poniedziałek, 18 maja 2020

Epinotia immundana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 12-16 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach- od początku kwietnia do końca września w wilgotnych lasach mieszanych oraz nad brzegami rzek i strumieni. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę czarną, brzozę oraz różę. Gąsienice pierwszego pokolenia żerują na baziach, natomiast larwy drugiego pokolenia zwijają liście wzdłużnie i żerują wewnątrz nich. Motyl zimuje w postaci lawy.


Data wykonania zdjęcia: 16.05.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 10 maja 2020

Epichnopterix plumella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny koszówkowatych w przypadku samca wynosi od 10-16 mm. Samice nie posiadają skrzydeł, mają "robakowaty" kształt i całe swoje życie spędzają ukryte w worku wykonanym z traw. Postać dorosła pojawia się od początku kwietnia do połowy czerwca na łąkach i wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 09.08.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Wyspowy, Polska

sobota, 2 maja 2020

Aglia tau

Lotnica zyska. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny pawicowatych w przypadku samicy wynosi od 58- 85 mm, a w przypadku samca od 52-65 mm. Swoją łacińską nazwę lotnica zawdzięcza greckiej literce tau, znajdującej się na żyłce poprzecznej obu par skrzydeł. Postać dorosła pojawia się od końca kwietnia do pierwszych dni czerwca w lasach liściastych, mieszanych oraz lasach bukowych. Samce w poszukiwaniu samic latają za dnia przy słonecznej pogodzie, nisko przy ziemi, w godzinach przedpołudniowych. Ich lot jest szybki i chaotyczny. Samice uaktywniają się dopiero o zmierzchu i w nocy, dzień spędzając na pniach drzew lub w suchych liściach, gdzie są praktycznie nie do zauważenia. Samica składa jaja na pniu lub gałęzi rośliny pokarmowej, w liniowych złożach liczących do 10 sztuk. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy buk, a dodatkowo brzozę, leszczynę pospolitą, dąb, wierzbę iwę, grab, lipę oraz śliwę tarninę. Larwy żerują przeważnie na niskich drzewach i krzewach lub na niżej położonych gałęziach. Przepoczwarzenie następuje w luźnym oprzędzie w ściółce, na mchu lub powierzchniowej warstwie gleby. Zimuje w postaci poczwarki.

Samica


Samiec


Parka


 Data wykonania zdjęć: 25.04.20; 30.04.20; 04.05.23l 15.05.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice; Ustroń, Polska

piątek, 1 maja 2020

Drymonia ruficornis

Dąbrówka chaonia. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny garbatkowatych wynosi od 35-44 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od końca kwietnia do połowy czerwca w lasach liściastych i mieszanych. Samica składa jaja przeważnie w koronach drzew, w niewielkich kupkach, zwykle u nasady pączków. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb. Larwy żerują w nocy, zjadając blaszkę liściową od brzegu aż do żyłki głównej. Dzień spędzają ukryte na spodniej stronie liścia. Przepoczwarzenie następuje w owalnym kokonie, w ściółce lub powierzchniowej warstwie gleby. Zimuje w stadium poczwarki, często dwukrotnie.


 Data wykonania zdjęć: 25.04.2020; 30.04.2020
 Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska