piątek, 29 września 2017

Agriopis marginaria

Zimowek obrzeżek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych w przypadku samca wynosi od 32-34 mm. Samica posiada skrzydła zredukowane, o rozpiętości 12-13 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy marca do połowy maja w ogrodach, lasach liściastych, mieszanych, zaroślach oraz w parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy takie drzewa liściaste jak dąb, buk i topola osika. Samica składa jaja pojedynczo lub w niewielkich skupiskach na gałązkach rośliny pokarmowej, w sąsiedztwie pąków liściowych. Przepoczwarzenie następuje w oprzędzie pod ziemią. Zimuje w postaci poczwarki. 

Samiec


Samica


Data wykonania zdjęć: 12.03.14; 19.03.20
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

poniedziałek, 25 września 2017

Lobophora halterata

Płatynka osikówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 24-27 mm. Imago pojawia się od końca kwietnia do pierwszych dni czerwca w ogrodach, zaroślach, parkach, lasach liściastych oraz lasach mieszanych. Motyl chętnie odpoczywa na pniach drzew. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy topolę osikę, a dodatkowo wierzbę. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 29.04.21; 08.05.20
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

czwartek, 21 września 2017

Katha depressa

Fałdówka płaszczynka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 28-36 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia w borach sosnowych i świerkowych oraz w lasach mieszanych z dużą ilością drzew iglastych. Widoczny jest wyraźny dymorfizm płciowy. Samica jest większa i ciemniejsza od samca. Jaja składane są w mniejszych lub większych złożach na porostach oraz w szczelinach kory. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy tarczownicę oraz inne porost, zwłaszcza te rosnące na drzewach iglastych. Larwa żeruje nocą, natomiast za dnia ukrywa się w szczelinach kory. Przepoczwarzenie następuje w luźnym oprzędzie w szczelinie. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 21.07.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

środa, 20 września 2017

Euclidia mi

Wygłoba szczawiówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 25-30 mm. Imago pojawia się od początku maja do połowy września na nasłonecznionych zboczach, kserotermicznych łąkach oraz kserotermicznych murawach. Motyl lata za dnia. Chętnie odpoczywa wśród traw lub na kwiatach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy koniczynę, szczaw, wykę, lucernę, nostrzyk oraz janowiec. Gąsienice budują cienkie, mocne oprzędy pomiędzy liśćmi i źdźbłami na ziemi. Zaniepokojone larwy skręcają się w charakterystyczny sposób. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 12.05.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 15 września 2017

Macaria brunneata

Witalnik rdzawiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 20-28 mm. Postać dorosła pojawia się od czerwca do pierwszych dni sierpnia w wilgotnych borach sosnowych, na wysokich torfowiskach, wrzosowiskach i na zrębach. Motyl jest aktywny za dnia. Podczas odpoczynku zamyka skrzydła w sposób charakterystyczny dla motyli dziennych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną, borówkę bagienną oraz bagno zwyczajne. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęcia: 24.06.17; 09.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

wtorek, 12 września 2017

Cacyreus marshalli

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 15-27 mm, przy czym samice są nieznacznie większe od samców. Imago pojawia się od początku marca do końca października w ogrodach i na łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy pelargonię, bodziszek leśny, łąkowy oraz cuchnący. Motyl uważany jest za szkodnika, ze względu na spore szkody jakie wyrządza w uprawach pelargonii. Początkowo gatunek ten zamieszkiwał jedynie tereny Południowej Afryki, jednak w latach 90 XX wieku, jego zasięg poszerzył się również o cieplejsze kraje Europy. Chętnie wygrzewa się na słońcu, przesiadując na trawach, liściach, rzadziej na kwiatach. Przepoczwarzenie następuje na roślinie żywicielskiej lub w jej pobliżu. Podobnie jak gąsienica, poczwarka jest wyraźnie owłosiona.



Data wykonania zdjęć: 2.09.17
Miejsce wykonania zdjęć: Premantura, Chorwacja

poniedziałek, 11 września 2017

Yponomeuta plumbella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny namiotnikowatych wynosi od 16-20 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do końca maja, natomiast drugie pokolenie pojawia się w sierpniu. Środowiskiem występowania tego motyla są parki, ogrody oraz polany. Samica składa jaja jesienią na gałązkach i konarach. Po wylęgnięciu z jaj, początkowo młode gąsienice żerują wewnątrz pędów rośliny żywicielskiej, następnie zbijają się w gromadę i wytwarzają wokół siebie oprzęd w którym dalej żerują. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy trzmielinę zwyczajną, czeremchę oraz wierzbę.


Data wykonania zdjęcia: 29.07.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

piątek, 1 września 2017

Pandemis corylana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 18-24 mm. Imago pojawia się od ostatnich dni maja do końca sierpnia na wrzosowiskach i w lasach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. leszczynę, gruszę, buk, dąb, jesion, olszę, wierzbę, topolę, brzozę i in. Podczas żerowania gąsienica zwija listki w sposób charakterystyczny dla tej rodziny. W przypadku masowego pojawu, motyl  może być szkodnikiem drzew owocowych oraz orzechów. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 10.08.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska