niedziela, 30 czerwca 2019

Dichrorampha petiverella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 10-13 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na łąkach i terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy krwawnik oraz wrotycz pospolity. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 23.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 24 czerwca 2019

Orthotaenia undulana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 15-20 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do połowy sierpnia w lasach i zaroślach. Gąsienice są polifagami. Żerują m.in. na szeregu drzew liściastych takich jak śliwa, klon, olcha, brzoza, dąb, czereśnia, wiśnia, jabłoń, a dodatkowo odżywiają się maliną, borówką, pokrzywą, różą i wieloma innymi roślinami.


 Data wykonania zdjęcia: 09.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Beskid Śląsko-Morawski, Czechy

czwartek, 20 czerwca 2019

Perizoma flavofasciata

Peryzoma żółtopaska. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 22-26 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od ostatnich dni maja do połowy lipca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku sierpnia do połowy września. Środowiskiem występowania tego motyla są wilgotne lasy liściaste i mieszane, zarastające łąki, ogrody i zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lepnicę białą oraz czerwoną. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: Woźniki, Polska
Data wykonania zdjęć: 16.06.19

sobota, 15 czerwca 2019

Arctia plantaginis

Niedźwiedziówka babkówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 32-38 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do połowy lipca w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych, na wysokich torfowiskach, polanach leśnych oraz zrębach. Jaja składane są w płaskich złożach na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy babkę lancetowatą, jastrzębiec, mniszek lekarski, lepnicę, borówkę oraz szczaw zwyczajny. Larwa prowadzi skryty, nocny tryb życia przez co jest rzadko spotykana. Przepoczwarzenie następuje w luźnym, jasnobrunatnym oprzędzie między źdźbłami traw, liśćmi lub w ściółce. Zimuje w postaci gąsienicy.

Imago



Larwa


Data wykonania zdjęć: 09.06.19; 27.06.20; 09.05.20
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Śląsko-Morawski; Beskid Wyspowy; Woźniki Śląskie, Czechy; Polska 

piątek, 14 czerwca 2019

Xanthorhoe montanata

Paśnik nagórek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-31 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, ogrodach, parkach oraz na polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy gwiazdnicę, szczaw, czyściec, kulik oraz przytulię. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 09.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Beskid Śląsko-Morawski, Czechy

czwartek, 13 czerwca 2019

Chlorissa viridata

Miernik seledyniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 18-25 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca lipca na zrębach, łąkach, wrzosowiskach, wysokich torfowiskach oraz w borach sosnowych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wrzos pospolity, a dodatkowo brzozę, bażynę czarną i woskownicę europejską. Zimuje w postaci poczwarki.


 Data wykonania zdjęć: 16.07.19; 08.06.19
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

środa, 12 czerwca 2019

Ancylis diminutana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 10-18 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia na podmokłych terenach, gdzie występuje jej roślina pokarmowa. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wierzbę. Larwa zwija liść rośliny pokarmowej, tworząc w ten sposób zamknięty strąk lub stożek, wewnątrz którego żeruje. Dorosłe gąsienice uwijają kokon wśród ściółki, a następnie w nim zimują. Przepoczwarzenie odbywa się wewnątrz tego kokonu.


Data wykonania zdjęcia: 09.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Beskid Śląsko-Morawski, Czechy

wtorek, 11 czerwca 2019

Micropterix aureatella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny skrzydliniakowatych wynosi od 8-11 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w wilgotnych lasach i na polanach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy turzycę i borówkę. Larwy żerując, minują liście. Imago w przeciwieństwie do większości motyli, odżywia się pyłkami kwiatów, a nie samym nektarem. Jest to spowodowane faktem, że zamiast ssawki, motyle te posiadają gryzący aparat gębowy.


Data wykonania zdjęć: 09.06.19; 27.06.21
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Śląsko-Morawski; Rajcza, Czechy; Polska

Micropterigidae



poniedziałek, 10 czerwca 2019

Cauchas rufimitrella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wąsikowatych wynosi od 9-12 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca czerwca na wilgotnych łąkach, skrajach lasów oraz wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy czosnaczek pospolity i rzeżuchę łąkową. Gąsienice początkowo żerują wewnątrz nasion, a następnie konstruują wydłużoną, owalną obudowę, utworzoną z fragmentów liści, pokrytych cząstkami gleby, z której żywią się dolnymi liśćmi rośliny pokarmowej. Przepoczwarzenie odbywa się wewnątrz osłonki. Zimuje w postaci poczwarki.


 Data wykonania zdjęć: 09.06.19
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Śląsko-Morawski, Czechy 

czwartek, 6 czerwca 2019

Homoeosoma sinuella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny omacnicowatych wynosi od 16-23 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na suchych łąkach, terenach ruderalnych oraz w ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy babkę lancetowatą oraz komosę. Larwy żerują w korzeniach roślin żywicielskich. Zimuje w postaci gąsienicy.


 Data wykonania zdjęcia: 02.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 5 czerwca 2019

Anania verbascalis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 19-26 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca na łąkach, ugorach, polanach, w zaroślach i lasach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dziewannę drobnokwiatkową, trędownik oraz ożankę nierównoząbkową. Zimuje w postaci larwy, w stanie diapauzy.


 Data wykonania zdjęć: 02.06.19
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

wtorek, 4 czerwca 2019

Clepsis pallidana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 15-21 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca lipca, natomiast drugie pokolenie pojawia się we wrześniu. Środowiskiem występowania tego motyla są łąki, ugory oraz skraje lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bylicę polną, szarotę, nawłoć, kosaciec, pokrzywę, rozchodnik oraz wilczomlecz. Larwa żeruje wewnątrz sprzędzonych ze sobą liści oraz na młodych pędach. Przepoczwarzenie odbywa się na roślinie żywicielskiej, w miejscu gdzie żerowała gąsienica.


 Data wykonania zdjęcia: 02.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 3 czerwca 2019

Nomophila noctuella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 26-32 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września na łąkach, ugorach, przydrożach i przytorzach. Nomophila noctuella jest gatunkiem wędrownym. Przylatuje do nas z północnej Afryki i południowej Europy. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną, lucernę siewną, koniczynę, wiechlinę oraz rdest ptasi. Przepoczwarzenie odbywa się w kokonie wśród liści rośliny żywicielskiej lub na kamieniach w jej pobliżu. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 02.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 2 czerwca 2019

Argyresthia retinella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny namiotnikowatych wynosi 9-10 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w ogrodach, parkach, zagajnikach brzozowych oraz na skrajach lasów. Gąsienice żerują w kwiatostanach i młodych pędach brzóz. Jaja składane są pod porostami, głównie na gałęziach. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęcia: 01.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska