czwartek, 30 maja 2019

Catoptria margaritella

Brak odpowiednika w polskiej w nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 20-24 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do połowy września na podmokłych łąkach, wrzosowiskach, torfowiskach i bagnach. Wcześniejsze etapy rozwojowe tego motyla nie są jeszcze zbyt dobrze poznane. Gąsienice żerują prawdopodobnie na mchach i wełniankach.


Data wykonania zdjęcia: 21.07.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

środa, 29 maja 2019

Agriphila inquinatella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi o 21-29 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca września w lasach, ogrodach, parkach, na ugorach i łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kostrzewę owczą oraz wiechlinę. Larwa żeruje w delikatnej, jedwabnej osłonce na korzeniach i podstawach łodyg rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 11.08.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

wtorek, 28 maja 2019

Elachista argentella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Elachistidae wynosi od 11-12 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w środowiskach trawiastych. Imago największą aktywność wykazuje wieczorem, kiedy to chętnie przylatuje do światła. Samica składa jaja na liściach traw. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg roślin z rodziny wiechlinowatych, m.in. mietlicę, kłosownicę leśną, stokłosę prostą, kostrzewę, kłosówkę, śmiałek darniowy, wiechlinę łąkową i in. Gąsienice żerując minują liście traw, tworząc szeroką, płaską, przezroczystą minę, zajmującą całą szerokość liścia. Przepoczwarzenie odbywa się bez kokonu.


Data wykonania zdjęcia: 26.05.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 26 maja 2019

Panemeria tenebrata

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 18- 22 mm. Postać dorosła pojawia się od początku kwietnia do końca czerwca na łąkach, polanach leśnych, skrajach lasów, ugorach oraz w ogrodach. Imago prowadzi dzienny tryb życia. W słoneczną pogodę chętnie odwiedza różne kwiaty na trawiastych łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rogownicę, gwiazdnicę oraz jasnotę. Przepoczwarzenie odbywa się pod ziemią. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć:  26.05.19; 30.05.21
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice; Woźniki, Polska

piątek, 24 maja 2019

Manulea lurideola

Fałdówka zwężynka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 31-38 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od początku czerwca do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, na obrzeżach wysokich torfowisk, w zaroślach, a także w sadach i parkach. Imago w poszukiwaniu pokarmu chętnie odwiedza kwiaty sadźca konopiastego, krwawnika pospolitego, wrotycza pospolitego, nawłoci pospolitej i.in. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy tarczownicę oraz inne porosty nadrzewne. Larwa żeruje nocą, dzień spędzając ukryta w szczelinach kory lub wśród porostów. Jaja składane są w niewielkich złożach, na porośniętych porostami pniach i gałęziach. Przepoczwarzenie następuje w luźnym oprzędzie między porostami lub między odstającymi płatami kory. Zimuje w postaci gąsienicy.     


Data wykonania zdjęcia: 16.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

czwartek, 23 maja 2019

Platyptilia gonodactyla

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny piórolotkowatych wynosi od 21-29 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od ostatnich dni sierpnia do końca września. Środowiskiem występowania tego motyla są tereny ruderalne, łąki, przydroża i przytorza. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lepiężnik różowy oraz podbiał pospolity. Larwy żerują w łodygach kwiatowych, a dodatkowo minują liście rośliny żywicielskiej. Miny są przezroczyste, o nieregularnym kształcie. Na jednym liściu często tworzą więcej min. Po pewnym czasie opuszczają miny i kontynuują żerowanie na spodniej stronie liścia. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 19.05.19
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

środa, 22 maja 2019

Epinotia tedella

Wydrążka świerkóweczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 10-14 mm. Imago pojawia się od początku kwietnia do końca lipca w lasach iglastych i mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy świerk pospolity, a dodatkowo jałowiec pospolity, jodłę pospolitą oraz sosnę zwyczajną. Larwa wydrążki świerkóweczki uważana jest za szkodnika świerków. Zimuje w postaci gąsienicy, zakopanej w ściółce.


Data wykonania zdjęć: 18.05.19; 09.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

wtorek, 21 maja 2019

Incurvaria oehlmanniella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny krzywikowatych wynosi od 12-16 mm. Postać dorosła pojawia się od początku kwietnia do końca lipca w wilgotnych lasach liściastych oraz na wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną, śliwę, malinę moroszkę oraz dereń świdwę. Larwy początkowo minują liście, a następnie wycinają z nich "przenośny futerał", który zrzucają na ziemię. W kolejnym etapie żerowania żywią się martwymi liśćmi.


Data wykonania zdjęcia: 18.05.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

Incurvariidae


poniedziałek, 20 maja 2019

Epiblema sticticana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od  15-20 mm. Imago pojawia się od początku maja do pierwszych dni lipca na terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy łopian większy, lepiężnik wonny oraz podbiał pospolity. Larwy początkowo żerują w korzeniach, a następnie przenoszą się na łodygi kwiatowe. Przepoczwarzenie odbywa się wśród korzeni rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 6.09.18, 19.05.19
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska

niedziela, 19 maja 2019

Pyrausta purpuralis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 15- 22 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do czerwca, natomiast drugie pokolenia pojawia się od lipca do końca sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są lasy, ogrody i łąki. Motyl lata zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy miętę polną i nadwodną, lebiodkę pospolitą, macierzankę oraz głowienkę pospolitą. Zimuje larwa drugiego pokolenia, w kokonie pod ziemią.


Data wykonania zdjęć: 18.05.19; 13.08.22
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska