wtorek, 30 czerwca 2020

Bupalus piniaria

Poproch cetyniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 30-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do pierwszych dni lipca w borach sosnowych, lasach mieszanych i na wrzosowiskach. Rójka motyli odbywa się za dnia, w godzinach przedpołudniowych, przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. Po rójce samica składa jaja na  zeszłorocznych igłach, w rzędach liczących po kilkadziesiąt sztuk. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sosnę zwyczajną, a dodatkowo jałowiec pospolity, jodłę pospolitą i świerk pospolity. Larwa poprocha ubarwieniem przypomina igłę sosny, przez co w spoczynku jest trudna do zauważenia. Początkowo gąsienice żerują na starszych igłach sosny, wygryzając w nich podłużne rowki, natomiast później ogryzają brzegi igieł pozostawiając jedynie środek i nasadę. Zimuje w postaci poczwarki zakopanej w ziemi lub pod ściółką.
Motyl uważany jest za szkodnika lasów iglastych. Po kilkuletnim żerowaniu na tych samych drzewach, jest w stanie doprowadzić do całkowitego wyniszczenia drzewostanu.


Data wykonania zdjęcia: 21.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Minucia lunaris

Płochlica księżycówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 53-61 mm. Postać dorosła pojawia się od początku marca do końca lipca w lasach liściastych z udziałem dębów, w lasach mieszanych oraz ciepłolubnych zaroślach. Imago są bardzo płochliwe, spłoszone natychmiast kryją się wśród roślinności. Gąsienice żerują na młodych pędach odrostów dębów i krzakach dębowych. Zjadają wyłącznie miękkie, czerwono, rzadziej zielono ubarwione liście wraz z łodyżkami. Zaniepokojone larwy podwijają przednią część ciała, strasząc plamkami na grzbiecie przypominającymi oczy. Jednocześnie wydzielają kroplę cieczy, którą po uspokojeniu się z powrotem spijają. W momencie silnego zaniepokojenia spadają na ziemię w gwałtownych, wężowych ruchach. Zimuje w postaci poczwarki, w lekkim oprzędzie, między liśćmi na ziemi.


Data wykonania zdjęcia: 21.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 21 czerwca 2020

Ethmia quadrillella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Elachistidae wynosi od 15-19 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca na łąkach i murawach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy nawrot lekarski, miodunkę lekarską oraz żywokost lekarski. Larwy żyją w jedwabistej sieci, żywiąc się liśćmi rośliny pokarmowej. Przepoczwarzenie następuje w białym kokonie. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 15.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

sobota, 20 czerwca 2020

Charanyca trigrammica

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 32-40 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca w lasach, ogrodach, parkach, na polanach leśnych i skrajach lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brodawnik, babkę lancetowatą oraz babkę zwyczajną. Larwy przeważnie żyją tuż pod powierzchnią ziemi, obgryzając łodygi od dołu. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 13.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 14 czerwca 2020

Herminia grisealis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 24-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, zaroślach oraz na polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę, brzozę, grab, pokrzywę, dąb, głóg oraz śliwę. Larwy odżywiają się świeżymi jak i zwiędłymi liśćmi. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 10.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

sobota, 13 czerwca 2020

Tortrix viridana

Zwójka zieloneczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 16- 24 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w lasach liściastych z przewagą dębów oraz w parkach. Co kilka lat następują masowe pojawy tego motyla, które mogą doprowadzić do gołożerów, czyli do całkowitego lub prawie całkowitego pozbawiania roślin liści. Samica składa jaja parami na gałęziach i liściach, przykrywając je małymi kawałkami roślin. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb. Początkowo gąsienice żerują na wiosennych pędach dębów, a następnie w zwiniętych lub złożonych liściach. Przepoczwarzenie następuje w domku z liści, czasem na korze lub na ziemi. Zimuje w postaci jaja. 


Data wykonania zdjęć: 13.06.20; 12.06.22
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

piątek, 5 czerwca 2020

Cerura erminea

Widłogonka gronostajka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny garbatkowatych wynosi od 60-75 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do połowy lipca w lasach liściastych, mieszanych i parkach. Samica składa jaja na spodniej stronie liścia, zwykle w koronach drzew. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki topól, a dodatkowo brzozę i wierzbę. Żerując, larwa zgryza blaszkę liściową od brzegu. Przepoczwarzenie następuje w wypukłym, owalnym, twardym kokonie na pniu drzewa. Kokon swoją twardość zawdzięcza trocinom wygryzanym przez gąsienicę z podłoża i to one decydują o barwie kokonu, który może być brunatny lub szary. Zimuje w postaci poczwarki, często dwukrotnie.



Data wykonania zdjęć: 03.06.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

czwartek, 4 czerwca 2020

Celypha cespitana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 12-16 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia na łąkach i wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wrzos, koniczynę, żarnowiec, macierzankę, poziomkę, różę, a dodatkowo zawciąg i zatrwian. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 03.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska