poniedziałek, 12 listopada 2018

Diurnea lipsiella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Chimabachidae wynosi od 16-17 mm w przypadku samicy (mają skrzydła uwstecznione) i od 21-26 mm w przypadku samca. Postać dorosła pojawia się od początku października do końca listopada w lasach liściastych, mieszanych oraz parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy klon polny, borówkę czarną, śliwę, różę, malinę oraz dąb.


Data wykonania zdjęcia: 1.11.18
Miejsce wykonania zdjęcie: Katowice, Polska

poniedziałek, 5 listopada 2018

Metalampra cinnamomea

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny płożkowatych wynosi od 10-14 mm. Postać dorosła pojawia się od czerwca do sierpnia w suchych lasach sosnowych, parkach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sosnę. Larwa żeruje w gnijącym drewnie, pod martwą korą lub w zgniłym materiale roślinnym. 


Data wykonania zdjęcia: 16.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

sobota, 3 listopada 2018

Gracillariidae



Cameraria ohridella

Szrotówek kasztanowcowiaczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kibitnikowatych wynosi od 6-8 mm. Postać dorosła pojawia się w 3-4 pokoleniach, od końca kwietnia do połowy września w ogrodach, parkach i lasach liściastych. Szrotówek jest gatunkiem obcym, który pierwszy raz został stwierdzony w Polsce w 1998 roku. Imago nie są dobrymi lotnikami, latają słabo i na niewielkie odległości, jednak w transporcie pomaga im wiatr, który przenosi się je na duże odległości. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kasztanowiec zwyczajny. W przypadku dużej gradacji motyla, kiedy samica nie ma możliwości złożenia jaj na liściach kasztanowca, składa je na liściach drzew i krzewów rosnących w pobliżu, m.in. na jaworze oraz klonie pospolitym. Po wydostaniu się z kokonu, motyle masowo obsiadają pnie kasztanowców, na których dochodzi do kopulacji. Zapłodnione samice składają jaja na liściach kasztanowca, w skupiskach po 40 sztuk. Jaja składane są zazwyczaj na zewnętrznej stronie liścia, w zagłębieniach w pobliżu nerwów głównych i bocznych. Po wylęgnięciu z jaja, larwa dostaje się bezpośrednio do liścia i w pierwszym okresie rozwoju wygryza wąski kanalik, w którym żywi się płynną zawartością liścia. Następnie zaczyna żerować tworząc minę i niszcząc tym sposobem liście. W ostatnich stadiach larwalnych gąsienica nie pobiera już pokarmu i zaczyna tworzyć dwa rodzaje kokonów- letni, w którym rozwiną się poczwarki jeszcze w tym samym roku oraz zimowy (diapauzujący), z którego wylecą motyle dopiero w przyszłym roku. Oba rodzaje kokonów znacznie się od siebie różnią. Kokon letni jest cienki i biały, natomiast kokon zimowy jest gruby, gęsto utkany i w kolorze brunatno-żółtym. Szrotówek uważany jest za szkodnika, ze względu na znaczne osłabianie drzew kasztanowca, które powoduje w fazie największego wylęgu. Rzadko powoduje całkowite obumarcie drzewa, jednak doprowadza do obniżenia ich walorów estetycznych. Zimuje w postaci poczwarki, w opadłych liściach kasztanowca.


Data wykonania zdjęcia: 26.04.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska