udziałem jodły. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jodłę pospolitą, a dodatkowo świerk pospolity oraz modrzew. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 12.08.16
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Niski, Polska

czwartek, 30 marca 2017

Polypogon tentacularia

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 21-29 mm. Imago pojawia się od kwietnia do końca września na łąkach i polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jastrzębiec, mniszek lekarki, wierzbownicę i nawłoć. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 7.07.15; 14.08.16
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom; Woźniki, Polska

środa, 29 marca 2017

Coenonympha glycerion

Strzępotek glicerion. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 32-36 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od końca maja do pierwszych dni sierpnia na polanach leśnych, skrajach lasów oraz drogach leśnych. Motyl chętnie odwiedza kwiaty takich roślin jak goździk kropkowany, rogownica polna, lebiodka pospolita czy jesieniec piaskowy. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kostrzewę czerwoną, kłosownicę pierzastą, wiechlinę i stokłosę prostą. Jaja składane są pojedynczo na suchych liściach traw, nisko nad ziemią. Przepoczwarzenie odbywa się w źdźbłach traw. Zimuje w postaci młodej gąsienicy. 


Data wykonania zdjęć: 18.06.14; 4.07.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

wtorek, 28 marca 2017

Macaria notata

Witalnik dębiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 28-32 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca kwietnia do pierwszych dni lipca, drugie pokolenie- od końca lipca do pierwszych dni września. Motyl pojawia się w ogrodach, lasach liściastych,  mieszanych, brzezinach bagiennych i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę, wierzbę, olszę, a dodatkowo dąb. Zimuje w postaci poczwarki, płytko w ziemi.


Data wykonania zdjęcia: 3.08.15; 03.06.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki; Katowice, Polska

poniedziałek, 27 marca 2017

Idaea dimidiata

Krocznik połowiczak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 15-19 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, parkach, zaroślach i ogrodach. Gąsienica żywi się dziurawcem oraz zwiędłymi liśćmi. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 24.07.16
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

Achlya flavicornis

Przestrożnica żółtoróżka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wycinkowatych wynosi od 35-44 mm. Imago pojawia się od marca do końca kwietnia w lasach liściastych, mieszanych, parkach, zaroślach i brzezinach bagiennych. Za dnia, motyl odpoczywa na gałęziach i pniach drzew, w nocy zaś odwiedza kwiaty wierzb w poszukiwaniu pokarmu. Gąsienica żeruje na brzozie. W ciągu dnia pozostaje ukryta pomiędzy liśćmi. Zimuje w postaci poczwarki, w kokonie uprzędzonym wśród liści w runie leśnym.


 Data wykonania zdjęć: 26.03.17; 27.03.21; 03.03.24
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

sobota, 25 marca 2017

Scotopteryx chenopodiata

Paśnik komosiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-36 mm. Postać dorosła pojawia się od lipca do pierwszych dni września na suchych łąkach, polanach leśnych, przydrożach, zrębach, w ogrodach oraz parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy komonicę pospolitą, groszek żółty, wykę, koniczynę, janowiec oraz traganek szerokolistny. Młode gąsienice prowadzą całkowicie nadziemny tryb życia, zaś dorosłe dzień spędzają ukryte płytko w ziemi blisko łodygi rośliny pokarmowej lub schowane w gęstwinie liści.  Żer rozpoczynają dopiero nocą. Motyl zimuje w postaci larwy. 


Data wykonania zdjęć: 1.09.15; 7.08.14
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom; Ogrodzieniec, Polska

piątek, 24 marca 2017

Plebejus argus

Modraszek argus. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 25-27 mm. Imago pojawia się od końca maja do pierwszych dni sierpnia na suchych łąkach, wrzosowiskach i polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę bagienną, koniczynę, komonicę, wrzos zwyczajny, janowiec oraz cymbalarię bluszczykowatą. Larwa żeruje o zmierzchu i w nocy, na liściach rośliny pokarmowej. Za dnia przebywa na ziemi, u podnóża rośliny, otoczona przez mrówki, które strzegą jej przed napastnikami. Gąsienica modraszka argusa, podobnie jak gąsienica modraszka ariona należy do gatunków myrmekofilnych. Przed przepoczwarzeniem, larwa wędruje do gniazda mrówek, gdzie przepoczwarza się. Jaja składane są na roślinach pojedynczo, nisko przy ziemi. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 1.07.15
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom, Polska

Tortricodes alternella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 19-23 mm. Postać dorosła pojawia się od lutego do końca kwietnia w lasach i na polanach leśnych. Jest jednym z najwcześniej pojawiających się przedstawicieli rodziny zwójkowatych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. brzozę, dąb, grab, leszczynę, głóg, śliwę tarninę oraz lipę. Larwa początkowo przędzie ze sobą liście, a następnie żeruje w nich. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 14.03.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

środa, 22 marca 2017

Eilema complana

Fałdówka porostówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 30-38 mm. Postać dorosła pojawia się od lipca do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, na zarastających torfowiskach i zrębach. W poszukiwaniu nektaru motyl często odwiedza kwiaty takich roślin jak wrzos pospolity, ostrożeń polny czy świerzbnica polna. Jaja składane są na pokrytych porostami pniach drzew i krzewów oraz na kamieniach. Gąsienica żeruje na porostach, mchach oraz zwiędłych liściach. W starszym stadium, larwa dzień spędza między porostami, zaś w nocy żeruje. Przepoczwarzenie następuje w szarobrunatnym, luźnym oprzędzie, w ściółce, szczelinach kory lub pod kamieniami. Zimuje w postaci larwy.



Data wykonania zdjęć: 7.08.15
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

wtorek, 21 marca 2017

Deileptenia ribeata

Przylepek świerczyniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 40-45 mm. Postać dorosła pojawia się od końca czerwca do połowy sierpnia w lasach iglastych, mieszanych, parkach, ogrodach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy świerk, sosnę, jodłę pospolitą, modrzew i cis pospolity, a dodatkowo dąb, wierzbę oraz czeremchę zwyczajną. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 12.08.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Beskid Niski, Polska

poniedziałek, 20 marca 2017

Zygaena viciae

Kraśnik wykowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kraśnikowatych wynosi od 22-32 mm. Imago pojawia się od połowy czerwca do końca sierpnia na kserotermicznych murawach i wilgotnych łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy komonicę pospolitą oraz groszek żółty. Przepoczwarzenie następuje w owalnym lub wrzecionowatym kokonie, z którego po około 14 dniach wylęgają się dorosłe osobniki. Zimuje w młodym stadium larwy.


Data wykonania zdjęć: 1.07.15
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom, Polska

niedziela, 19 marca 2017

Thymelicus sylvestris

Karłątek ceglasty, karłątek leśny. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowatych wynosi od 28-30 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od końca maja do końca sierpnia, na polanach oraz drogach leśnych. Motyl chętnie przylatuje do rozmaitych kwiatów, zwłaszcza tych o kolorze fioletowym i żółtym. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różnego rodzaju trawy, m.in. kłosówkę miękką, kłosówkę wełnistą, trzęślicę modrą i trzcinnik piaskowy. Jaja składane są w pochwach liściowych rośliny pokarmowej, w niewielkich grupkach. Przepoczwarzenie następuje w luźnym kokonie, między sprzędzonymi liśćmi traw. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 18.06.14; 6.07.15; 4.07.14
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Ogrodzieniec, Polska

sobota, 18 marca 2017

Cyclophora punctaria

Świerzbik nakropek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 22-30 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy kwietnia do końca czerwca, drugie pokolenie- od połowy lipca do pierwszych dni września. Motyl pojawia się w ogrodach, lasach liściastych, mieszanych, zaroślach i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb, rzadziej brzozę. Zimuje w postaci poczwarki, przyczepionej przędzą do gałązki, lub między liśćmi w luźnym oprzędzie, zbudowanym z niewielkiej ilości nitek.


Data wykonania zdjęć: 17.04.14
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom, Polska

piątek, 17 marca 2017

Subacronicta megacephala

Wieczernica topolówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 35-45 mm. Imago lata od maja do końca sierpnia, w ogrodach, lasach liściastych, mieszanych, łęgowych, parkach, borach bagiennych i na śródleśnych moczarach. Za dnia motyl odpoczywa na pniach różnych gatunków drzew. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę, topolę oraz wierzbę. Zimuje w postaci poczwarki, w szarym oprzędzie, na pniach drzew, nisko nad ziemią.


Data wykonania zdjęcia: 16.07.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

czwartek, 16 marca 2017

Polyommatus icarus

Modraszek ikar. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 22-36 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy maja do końca czerwca, drugie od połowy lipca do pierwszych dni września. W ciepłe lata może pojawić się również trzecie pokolenie, latające od września do października. Motyl preferuje środowiska otwarte, takie jak łąki, tereny ruderalne, miedze, ugory, przydroża i polany leśne. Chętnie przesiaduje na kwiatach, spijając z nich nektar. Oprócz tego, można go spotkać przesiadującego na wilgotnej ziemi i odchodach zwierzęcych, z których spija sole mineralne.Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Tak jak u większości modraszków z podrodziny Polyommatinae wierzch skrzydeł samicy jest koloru brunatnego, zaś samiec posiada skrzydła błękitnofioletowe. Gąsienica żeruje na roślinach z rodziny motylkowych m.in. na komonicy pospolitej i błotnej, koniczynie oraz wyce. Żeruje zazwyczaj o zmierzchu, na liściach, jak i na częściach generatywnych rośliny. Jaja składane są pojedynczo na główkach kwiatowych roślin pokarmowych lub na wierzchu liści. Zimuje w postaci młodej gąsienicy w resztkach roślinnych.
Modraszek ikar jest jednym z najpospolitszych gatunków modraszkowatych w Polsce.



Data wykonania zdjęć: 25.05.14; 16.06.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Bytom, Polska

środa, 15 marca 2017

Erebia medusa

Górówka meduza. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 40- 42 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od połowy maja do pierwszych dni sierpnia, na polanach leśnych, skrajach lasów, w borach sosnowych oraz na kwiecistych łąkach na zboczach i wzgórzach. Motyle chętnie siadają na wilgotnej ziemi, rzadko na kwiatach. Wabi je również zapach ludzkiego potu. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różnego rodzaju trawy m.in. stokłosę prostą, wiechlinę łąkową, kostrzewę czerwoną i prosownicę rozpierzchłą. Młode gąsienice żerują przeważnie za dnia. Starsze w dzień ukrywają się w kępach traw, a żerować zaczynają dopiero o zmierzchu. Jaja składane są pojedynczo na suchych liściach lub źdźbłach traw. Zimuje larwa w jednym ze starszych stadiów rozwojowych. Przepoczwarzenie następuje między suchymi resztkami traw, w luźnym kokonie. 


Data wykonania zdjęć: 14.07.20; 30.05.15
Miejsce wykonania zdjęć: Sonntagshorn; Beskid Mały, Austria; Polska

Scopula immorata

Wątlak nawrzosak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 24-28 mm. Motyl pojawia się w jednym lub dwóch pokoleniach, od końca maja do połowy lipca na ugorach, suchych łąkach i zrębach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy krwawnik pospolity, bylicę pospolitą, babkę zwyczajną i jastrzębiec. Motyl zimuje w postaci larwy, która wiosną zakopuje się płytko w ziemi, a następnie przepoczwarza się. 


Data wykonania zdjęć: 06.06.16; 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Wyżyna Miechowska, Polska

poniedziałek, 13 marca 2017

Chiasmia clathrata

Witalnik nostrzak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 23-30 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy kwietnia do końca maja, drugie- od połowy czerwca do końca sierpnia. Preferuje tereny otwarte. Zasiedla łąki, ugory, zarośla, miedze, przydroża, zręby, polany leśne i trawiaste stoki. Chętnie przylatuje do białych i żółtych kwiatów, z których spija nektar. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy koniczynę oraz lucernę. Przepoczwarzenie następuje w ziemi. Zimuje w postaci poczwarki.


 Data wykonania zdjęć: 05.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

niedziela, 12 marca 2017

Plebejus argyrognomon

Modraszek srebroplamek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 28-34 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do lipca, drugie- od sierpnia do września. Motyl preferuje tereny o podłożu wapiennym, nasłonecznione stoki i pagórki, kwieciste łąki, ciepłolubne murawy oaz polany leśne. Za dnia, w poszukiwaniu nektaru, często odwiedza takie kwiaty jak sadziec konopiasty, chaber driakiewnik, komonicę zwyczajną, czy groszek żółty. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy cieciorkę pstrą, koniczynę, nostrzyk oraz traganek szerokolistny. Larwa żeruje o zmierzchu, za dnia ukrywa się pod rośliną. Jaja motyli pierwszego pokolenia składane są na młodych liściach i kwiatach rośliny pokarmowej. Motyle drugiego pokolenia składają jaja nisko nad ziemią na łodygach roślin lub na rozmaitych przedmiotach znajdujących się w pobliżu. Zimuje w postaci jaja.
Na obecną chwilę gatunek nie jest uważany za zagrożony, jednak w przyszłości jego liczebność może się zmniejszyć, ze względu na zmniejszanie się powierzchni środowisk lęgowych.


Data wykonania zdjęć: 7.08.14
Miejsce wykonania zdjęć: Ogrodzieniec, Polska

Argyresthia goedartella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Argyresthiidae wynosi od 9-13 mm. Postać dorosła lata od czerwca do pierwszych dni października w ogrodach i na zadrzewionych terenach. W czasie spoczynku motyl składa skrzydła dachówkowato. Gąsienica żeruje na olszy oraz brzozie, gdzie następnie zimuje w pędzie lub twardym baziu rośliny żywicielskiej. Na wiosnę, żywi się baziami, przez co powoduje ich zniekształcenia. Takie bazie stają się bardzo miękkie w dotyku. Pod koniec marca lub kwietnia larwy gromadzą się pod korą, gdzie ostatecznie przepoczwarzają się.


Data wykonania zdjęcia: 12.08.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

piątek, 10 marca 2017

Acleris logiana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 18-24 mm. Postać dorosła pojawia się od lipca do końca kwietnia, na wrzosowiskach i w lasach. Gąsienica żeruje między sprzędzonymi liśćmi brzozy.


Data wykonania zdjęć: 11.03.18; 4.10.14
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

czwartek, 9 marca 2017

Colias croceus

Szlaczkoń sylwetnik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny bielinkowatych wynosi od 42-52 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od kwietnia do końca czerwca, drugie- od pierwszych dni lipca do pierwszych dni października. Przy sprzyjających warunkach może pojawić się również trzecie pokolenie, latające od października do listopada. Osobniki pierwszego pokolenia przylatują do Polski prawdopodobnie z południa Europy, zaś osobniki drugiego pokolenia, odlatują z naszego kraju na południe w charakterystycznych falach migracyjnych. Dzieje się tak dlatego, że szlaczkoń sylwetnik nie jest w stanie przezimować w Polsce w żadnym stadium rozwojowym. Motyl preferuje otwarte środowiska, takie jak łąki, ugory, miedze, pola z koniczyną i lucerną oraz pola uprawne. Lata szybko oraz nisko nad ziemią. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczyć możemy komonicę, lucernę, koniczynę, cieciorkę, koniklecę oraz nostrzyk. Larwa chętnie przebywa na wierzchu liścia, ułożona wzdłuż głównej żyłki. Przepoczwarzenie następuje na suchych lub zielonych roślinach, nisko przy powierzchni ziemi.



Data wykonania zdjęcia: 3.08.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Petroszany, Rumunia

Phigalia pilosaria

Włochacz naśnieżek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych w przypadku samca wynosi od 42-46 mm. Samica posiada skrzydła zredukowane. Postać dorosła pojawia się od stycznia do końca kwietnia w ogrodach, zaroślach, lasach liściastych i mieszanych oraz w parkach. Poza formą klasyczną, pojawia się również inna forma melanistyczna- charakteryzująca się czarną  barwą skrzydeł. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy większość drzew liściastych, m.in. topolę, brzozę, leszczynę, dąb itp. Zimuje w postaci poczwarki.




Data wykonania zdjęć: 07.03.17; 02.03.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska