piątek, 30 czerwca 2017

Syndemis musculana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 15-22 mm. Imago pojawia się od połowy kwietnia do pierwszych dni lipca na wrzosowiskach, w zaroślach i lasach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jarząb, malinę, śliwę, głóg, brzozę, lipę, wierzbę, dąb oraz czeremchę zwyczajną. Zimuje w postaci w pełni wykształconej larwy.


Data wykonania zdjęć: 2.06.17
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

środa, 28 czerwca 2017

Diachrysia chrysitis

Błyszczka spiżówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 28-36 mm. Imago pojawia się  w dwóch pokoleniach- od maja do końca września, w ogrodach, na podmokłych łąkach, polanach leśnych, w parkach, lasach łęgowych oraz nad brzegami strumieni i rzek. Dzień spędza siedząc na roślinach zielnych, w nocy natomiast przylatuje do kwiatów. Jaja składane są na spodzie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy mniszek lekarski, babkę, jasnotę, pokrzywę i brodawnik. Przepoczwarzenie następuje w luźnym, przejrzystym, przyczepionym do rośliny kokonie. Zimuje w postaci larwy, ukrytej w hibernakulum, utworzonym ze sprzędzonych ze sobą liści w ściółce.


Data wykonania zdjęć: 24.06.17
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

wtorek, 27 czerwca 2017

Scopula incanata

Wątlak siwinek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 24-28 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy maja do pierwszych dni lipca, drugie pokolenie pojawia się od końca lipca do końca sierpnia. Motyl preferuje takie środowiska jak ogrody, suche łąki, ugory, podłoża wapienne, nasłonecznione stoki oraz naskalne murawy. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy macierzankę, lebiodkę pospolitą, rdest ptasi oraz jarząb pospolity. Zimuje w postaci larwy. 


Data wykonania zdjęcia: 6.06.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

poniedziałek, 26 czerwca 2017

Pechipogo strigilata

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 30-35 mm. Postać dorosła pojawia się od maja do sierpnia w lasach liściastych, mieszanych oraz na polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy zwiędłe liście, a dodatkowo szereg drzew liściastych, m.in. dąb, brzozę, olszę, buk i grab. Zimuje w postaci larwy, w ostatnim stadium rozwojowym.


Data wykonania zdjęć: 10.06.17; 01.06.20
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

niedziela, 25 czerwca 2017

Heliothis viriplaca

Słonecznica szczeciówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 25-32 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do czerwca, drugie pokolenie pojawia się w lipcu i sierpniu. W przeciwieństwie do większości motyli z rodziny sówkowatych, gatunek ten aktywny jest za dnia. Chętnie odwiedza różne kwiaty z których spija nektar. Motyl preferuje takie środowiska jak suche łąki, przytorza, przydroża i polany leśne. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy chaber łąkowy, lepnice, szczaw, bylice oraz rośliny z rodziny selerowatych. Dodatkowo larwy tego gatunku wykazują skłonności kanibalistyczne. W momencie zagrożenia gąsienica spada na ziemię i zaczyna rzucać ciałem na boki. Przepoczwarzenie następuje w ziemi. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 11.06.17; 21.07.18
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom; Woźniki, Polska

sobota, 24 czerwca 2017

Xanthorhoe fluctuata

Paśnik chrzaniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 22-31 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, drugie pokolenie pojawia się w połowie lipca i lata do końca września. Środowiskiem występowania tego motyla są lasy liściaste i mieszane, zarośla, ogrody oraz parki. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy stulisz, smagliczkę, czosnaczek oraz kapustę. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie na ziemi.


Data wykonania zdjęcia: 28.05.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Łutowiec, Polska

piątek, 23 czerwca 2017

Thymelicus lineola

Karłątek ryska. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowatych wynosi od 22-29 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od połowy maja do pierwszych dni sierpnia na łąkach, polanach leśnych, skrajach lasów, w parkach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiele szerokolistnych trawy, m.in. trzcinnik piaskowy, perz właściwy, rajgras wyniosły, kupkówka pospolita oraz kłosówka miękka. Jaja składane są po kilka lub kilkanaście sztuk w pochwach liściowych. W początkowych stadiach rozwojowych gąsienica żyje w rurkowato zwiniętym liściu, w starszych stadiach w rynienkowato ściągniętej blaszce liściowej. Przepoczwarzenie następuje w sprzędzonym liściu trawy. Zimuje w postaci jaja z rozwiniętą larwą w środku.


Data wykonania zdjęć: 6.07.14; 12.07.14; 25.07.14
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Ogrodzieniec, Polska

środa, 21 czerwca 2017

Cabera pusaria

Ciemnokres wierzbowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-29 mm w przypadku samca, w przypadku samicy od 27-35 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach, od początku maja do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, na skrajach bagien, w ogrodach, parkach, zaroślach i na zrębach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. dąb, brzozę, wierzbę, olszę, wiąz oraz jarząb pospolity. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 25.06.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

wtorek, 20 czerwca 2017

Acasis viretata

Platynka zielonka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 21-23 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca kwietnia do pierwszych dni czerwca, drugie pokolenie pojawia się od końca czerwca do końca sierpnia. Motyl preferuje takie środowiska jak lasy liściaste i mieszane, zarośla oraz parki. Za dnia można go spotkać odpoczywającego na pniach drzew. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy takie rośliny jak szakłak pospolity, kruszyna pospolita, ligustr pospolity, dereń świdwa, głóg, tawuła oraz jarząb pospolity. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 21.04.19; 18.05.15
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice; Bytom, Polska

poniedziałek, 19 czerwca 2017

Aethalura punctulata

Przylepek olszyniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-30 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od połowy marca do połowy czerwca, w ogrodach, zaroślach, parkach, lasach łęgowych oraz w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę czarną oraz brzozę. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 05.05.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 14 czerwca 2017

Notocelia uddmanniana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 14-20 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od czerwca do połowy sierpnia, w ogrodach i na skrajach lasów. Do roślin żywicielskich zaliczamy malinę. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 07.07.18; 18.06.14
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

wtorek, 13 czerwca 2017

Macaria liturata

Witalnik sosnowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 26-30 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od maja do końca lipca, w ogrodach, zaroślach, parkach, lasach iglastych i mieszanych oraz na zrębach. Poza formą o skrzydłach szaro-brązowych, występuje również forma melanistyczna- nigrofulvata, która posiada skrzydła znacznie ciemniejsze. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy drzewa iglaste, takie jak: świerk pospolity, sosna zwyczajna, sosna wejmutka, jodła pospolita, a dodatkowo jałowiec pospolity. Gąsienice żerują po kilka sztuk na igłach roślin pokarmowych. Na zimę larwy zakopują się w ziemi, gdzie zamieniają się w poczwarki.

Data wykonania zdjęcia: 30.06.28; 29.06.14
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

poniedziałek, 12 czerwca 2017

Scopula nigropunctata

Wątlak czarnokropek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 26-29 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od końca czerwca do połowy sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, zaroślach i na zrębach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy czyściec leśny oraz mniszek. Zimuje w postaci larwy. 


Data wykonania zdjęć: 26.06.15; 29.06.14; 24.06.17
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

niedziela, 11 czerwca 2017

Lomographa temerata

Ciemnokres czeremszak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-32 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od maja do końca lipca, w ogrodach, zaroślach, parkach, wilgotnych lasach liściastych i mieszanych. Gąsienica żeruje na takich roślinach jak śliwa domowa, śliwa tarnina, jabłoń, dzika róża, wierzba i dąb. Zimuje w postaci poczwarki.


 Data wykonania zdjęć: 2.06.17; 10.06.17
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

sobota, 10 czerwca 2017

Anania coronata

Przezierka hebdzianka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 21-27 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata w czerwcu, drugie pokolenie pojawia się od początku sierpnia do końca września. Motyl preferuje takie środowiska jak wilgotne łąki i skraje lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bez czarny, bez lilak, powój polny, jesion, ligustr pospolity oraz kalinę. Larwy żerują na spodniej stronie liścia. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 9.06.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 9 czerwca 2017

Spilosoma lubricipeda

Szewnica miętówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 34-40 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od początku maja do pierwszych dni sierpnia w ogrodach, sadach, zaroślach, parkach, lasach liściastych i mieszanych oraz w lasach łęgowych. Motyl lata w nocy i wkrótce po zapadnięciu zmroku, chętnie garnąc się do światła. Jaja składane są na liściach rośliny pokarmowej, w płaskich złożach liczących po kilkadziesiąt sztuk. Gąsienica jest polifagiem, żeruje na takich roślinach jak pokrzywa, rdest, szczaw, malina, koniczyna, babka, mniszek lekarski, wierzba, bez czy mięta . Początkowo gąsienice żyją gromadnie, w starszych stadiach prowadzą jednak samotny tryb życia. Żerują nocą, za dnia ukrywają się wśród roślinności przy ziemi. Jesienią zaczynają wędrować na spore odległości w poszukiwaniu miejsca do przepoczwarzenia. Przepoczwarzenie odbywa się w miękkim, owalnym, jasnobrunatnym kokonie, przetykanym szczecinami z ciała gąsienicy. Kokon budowany jest pod odstającą korą, między suchymi liśćmi w ściółce, pod kamieniami czy w innych ustronnych miejscach. Zimuje w postaci poczwarki.

Imago


Larwa


Data wykonania zdjęć: 14.07.20; 16.05.24; 5.10.14
Miejsce wykonania zdjęć: Sonntagshorn; Katowice; Woźniki, Austria; Polska

czwartek, 8 czerwca 2017

Pyrgus malvae

Powszelatek malwowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowych wynosi od 22-26 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu- od ostatnich dni kwietnia do końca czerwca, na skrajach lasów, polanach leśnych, suchych nasłonecznionych stokach oraz na przydrożach. Motyl chętnie odwiedza żółto kwitnące kwiaty, takie jak mniszek lekarki oraz chętnie przesiaduje na wilgotnej ziemi. Jaja składane są zazwyczaj na spodniej stronie liścia roślin pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rzepnik pospolity, pięciornik rozłogowy i gęsi, wiązówkę błotną, poziomkę pospolitą, malinę właściwą oraz krwiściąg mniejszy. Gąsienica przepoczwarza się w schronieniu wykonanym ze sprzędzonych liści. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 28.05.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Łutowiec, Polska

wtorek, 6 czerwca 2017

Siona lineata

Dyblik liniaczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 35-45 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od początku maja do końca lipca, na podmokłych i wilgotnych łąkach oraz na zrębach. W przeciwieństwie do wielu innych motyli nocnych, dyblik liniaczek prowadzi dzienny tryb życia. Można go spotkać latającego nisko między trawami lub na kwiatach, kiedy spija z nich nektar. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dzwonek, babkę, dziurawiec i kupkówkę. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 06.06.15; 30.05.18
Miejsce wykonania zdjęć: Bytom, Polska

poniedziałek, 5 czerwca 2017

Scopula ternata

Wątlak trójpasek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 23-27 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od końca maja do końca lipca, w borach sosnowych, borach bagiennych, zaroślach, na torfowiskach i zrębach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną i bagienną oraz wrzos pospolity. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 28.05.14
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

sobota, 3 czerwca 2017

Scopula floslactata

Wątlak falistak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 24-30 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od maja do pierwszych dni lipca, w lasach liściastych, mieszanych, zaroślach i na zrębach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną, przytulię właściwą, wiciokrzew, brzozę, olszę, mniszek lekarski i szczaw zwyczajny. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 28.05.14; 25.05.14
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

piątek, 2 czerwca 2017

Eupithecia indigata

Grotnik sosnowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 15-18 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od kwietnia do końca maja, na wrzosowiskach, w lasach mieszanych i borach sosnowych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sosnę zwyczajną, a dodatkowo świerk pospolity i modrzew europejski. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 7.05.16
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

czwartek, 1 czerwca 2017

Pseudoips prasinana

Zielonka ukośnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rezeliowatych wynosi od 30-35 mm. Imago pojawia się od początku kwietnia do końca października w lasach liściastych, mieszanych i zaroślach. Jaja składane są pojedynczo, na spodniej stronie liścia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. buk, dąb, topolę, grab i brzozę. Początkowo gąsienica szkieletuje liść od spodu, a w starszych stadiach zgryza blaszkę liściową. Przepoczwarzenie następuje w sztywnym, białawym lub bladobrunatnym, pergaminowym, łódeczkowatym kokonie. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 21.06.20; 29.08.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice; Beskid Śląski, Polska