poniedziałek, 31 lipca 2017

Eupithecia lanceata

Grotnik lancetnik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 17-19 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od początku kwietnia do końca maja w borach świerkowych i młodnikach świerkowych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy świerk pospolity, a dodatkowo jałowiec pospolity. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 30.04.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Bytom, Polska

niedziela, 30 lipca 2017

Abraxas sylvata

Plamiec leśniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 32-40 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od końca maja do pierwszych dni sierpnia w ogrodach, zaroślach, lasach liściastych, mieszanych, łęgowych, parkach oraz na zrębach. Motyl za dnia chętnie odpoczywa na liściach, na których z daleka wygląda jak ptasie odchody. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy czeremchę zwyczajną, kruszynę pospolitą, wiąz, buk, leszczynę, brzozę oraz klon. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 10.07.21; 08.06.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki; Katowice, Polska

sobota, 29 lipca 2017

Odontopera bidentata

Ciośnik dwuzębiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 33-45 mm. Imago pojawia się od początku maja do końca lipca w lasach liściastych, mieszanych, parkach, zaroślach i na zrębach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiele drzew liściastych, m.in. dąb, brzozę, olszę, śliwę tarninę, wierzbę iwę oraz buk, a także iglastych takich jak świerk, modrzew czy jodła pospolita. W przeciwieństwie do innych larw motyli z rodziny miernikowcowatych, larwy O.bidentata posiadają cztery, a nie dwie pary odnóży na odwłoku, z czego dwie z nich są uwstecznione i nie spełniają żadnych funkcji. Przed przezimowaniem gąsienica buduje oprzędy w ziemi lub pod mchem w ściółce. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 15.06.17, 23.05.20
Miejsce wykonania zdjęcia: Adsprach; Katowice, Czechy; Polska

piątek, 28 lipca 2017

Spilosoma lutea

Szewnica bzówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 34-42 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od początku maja do końca lipca w ogrodach, sadach, lasach liściastych i mieszanych, parkach oraz w zaroślach. Dorosłe motyle mają zredukowaną ssawkę, dlatego w trakcie swojego życia nie pobierają żadnych pokarmów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy pokrzywę, szczaw, babkę oraz mniszek lekarski, a dodatkowo bez czarny i malinę. Samica składa jaja w płaskich złożach liczących po kilkadziesiąt sztuk na spodniej stronie liścia rozmaitych gatunków roślin zielnych i niskich krzewów. Po wylęgnięciu z jaja, gąsienice początkowo żyją gromadnie i szkieletują liście. W późniejszych stadiach żyją samotnie, odżywiając się w nocy, natomiast dzień spędzają ukryte wśród roślinności przy ziemi. Po zakończeniu żerowania wędrują w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na przepoczwarzenie. Przepoczwarzenie następuje w miękkim, owalnym, brunatnym kokonie przetykanym szczecinami z ciała gąsienicy, często budowanym między suchymi liśćmi w ściółce. Zimuje w postaci poczwarki.
 

Data wykonania zdjęć: 28.06.17; 30.06.18; 10.06.22
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska

czwartek, 27 lipca 2017

Peribatodes rhomboidaria

Przylepek kruszyniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 32-45 mm. Imago pojawia się od początku maja do końca października w ogrodach, zaroślach, parkach, widnych lasach liściastych i mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiele drzew liściastych oraz krzewów, m.in. śliwę tarninę, śliwę domową, głóg, kruszynę pospolitą, ligustr pospolity, dąb, jesion, malinę, dziką różę i wiele innych. Na wiosnę gąsienice zakopują się płytko w ziemi, gdzie budują słabe oprzędy w których się przepoczwarzają. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 7.06.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

środa, 26 lipca 2017

Polia bombycina

Piętnówka przybyszyca. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 43-55 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od początku czerwca do końca sierpnia na skrajach lasów i na polanach leśnych. Gąsienica jest polifagiem, żeruje na wielu gatunkach roślin, m.in. na brzozie, olszy szarej, czeremsze zwyczajnej, przytulii właściwej, bylicy polnej i pospolitej, a także na wierzbie, wrzosie pospolitym i malinie. Przepoczwarzenie następuje w oprzędzie na ziemi lub płytko pod jej powierzchnią. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 24.06.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

wtorek, 25 lipca 2017

Satyrium w-album

Ogończyk wiązowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 30-32 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od połowy czerwca do połowy sierpnia na drogach leśnych, w wilgotnych lasach liściastych i na ich skrajach oraz na polanach leśnych. Motyle chętnie odwiedzają różne kwiaty, zwłaszcza te z rodziny baldaszkowatych, m.in barszcz zwyczajny, dzięgiel leśny i marchew zwyczajną. Chętnie siadają również na wilgotnej ziemi, spijając z niej sole mineralne. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiąz górski, wiąz szypułkowy, wiąz polny oraz dodatkowo lipę i dąb. Samica składa jaja pojedynczo lub po dwa u nasady pąków rośliny pokarmowej. Po wylęgnięciu młode gąsienice żerują na kwiatach i niedojrzałych owocach, natomiast w starszych stadiach żerują na liściach. Przepoczwarzenie następuje na spodniej stronie liścia lub na gałązce. Larwa prowadzi dzienny tryb życia. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęcia: 14.07.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

poniedziałek, 24 lipca 2017

Cosmia trapezina

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 27-34 mm. Imago pojawia się od początku czerwca do końca września w lasach liściastych, łęgowych oraz w parkach. Za dnia motyl chętnie odpoczywa wśród listowia, czasem odwiedzając kwiaty krostawca. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy drzewa liściaste m.in. dąb, brzozę, śliwę, leszczynę pospolitą oraz wiąz górski. Dodatkowo gąsienica wykazuje skłonności kanibalistyczne. Żeruje na innych larwach, zwłaszcza z tego samego gatunku. Zimuje w postaci jaja.



Data wykonania zdjęcia: 23.07.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice- Kostuchna, Polska

poniedziałek, 17 lipca 2017

Miltochrista miniata

Łada różowica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 24-32 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od połowy czerwca do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych oraz w zaroślach. Motyl prowadzi nocny tryb życia, chętnie odwiedzając kwiaty sadźca konopiastego. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczyć możemy wiele gatunków porostów. Oprócz tego larwa żywi się także zielenicami tworzącymi nalot na pniach drzew. Po przezimowaniu gąsienica urozmaica swój jadłospis liśćmi takich drzew jak dąb, buk, brzoza lub wiciokrzew. Jaja składane są w rzędach lub niewielkich grupkach liczących od kilku do kilkunastu sztuk, na porostach lub w ich pobliżu. Przepoczwarzenie następuje w brunatnym, gęstym oprzędzie, przetykanym szczecinami z ciała gąsienicy. Zimuje w stadium larwy, często ukrytej w szczelinach kory lub w ściółce.   


Data wykonania zdjęć: 28.06.17; 03.07.22
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska

sobota, 15 lipca 2017

Agapeta hamana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 17-25 mm. Imago pojawia się od początku maja do połowy września w ogrodach, parkach, na łąkach i terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy koniczynę, ostrożeń polny oraz wilżynę rozłogową. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 13.07.17
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 14 lipca 2017

Favonius quercus

Pazik dębowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 30-32 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od początku czerwca do końca sierpnia, w lasach liściastych i mieszanych z udziałem dębów oraz na polanach leśnych. Motyl chętnie lata wśród wyżej położonych gałązek dębu, często siadając na liściach, lecz można go także spotkać na wilgotnej ziemi i uszkodzonych, dojrzałych owocach. Imago odżywia się spadzią mszyc, rzadziej nektarem kwiatów.  Ze względu na swój tryb życia, imago spotykane jest stosunkowo rzadko. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki dębu m.in. dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy. Początkowo gąsienica żeruje wewnątrz pąków dębu, natomiast w ostatnim stadium zjada także rozwijające się liście. Samica składa jaja pojedynczo u nasady pąków, przeważnie na nisko zwieszającej się gałązce dębów rosnących w nasłonecznionych miejscach lub na skrajach lasów. Przepoczwarzenie następuje w ściółce na ziemi, a czasem w mrowisku. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęcia: 02.07.17, 28.06.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 10 lipca 2017

Acronicta aceris

Wieczernica klonówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 35-45 mm. Imago pojawia się od początku maja do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych i na polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych m.in. klon zwyczajny, kasztanowiec, topolę, wierzbę, wiąz, a dodatkowo dąb oraz lipę. Co ciekawe, wieczernica klonówka jest żywicielem takich pasożytów jak gąsienicznik- Coelichneumon comitator oraz muchówka- Compsilura concinnata. Zimuje w postaci poczwarki. 


Data wykonania zdjęć: 11.05.19; 11.08.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

wtorek, 4 lipca 2017

Ancylis mitterbacheriana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 12-17 mm. Imago pojawia się od połowy kwietnia do końca czerwca, w lasach i na polanach zarastających krzewami. W ciągu dnia chętnie odpoczywa na wierzchniej stronie liścia, zwiększając swoją aktywność wieczorem i nocą. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb, buk oraz jabłoń. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 24.06.17
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

sobota, 1 lipca 2017

Callimorpha dominula

Krasopani poziomówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 48-54 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od czerwca do pierwszych dni sierpnia, w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych oraz w lasach łęgowych. Motyl prowadzi nocny tryb życia, jednak można go spotkać latającego również za dnia. W poszukiwaniu pokarmu chętnie odwiedza kwiaty takich roślin jak ostrożeń polny, trybula leśna, barszcz zwyczajny i sadziec konopiasty. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg roślin zielnych i niskich krzewów, m.in. pokrzywę, poziomkę, jesion, bodziszek, jasnotę, wiciokrzew, malinę, wiąz oraz niezapominajkę. Początkowo gąsienice żyją gromadnie. Wczesną wiosną rozpraszają się i chętnie wygrzewają się na nasłonecznionych pniach. Jaja składane są w zwartych grupach, na liściach rośliny żywicielskiej. Przepoczwarzenie następuje w luźnym oprzędzie na roślinie pokarmowej lub w ściółce. Zimuje w postaci gąsienicy, w suchych, zwiniętych liściach w ściółce.   


Data wykonania zdjęć: 29.06.17
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska