niedziela, 23 września 2018

Spiris striata

Pstrokówka kreskówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 30- 40 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca lipca na ciepłych, otwartych terenach, kserotermicznych murawach, ugorach i wrzosowiskach. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec posiada skrzydła barwy żółtej z czarnymi paskami, natomiast samica jest beżowa. Oprócz barwy skrzydeł dymorfizm płciowy zaznacza się również budową czułek. U samca występują czułki pierzaste, dzięki którym samiec potrafi z daleka wyłapać feromony samicy, natomiast samica posiada czułki nitkowate. Imago podczas spoczynku zwija skrzydła w charakterystyczny sposób, wzdłuż ciała upodabniając się w ten sposób do cygara. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bylicę, jastrzębiec, szałwię łąkową, wrzos pospolity, babkę wąskolistną i kostrzewę. Samica składa jaja w pierścieniowatych złożach, po kilkadziesiąt sztuk, najczęściej na źdźbłach traw. Gąsienica żeruje przeważnie w nocy, często wspina się jednak na roślinę pokarmową już pod wieczór. Dzień spędza ukryta wśród roślinności nisko przy ziemi. Przepoczwarzenie następuje w luźnym, białoszarym oprzędzie między źdźbłami traw lub w ściółce. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Jura krakowsko-częstochowska, Polska

wtorek, 11 września 2018

Mesoligia furuncula

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 22-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na łąkach, ugorach, polanach, nadmorskich wydmach i skrajach lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy trzcinnik, perz i trawy. Zimuje w postaci gąsienicy. 


Data wykonania zdjęcia: 11.08.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

poniedziałek, 10 września 2018

Thalpophila matura

Ponurzyca źralica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 38-46 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia na skrajach lasów, leśnych polanach, w widnych parkach oraz w zaniedbanych ogrodach. Imago chętnie przylatuje do światła oraz kwiatów, zwłaszcza do starca. Samica nie przylepia jaj do liścia w czasie składania jak większość motyli, natomiast rozrzuca je swobodnie między trawy na ziemię. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kupkówkę pospolitą oraz rozmaite trawy. Gąsienice żerują nocą, a dzień spędzają ukryte przy ziemi, między źdźbłami traw. Przepoczwarzenie następuje płytko w ziemi. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 14.08.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

sobota, 8 września 2018

Xanthia togata

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 30-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku sierpnia do końca września na wilgotnych łąkach, bagnach oraz w podmokłych lasach. Imago chętnie spija soki z przejrzałych jagód oraz żywi się nektarem kwiatów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy topolę, wierzbę, a dodatkowo czeremchę zwyczajną. Początkowo larwa żeruje na kotkach wierzbowych, a następnie przenosi się na niskie rośliny. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 8.09.18; 25.09.22
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska