środa, 31 lipca 2019

Satyrium spini

Ogończyk tarninowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 28-32 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca lipca na polanach leśnych, suchych murawach, skrajach lasów, w zaroślach, a także na terenach bagiennych. Imago chętnie odwiedza kwiaty, m.in. krwawnika pospolitego, rumianu żółtego, wrotyczu pospolitego, a także ostrożnia polnego. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kruszynę pospolitą, szakłak pospolity, śliwę domową i śliwę tarninę. Larwy żerują za dnia, na młodych liściach oraz kwiatach. Często podczas posiłku towarzyszą im mrówki. Samica składa jaja w małych grupkach na gałązkach rośliny pokarmowej, przeważnie w miejscu rozwidlenia gałązek. Przepoczwarzenie odbywa się na gałązkach lub na spodniej stronie liścia. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 19.07.19; 09.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Lecco; Olkusz, Włochy; Polska 

wtorek, 30 lipca 2019

Nyctobrya muralis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 27-34 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do końca sierpnia na kserotermicznych murawach, kserotermicznych stokach, w kserotermicznych zaroślach oraz w ciepłolubnych lasach liściastych. Imago za dnia chętnie przesiaduje na kamieniach, drzewach i ścianach obrośniętych porostami. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy porosty, głównie  Diploica canescens. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 19.07.19; 23.07.19
Miejsce wykonania zdjęć: Lecco; Bergamo, Włochy

poniedziałek, 29 lipca 2019

Xanthorhoe spadicearia

Paśnik cisawiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 20-26 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od lipca do sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są lasy liściaste, mieszane, ogrody, parki i zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy mniszek lekarski, dzwonek, borówkę czarną, przytulię, babkę, a dodatkowo wierzbę zwisającą. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie, na ziemi.


Data wykonania zdjęcia: 28.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

sobota, 27 lipca 2019

Oncocera semirubella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny omacnicowatych wynosi od 17-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września na łąkach i ugorach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy komonicę pospolitą, lucernę siewną, koniczynę białą oraz wilżynę bezbronną. Przepoczwarzenie odbywa się w gęstym kokonie między roślinami żywicielskimi, na ziemi lub w sprzędzonych ze sobą liściach. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 16.07.19
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

piątek, 26 lipca 2019

Grapholita compositella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 7-10 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku sierpnia do końca września. Środowiskiem występowania tego gatunku są łąki, polanych, nieużytki oraz zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy komonicę, lucernę oraz koniczynę. Larwy pierwszego pokolenia żywią się łodygami, drążąc w nich tunele, natomiast larwy drugiego pokolenia odżywiają się zazwyczaj liśćmi i kwiatami. Przepoczwarzenie odbywa się w białawym, jedwabnym kokonie w ściółce, na ziemi.


Data wykonania zdjęcia: 16.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

czwartek, 25 lipca 2019

Lasiommata maera

Osadnik kostrzewiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 42-52 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do pierwszych dni lipca na drogach i polanach leśnych, skrajach lasów oraz na zrębach. Motyle w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedzają kwiaty m.in. świerzbnicy polnej i jastrzębca. Samce często siadają na kamieniach, skałach i pniach drzew wypatrując samic. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kupkówkę, kostrzewę, śmiałek pogięty, mannę oraz wiechlinę. Larwy żerują nocą, ogryzając liście traw. Samica składa jaja pojedynczo na zielonych lub suchych częściach traw, zwykle nisko przy ich nasadzie. Przepoczwarzenie odbywa się nisko przy ziemi, na źdźbłach traw, liściach lub kamieniach. Zimuje w postaci gąsienicy.
Gatunek ten znany jest w Polsce z kilku rozproszonych stanowisk, na których nie bywa zbyt liczny. Z tego względu w przyszłości może być narażony na wymieranie.


Data wykonania zdjęć: 19.07.19
Miejsce wykonania zdjęć: Lecco, Włochy

wtorek, 16 lipca 2019

Scopula rubiginata

Wątlak rdzawiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 18-20 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca sierpnia na suchych łąkach, nasłonecznionych stokach, ugorach, przydrożach i w ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy mniszek lekarski, powój, komonicę, koniczynę, macierzankę oraz rdest ptasi. Zimuje w postaci gąsienicy. 


Data wykonania zdjęcia: 16.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska 

wtorek, 2 lipca 2019

Ennomos quercinaria

Latalec dębiniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 31-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca września w lasach liściastych, mieszanych, lasach bukowych oraz w parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. dąb, wiąz, lipę, buk oraz brzozę. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 28.06.19
Miejsce wykonania zdjęć: Puszcza Niepołomicka, Polska

poniedziałek, 1 lipca 2019

Collita griseola

Fałdówka szarynka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 30-36 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych oraz w lasach łęgowych. Imago w poszukiwaniu pokarmu chętnie odwiedza kwiaty sadźca konopiastego i ostrożenia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy porosty nadrzewne, zwłaszcza te porastające drzewa liściaste. Jaja składane są w małych złożach na porostach lub w szczelinach kory. Przepoczwarzenie odbywa się w luźnym oprzędzie wśród porostów. Zimuje w postaci młodej gąsienicy,


Data wykonania zdjęcia: 29.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Puszcza Niepołomicka, Polska