niedziela, 26 sierpnia 2018

Hada plebeja

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 30-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września w lasach, parkach, ogrodach, zaroślach, na łąkach i ugorach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy pępawę, mniszek lekarski, jastrzębiec oraz gwiazdnicę. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 30.06.18; 16.06.19
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

sobota, 25 sierpnia 2018

Zygaena loti

Kraśnik rogalik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kraśnikowatych wynosi od 26-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca na ciepłych, otwartych terenach, zwłaszcza tych o podłożu wapiennym. Dorosłe motyle można spotkać na niebieskich i fioletowych kwiatach z których chętnie spijają nektar. Spłoszone ospale wzbijają się do lotu. Samica składa żółtawe jaja w zwartych złożach na liściach rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy cieciorkę pstrą, koniklecę czubatą, komonicę pospolitą oraz koniczynę. Przepoczwarzenie odbywa się w białawym kokonie zbudowanym w przyziemnej warstwie roślinności. Zimuje w postaci gąsienicy, często dwukrotnie. 


Data wykonania zdjęć: 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Jura krakowsko-częstochowska 

piątek, 10 sierpnia 2018

Boloria dia

Dostojka dia. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 32-36 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca kwietnia do połowy czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do pierwszych dni września. Często pojawia się również trzecie pokolenie w okresie od września do października. Dorosłe motyle w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedzają takie kwiaty jak jasieniec piaskowy, macierzanka piaskowa, krwawnik pospolity, chaber łąkowy czy ostrożeń polny. Środowiskiem występowania tego gatunku są łąki, ugory, polany, miedze oraz skraje lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy malinę właściwą, fiołek kosmaty i polny oraz głowienkę pospolitą. Samica składa jaja na roślinie pokarmowej bądź w jej pobliżu. Początkowo gąsienice odżywiają się kwiatami, a następnie przenoszą się na liście. Przepoczwarzenie następuje na roślinie żywicielskiej lub na rozmaitych przedmiotach w jej pobliżu. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Jura Krakowsko-Częstochowska, Polska

środa, 8 sierpnia 2018

Loxostege turbidalis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 28-35 mm. Postać dorosła pojawia się od maja do lipca na suchych, otwartych terenach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bylice.


Data wykonania zdjęć: 17.06.18 
Miejsce wykonania zdjęć: Jura krakowsko-częstochowska, Polska

wtorek, 7 sierpnia 2018

Zygaena purpuralis

Kraśnik purpuraczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kraśnikowatych wynosi od 28-35 mm. Imago pojawia się od końca maja do połowy sierpnia na nasłonecznionych murawach, stokach i suchych nieużytkach. Dorosłe motyle chętnie odwiedzają fioletowe i niebieskie kwiaty, rzadziej kwiaty barwy żółtej. Latają w słoneczne i ciepłe dni. Noc spędzają w gromadzie na wyższych bylinach. Samica składa jaja na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy macierzankę wczesną oraz macierzankę piaskową. Larwy żerują nocą, natomiast dzień spędzają ukryte nisko przy ziemi. Przepoczwarzenie następuje w żółtym, łódkowatym kokonie. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć. 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Jura krakowsko-częstochowska, Polska

poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Hypena crassalis

Kotarnica jagodnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 25-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w lasach iglastych i mieszanych. Za dnia motyle przesiadują na pniach drzew lub ukrywają się wśród przyziemnej roślinności. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarna i bagienną, a dodatkowo wrzos oraz pokrzywę. Zaniepokojone gąsienice wykonują gwałtowne ruchy ciałem lub ratują się ucieczką. Oprócz tego, podobnie jak widłogonki, posiadają umiejętność wyrzucania grudek kału na znaczne odległości. Przepoczwarzenie następuje wśród liści na ziemi. Zimuje w postaci poczwarki lub dorosłej gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia:  30.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska