środa, 29 kwietnia 2020

Cleora cinctaria

Przylepek wrzosak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 35-40 mm. Postać dorosła pojawia się od początku kwietnia do końca lipca w lasach liściastych, mieszanych, parkach, ogrodach, zaroślach, na zrębach i wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bylicę, brzozę, wrzos, szczodrzeniec, komonicę pospolitą, ślaz, kruszynę pospolitą oraz śliwę tarninę. Przepoczwarzenie następuje w ziemi, bez wytworzenia oprzędu.


Data wykonania zdjęcia: 26.04.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

wtorek, 28 kwietnia 2020

Phyllonorycter harrisella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kibitnikowatych wynosi od 7-9 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca czerwca na terenach gdzie występuje jej roślina pokarmowa. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Larwy minują liście dębu, tworząc blisko krawędzi liścia namiotową minę, zakończoną jednym silnym fałdem. Poczwarka wykonana jest z białego, twardego kokonu, który przymocowany jest zarówno do dolnej, jak i górnej części miny. 


Data wykonania zdjęć: 26.04.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

niedziela, 26 kwietnia 2020

Orthosia incerta

Piętnówka zmiennica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 35-42 mm. Postać dorosła pojawia się od początku marca do końca maja w lasach liściastych, mieszanych, ogrodach, parkach i w zadrzewieniach śródpolnych. Motyl swoją nazwę zawdzięcza bardzo dużej zmienności osobniczej. Najlepszą cechą rozpoznawczą jest wypełniona plamka nerkowata znajdująca się w dolnej części skrzydeł. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę, borówkę czarną i bagienną, dąb, śliwę tarninę, topolę oraz wierzbę. Zimuje w postaci poczwarki zakopanej w ziemi.


Data wykonania zdjęcia: 25.04.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska