niedziela, 26 lipca 2020

Pyrgus andromedae

Powszelatek andromeda. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowych wynosi 26-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na kamienistych stokach i halach górskich. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przywrotnik alpejski, dębik ośmiopłatkowy oraz pięciornik. Rozwój larwy wymaga dwóch lat. Pierwsze zimowanie odbywa w postaci gąsienicy, natomiast drugie w postaci poczwarki. Larwy wiją jedwabistą sieć, przy pomocy której łączą ze sobą liście, tworząc w ten sposób schronienie w którym później przebywają.


Data wykonania zdjęcia: 14.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Sonntagshorn, Austria

piątek, 24 lipca 2020

Noctua pronuba

Rolnica tasiemka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 44-56 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca września w wilgotnych dolinach rzecznych, ogrodach, parkach, zaroślach, na wrzosowiskach i skrajach lasów. Imago chętnie odżywiają się nektarem kwiatów, ale zdarza się im również spijać soki ze zranionych drzew i zgniłych owoców. Motyl pod brunatną, ochrową lub czerwonobrunatną pierwsza parą skrzydeł posiada żółtą parę skrzydeł, którą odsłania w momencie zagrożenia. Dzięki temu szokuje na chwilę napastnika, co daje mu czas na ucieczkę. Imago wylęgają się nieaktywne płciowo. Dojrzewanie wszystkich osobników jest zsynchronizowane długością dnia świetlnego. Samica składa szaroczerwone jaja w złożach liczących po kilkaset sztuk na łodygach roślin pokarmowych oraz źdźbłach traw. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jastrzębiec, mniszek lekarski, kapustę, babkę zwyczajną oraz różne gatunki traw. Za dnia larwy siedzą zakopane w ziemi, a żer zaczynają nocą. Przepoczwarzenie następuje w słabym kokonie, płytko w ziemi. Zimuje w postaci gąsienicy.
Podczas masowych pojawów gatunek ten staje się szkodnikiem upraw warzywnych.

Imago



Larwa


Data wykonania zdjęć: 10.07.2020; 06.09.22; 10.11.2014
Miejsce wykonania zdjęć: Tittmoning; Woźniki Śląskie; Katowice, Niemcy; Polska 

czwartek, 23 lipca 2020

Scotopteryx bipunctaria

Pomiernik dwukropek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 26-32 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia na nasłonecznionych zboczach, zrębach, ugorach, murawach naskalnych i podłożach wapiennych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy koniklecę, komonicę, wykę oraz ożankę. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 14.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Sonntagshorn, Austria 

wtorek, 21 lipca 2020

Aplocera praeformata

Niekrocz gniadek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 36-40 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do końca sierpnia na łąkach, polanach leśnych, nasłonecznionych górskich zboczach oraz na zrębach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dziurawiec czteroboczny oraz dziurawiec pospolity. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 14.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Sonntagshorn, Austria

poniedziałek, 20 lipca 2020

Idaea ochrata

Krocznik ochrowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 20-24 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia na kserotermicznych murawach, suchych łąkach, skrajach lasów i ugorach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rozmaite rośliny zielne. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 08.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Salzburg, Austria

niedziela, 19 lipca 2020

Herminia tarsipennalis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 30- 35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września w lasach liściastych, mieszanych i zaroślach. Gąsienice żerują na zwiędłych liściach. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

wtorek, 7 lipca 2020

Actinotia polyodon

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 31-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września w lasach liściastych, na polanach leśnych oraz na nasłonecznionych zboczach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy traganek szerokolistny i dziurawiec pospolity. W ciągu dnia larwa często ukrywa się u podstawy rośliny pokarmowej. Zimuje poczwarka zakopana w ziemi.


 Data wykonania zdjęcia: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

poniedziałek, 6 lipca 2020

Parectropis similaria

Przylepek podobniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 30-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca w lasach liściastych, mieszanych, ogrodach, parkach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych m.in. brzozę, olszę, klon, leszczynę pospolitą oraz dąb.


 Data wykonania zdjęcia: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

niedziela, 5 lipca 2020

Apamea monoglypha

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 43-54 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do końca września na łąkach, polanach leśnych i skrajach lasów. Imago chętnie odwiedzają kwiaty. W dzień można je spotkać siedzące na pniach drzew, ścianach i płotach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kupkówkę pospolitą, śmiałek pogięty, kostrzewę i różne gatunki traw. Larwa żeruje w korzeniach tych roślin. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 28.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska 

piątek, 3 lipca 2020

Eulithis populata

Nacinek topolowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 27-40 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do pierwszych dni sierpnia w wilgotnych borach sosnowych, zaroślach, na skrajach lasów, torfowiskach i wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną i bagienną, a dodatkowo topolę osikę i wierzbę. Zimuje w postaci jaja.


 Data wykonania zdjęć: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki Śląskie, Polska

środa, 1 lipca 2020

Alcis repandata

Przylepek nagrabek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 40-55 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia na zrębach, w lasach liściastych, mieszanych, parkach, ogrodach i w zaroślach. Gatunek charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością w ubarwieniu. Może być jasny z drobnymi plamkami lub szerokim, ciemnym pasem poprzecznym, a nawet całkiem ciemny z niewyraźnym rysunkiem. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę, grab, śliwę tarninę, dąb, głóg, topolę osikę, a dodatkowo wiciokrzew i jeżynę fałdowaną. Przepoczwarzenie odbywa się w ziemi. Zimuje gąsienica zakopana w ściółce.


Data wykonania zdjęcia: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska