sobota, 28 marca 2020

Endromis versicolora

Nasierszyca różnobarwna. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny nasierszycowatych wynosi od 55-62 mm w przypadku samca i od 70-85 mm w przypadku samicy. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni marca do połowy maja, w lasach liściastych, mieszanych, lasach brzozowych oraz na zrębach. Imago ze względu na uwstecznioną ssawkę nie pobierają pokarmu.
Widoczny jest wyraźny dymorfizm płciowy. Samice są zdecydowanie większe od samców, o biało-brunatnych skrzydłach, natomiast skrzydła samców są pomarańczowo-brunatne. Samice dnie spędzają siedząc na szczytach zewnętrznych gałązek brzozy. W tym czasie samce odbywają loty w poszukiwaniu partnerki. Po zapłodnieniu, pod osłoną nocy samica składa jajeczka w dwóch rzędach, na wierzchołkach roślin pokarmowych.
Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych m.in. brzozę, olchę, leszczynę, lipę i grab. Młode gąsienice żyją w gromadach, po kilkanaście sztuk i razem wędrują z gałązki na gałąź w poszukiwaniu pokarmu. W przypadku zagrożenia reagują jednocześnie, podnosząc w pozycji obronnej do góry przednią część ciała. Dorosłe gąsienice żerują samotnie. Przed przepoczwarzeniem zmieniają barwę z zielonej na czerwono-liliową i płytko zakopują się w ściółce. Budują mocne, lecz dość rzadkie oprzędy ze spojonej przędzą ziemi. Zimują w postaci poczwarki, czasem nawet przez trzy lata.

Samiec


Samica


Parka


Data wykonania zdjęć: 27.03.20, 28.03.20 
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

Endromidae



piątek, 20 marca 2020

Brachionycha nubeculosa

Lazdona brzezinówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 45-60 mm. Postać dorosła pojawia się od początku marca do końca maja w lasach brzozowych, lasach mieszanych, nad brzegami rzek i strumieni, w ogrodach i na polanach leśnych. Imago za dnia często przesiaduje na konarach drzew. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. brzozę, dąb, wierzbę, wiąz, topolę osikę, lipę, a dodatkowo czeremchę zwyczajną, wiciokrzew suchodrzew oraz kruszynę pospolitą. Przepoczwarzenie następuje w ściółce, w słabym oprzędzie. Zdarza się, że poczwarki zimuję dwukrotnie.


Data wykonania zdjęć: 19.03.20; 27.03.20
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

czwartek, 19 marca 2020

Semioscopis oculella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Elachistidae wynosi od 24-34 mm. Imago pojawia się od początku marca do końca kwietnia w lasach liściastych, mieszanych i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę oraz leszczynę.


Data wykonania zdjęć: 19.03.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska