środa, 27 grudnia 2017

Sesiidae


https://e-lepidoptera.blogspot.com/2017/12/synanthedon-tipuliformis.html

Synanthedon tipuliformis

Przeziernik porzeczkowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny przeziernikowatych wynosi od 17- 20 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w ogrodach, sadach i parkach. Obserwowany jest wyraźny dymorfizm płciowy. W przypadku samicy na II, IV i VI segmencie ciała znajduje się żółta obwódka. U samca żółta obwódka występuje dodatkowo na VII segmencie ciała. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy porzeczkę zwyczajną, czarną, agrest oraz trzmielinę zwyczajną i brodawkowatą. Młode gąsienice rozpoczynają żerowanie od wydrążenia w tkance twórczej pod korą małego płatowatego żeru. Następnie wgryzają się do rdzenia i tam żerują aż do przepoczwarzenia. Przed przeobrażeniem gąsienice powiększają jeden z wydrążonych otworów i na wiosnę budują w tym miejscu luźny kokon. Motyl ten uważany jest za szkodnika, ze względu na spore szkody jakie wyrządza na plantacjach porzeczki. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 12.07.14
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

wtorek, 19 grudnia 2017

Nymphalis polychloros

Rusałka wierzbowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 53-69 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca maja w sadach, na drogach leśnych, skrajach lasów oraz na polanach leśnych. Latem motyle chętnie przylatują do soku wyciekającego ze zranionych drzew, padliny i odchodów, z których spiją sole mineralne. Oprócz tego chętnie odwiedzają kwiaty wierzby oraz śliwy. Wiosną motyle często migrują na znaczne odległości. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. wierzbę, topolę, wiąz oraz drzewa owocowe takie jak grusza, czereśnia, wiśnia czy śliwa. Jaja składane są na gałązkach rośliny pokarmowej wysoko nad ziemią, w zwartych, pierścieniowatych złożach. Ilość jaja w złożu, waha się w granicach 20-60 sztuk. Larwy żyją gromadnie i dopiero po zakończeniu żerowania rozpraszają się w poszukiwaniu miejsca na przepoczwarzenie. Przepoczwarzenie odbywa się zazwyczaj na gałązkach lub korze drzew. Zimuje w postaci imago.




Data wykonania zdjęć: 31.03.14; 17.03.19
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Olkusz, Polska

piątek, 8 grudnia 2017

Gillmeria ochrodactyla

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny piórolotkowatych wynosi od 23-28 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do połowy sierpnia na łąkach i terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wrotycz pospolity. Larwy tego gatunku żerują w korzeniach rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci gąsienicy.



Data wykonania zdjęć: 21.07.17
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice- Kostuchna, Polska

niedziela, 3 grudnia 2017

Gillmeria pallidactyla

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny piórolotkowatych wynosi od 23-27 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia na łąkach, terenach ruderalnych oraz terenach piaszczystych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy krwawnik oraz wrotycz pospolity. Przepoczwarzenie następuje na łodydze rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci gąsienicy, zakopanej w pobliżu korzeni rośliny żywicielskiej.


Data wykonania zdjęcia: 19.06.14
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 1 grudnia 2017

Epinotia ramella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 13-16 mm. Imago pojawia się od początku czerwca do końca września w lasach oraz na zarastających krzewami polanach. Gąsienica żeruje na baziach brzóz oraz topól.


Data wykonania zdjęcia: 29.07.17
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska