piątek, 27 października 2017

Lampides boeticus

Modraszek boetycki. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 24-34 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia na łąkach i w ogrodach. Motyl preferuje cieplejsze klimaty, a w Europie Środkowej pojawia się jedynie jako migrant. W Polsce gatunek ten został złowiony w 2009 roku, co można przypisać sprzyjającym warunkom pogodowym, które przyczyniły się do dyspersji tego gatunku. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lucernę siewną, żarnowiec miotlasty oraz moszenki południowe. Jaja składane są na młodych liściach i pękach kwiatowych. Początkowo gąsienice żerują na kwiatach, a w późniejszych stadiach na nasionach. Przepoczwarzenie następuje w przyczepionym do zwiędłych liści kokonie. Motyla często można spotkać latającego bardzo szybko wokół roślin z rodziny bobowatych. 


Data wykonania zdjęcia: 5.09.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Premantura, Chorwacja

czwartek, 26 października 2017

Thera juniperata

Paśnik juniperata. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 23-28 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od pierwszych dni września do końca października w ogrodach, suchych borach sosnowych, na zarastających wydmach oraz w lasach mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jałowiec pospolity. Nazwa gatunkowa motyla pochodzi od jego rośliny żywicielskiej- jałowca, który po łacinie nazywa się Juniperus. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęcia: 16.10.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 8 października 2017

Oligia fasciuncula

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 22-26 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia na łąkach, skrajach lasów i polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 2.09.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Srgaši, Słowenia

piątek, 6 października 2017

Plebejus agestis

Modraszek agestis. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 24-27 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od połowy lipca do pierwszych dni września. Środowiskiem występowania tego motyla są suche łąki, przydroża, zręby, ugory i wrzosowiska. Motyl w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedza takie kwiaty jak przetacznik kłosowy, sadziec konopiasty, jasieniec piaskowy i pyleniec pospolity. Samce często przesiadują na roślinności, wypatrując przelatujących samic. Kiedy je zobaczą, wzlatują do góry, aby znaleźć się w ich pobliżu. Po zaakceptowaniu przez samice, motyle zaczynają krótki taniec splotowy, a następnie kopulują ze sobą. Samica składa jaja przeważnie na wierzchniej stronie liścia, rzadziej na łodydze, kielichu kwiatowym i młodych owocach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bodziszek, posłonek oraz iglicę. W pierwszych stadiach wzrostowych larwy szkieletują liście od spodu, natomiast w późniejszych, zjadają całe liście, pąki i kwiaty. Zdarza się, że przed przezimowaniem gąsienice przygarniane są przez mrówki, które biorą je do podziemnych komór lub mrowisk i tam zimują.  Przepoczwarzenie następuje na ziemi pod liśćmi. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 3.09.17
Miejsce wykonania zdjęć: Premantura, Chorwacja

czwartek, 5 października 2017

Gelechiidae

https://e-lepidoptera.blogspot.com/2017/10/pseudotelphusa-scalella.htmlhttps://e-lepidoptera.blogspot.com/2018/01/hypatima-rhomboidella.html



Pseudotelphusa scalella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny skośnikowatych wynosi od 10-16 mm. Imago pojawia się od początku maja do końca czerwca w lasach liściastych i mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb oraz mchy i porosty.


Data wykonania zdjęcia: 30.06.17; 16.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

wtorek, 3 października 2017

Polyommatus bellargus

Modraszek adonis. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 30-32 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od końca lipca do pierwszych dni września. Środowiskiem występowania tego motyla są suche łąki, suche, nasłonecznione stoki, kserotermiczne murawy oraz przydroża i przytorza. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy cieciorkę pstrą, wykę, koniklecę i komonicę. Larwy pierwszego pokolenia żerują w dzień, natomiast drugiego pokolenia w nocy. Żerującym gąsienicom, często towarzyszą mrówki, które zlizują wydzielinę z gruczołów odwłokowych. Jaja składane są pojedynczo, na przyziemnych częściach rośliny żywicielskiej, zazwyczaj na łodydze, ale zdarza się, że samica składa jaja również na ogonku liściowym oraz na wierzchniej lub spodniej stronie blaszki liściowej. Przepoczwarzenie następuje w oprzędzie na ziemi. Motyl zimuje w postaci larwy.
Modraszek adonis jest w Polsce gatunkiem zagrożony wyginięciem, zwłaszcza w północnej części kraju. Spowodowane jest to zmianą charakteru środowisk lęgowych, które zarastają roślinnością krzewistą lub są przekształcane przez rolnictwo. 


Data wykonania zdjęć: 6.09.17
Miejsce wykonania zdjęć: Buzet, Chorwacja

poniedziałek, 2 października 2017

Enargia paleacea

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 35-45 mm, przy czym samice są nieznacznie większe od samców. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca września w lasach liściastych, mieszanych i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy takie drzewa liściaste jak topola osika, brzoza i olsza.


Data wykonania zdjęć: 10.08.17; 22.08.23
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska