czwartek, 30 listopada 2017

Cydia amplana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 16-20 mm. Imago pojawia się od początku czerwca do końca lipca w ogrodach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb szypułkowy, a dodatkowo leszczynę, kasztan, buk oraz orzech włoski. Zazwyczaj larwa żeruje wewnątrz orzecha, który spadł na ziemię, jednak zdarza się, że gąsienice powodują znaczne uszkodzenia roślin, doprowadzając do opadania orzechów. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 28.07.19; 24.07.16
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

środa, 29 listopada 2017

Hedya salicella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 19-24 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wierzbę iwę, topolę osikę oraz topolę czarną.  Gąsienica żeruje w sprzędzonych ze sobą liściach roślin pokarmowych.


Data wykonania zdjęcia: 24.06.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

środa, 22 listopada 2017

Operophtera brumata

Piędzik przedzimek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 24-31 mm w przypadku samca, natomiast samice posiadają skrzydła zredukowane. Postać dorosła pojawia się po pierwszych przymrozkach od listopada do ostatnich dni stycznia w ogrodach, lasach liściastych i mieszanych, parkach oraz sadach. Samica za dnia ukrywa się w szczelinach kory, natomiast nocą wędruje w górę pnia i w koronach drzew oczekuje na samca, który ma ją zapłodnić. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy drzewa owocowe, a także wiąz, dąb i brzozę. Początkowo gąsienica żeruje na pąkach kwiatów, a następnie na liściach, w których wygryza nieregularne dziury. Larwy tego gatunku wyrządzają spore szkody w sadach, przez co uważane są za szkodniki. Dzięki zdolności przędzenia, gąsienice mogą się przemieszczać z jednego drzewa na drugie. Podczas przemieszczania, larwa wygina swoje ciało w kształt odwróconej litery U. Przepoczwarzenie następuje pod ziemią. Zimuje w postaci jaja, umieszczonego w szczelinach kory, blisko pąków.


Data wykonania zdjęcia: 19.11.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice- Kostuchna, Polska

poniedziałek, 20 listopada 2017

Agrochola circellaris

Źrenicówka rudawka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 34-40 mm. Imago pojawia się od sierpnia do końca października w lasach liściastych, mieszanych, zaroślach i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. wierzbę, topolę, dąb, buk, głóg, śliwę, gruszę oraz wiąz. Początkowo gąsienice odżywiają się baziami, nasionami i kwiatami, w późniejszych stadiach żerują na liściach. Przepoczwarzenie następuje w oprzędzie na ziemi lub płytko pod nią. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 10.09.22; 24.10.22
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

sobota, 18 listopada 2017

Lasiommata megera

Osadnik megera. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 35-50 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od ostatnich dni kwietnia do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od ostatnich dni lipca do pierwszych dni września. Środowiskiem występowania tego motyla są tereny ruderalne, suche łąki, ugory, przydroża oraz suche, nasłonecznione stoki. Motyle chętnie odwiedzają kwiaty, takie jak chaber łąkowy, koniczyna łąkowa, lebiodka pospolita i in. Oprócz tego chętnie siadają na kamieniach, murawach oraz piaszczystych i żwirowych skarpach. Podczas brzydkiej pogody ukrywają się pod nawisami ziemnymi lub okapami. Samce są terytorialne, nieustannie oblatują swój rewir oraz bronią go przed innymi samcami. Dymorfizm widoczny jest w postaci czarnej smugi z łuskami zapachowymi, widocznej w środkowej części przednich skrzydeł samca. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw, m.in. kłosownicę pierzastą, kostrzewę owczą, kupkówkę pospolitą oraz stokłosę wyprostowaną. Larwa odżywia się w nocy. Samica składa jaja pojedynczo, nisko przy ziemi, na zielonych oraz suchych liściach, a także na źdźbłach traw. Przepoczwarzenie następuje na gałązkach, źdźbłach traw lub rozmaitych przedmiotach znajdujących się w pobliżu miejsca żerowania. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 5.08.17, 26.07.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki; Tarnowskie Góry, Polska

środa, 15 listopada 2017

Emmelina monodactyla

Piórolotek zwyczajny. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny piórolotkowatych wynosi od 18-27 mm. Postać dorosła tego motyla pojawia się od wczesnej wiosny do późnej jesieni w widnych lasach mieszanych, parkach oraz ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy powój polny, kielisznik oraz łobodę. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków, poczwarka piórolotka nie tworzy oprzędu.


Data wykonania zdjęć: 30.07.17; 02.06.22
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

poniedziałek, 13 listopada 2017

Operophtera fagata

Piędzik siewierak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 28-40 mm w przypadku samca. Samica posiada skrzydła zredukowane, a ich rozpiętość wynosi od 7-8 mm. Postać dorosła pojawia się od początku października do końca grudnia w ogrodach, lasach liściastych, mieszanych, zaroślach i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy drzewa liściaste, takie jak brzoza, buk i lipa. 


Data wykonania zdjęcia: 29.10.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Rzyki, Polska