środa, 20 czerwca 2018

Cnaemidophorus rhododactyla

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny piórolotkowatych wynosi od 18-26 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia na skrajach lasów, przydrożach, w parkach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różę. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 10.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

sobota, 16 czerwca 2018

Archips podana

Zwójka rdzaweczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 18-26 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia w lasach, parkach, ogrodach i sadach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy chmiel zwyczajny, porzeczkę czarną, jabłoń, śliwę, morelę, wiśnię, różę oraz malinę. Jesienią gąsienice żerują na liściach i owocach, natomiast wiosną odżywiają się kwiatami. Żerując na owocach, wygryzają w nich małe, okrągłe otwory, których powierzchnia korkowacieje. W ten sposób owoc staje się podatny na ataki patogenów. Ze względu na swoje preferencje żywieniowe zwójka rdzaweczka uważana jest za szkodnika upraw. Zimuje w postaci gąsienicy, w załamaniach kory.


Data wykonania zdjęć; 30.05.18; 21.06.20
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

poniedziałek, 11 czerwca 2018

Celypha striana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 16-22 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na łąkach, polanach i w ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy mniszek lekarski oraz babkę lancetowatą. Początkowo gąsienica żeruje na korzeniu palowym, żyjąc pod cienką siecią, a następnie ryje się do korzenia, doprowadzając czasem do śmierci rośliny. Przepoczwarzenie odbywa się w kokonie utkanym z ziemi i jedwabiu w pobliżu korzenia rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 26.05.18
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice- Kostuchna, Polska

środa, 6 czerwca 2018

Archips crataegana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 16-22 mm w przypadku samca i od 23-27 mm w przypadku samicy. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na skrajach lasów, w zaroślach i ogrodach. Samica składa jaja w złożach liczących po ok. 30 sztuk, na pniach drzew i większych gałęziach, a następnie pokrywa je białą substancją, która bardzo szybko twardnieje i upodabnia jaja do ptasich odchodów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. dąb, jesion, lipę, wierzbę oraz wiąz. Młoda larwa jest bardzo aktywna i szybko wspina się po drzewie w stronę korony drzew, gdzie następnie będzie żerowała w ciasno zwiniętym liściu. Przepoczwarzenie odbywa się w zrolowanym liściu lub między dwoma sprzędzonymi ze sobą liśćmi. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęcia; 30.05.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

poniedziałek, 4 czerwca 2018

Adela croesella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wąsikowatych wynosi od 11-14 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca czerwca na terenach związanych z jej rośliną pokarmową. Motyle chętnie latają w słoneczne dni, odwiedzając kwiaty. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rokitnik zwyczajny oraz ligustr pospolity. Prawdopodobnie początkowo gąsienica odżywia się kwiatami, a następnie buduje przenośną osłonkę z liści oraz cząstek gleby i zaczyna odżywiać się opadłymi liśćmi.


Data wykonania zdjęć: 26.05.18; 17.06.21
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

niedziela, 3 czerwca 2018

Chrysoteuchia culmella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 18-22 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca sierpnia na łąkach, polanach, skrajach lasów, trenach ruderalnych, przytorzach, przydrożach oraz w ogrodach. Za dnia motyla można spotkać odpoczywającego głową w dół na łodygach traw. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kostrzewę oraz wiechlinę.


Data wykonania zdjęć; 30.05.18; 10.07.21
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

sobota, 2 czerwca 2018

Crambus pratella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 20-25 mm. Imago pojawia się od początku czerwca do końca lipca na suchych łąkach z niską murawą. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy śmiałek oraz różne gatunki traw. Larwy odżywiają się korzeniami oraz podstawą łodygi.


Data wykonania zdjęć; 14.06.15; 07.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry; Chorzów, Polska

piątek, 1 czerwca 2018

Crambus lathoniellus

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 18-22 mm. Imago pojawia się od początku maja do końca sierpnia na łąkach, ugorach, polanach, przydrożach, przytorzach, w parkach, ogrodach i lasach. Czasami wczesnym rankiem, motyle skupiają się w locie w duże grupy liczące tysiące osobników. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy śmiałek darniowy oraz wiechlinę.


Data wykonania zdjęć; 30.05.18
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska