sobota, 12 września 2020

Parnassius apollo

Niepylak apollo. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny paziowatych wynosi 62-90 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia na piargach, południowych górskich stokach oraz na podłożach wapiennych. Imago podczas słonecznej pogody lata wolnym, trzepoczącym lotem, chętnie odwiedzając kwiaty ostrożenia lepkiego, ostu sinego i chabra łąkowego. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rozchodnik wielki, rozchodnik biały, rozchodnik karpacki, rozchodnik purpurowy, a dodatkowo rojnik włochaty. Początkowo larwy żerują gromadnie, później-pojedynczo. Żer odbywa się w ciągu dnia, w pełnym blasku słońca. Samiczka składa jaja pojedynczo na suchych fragmentach roślin pokarmowych lub na kamieniach w ich pobliżu. Przepoczwarzenie następuje na ziemi, pod mchem lub kamieniami, w luźnym oprzędzie. Zimuje w pełni rozwinięta gąsienica w osłonce jajowej.
W Polsce gatunek ten jest zagrożony wyginięciem i znajduje się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych. Obecnie występuje on tylko w Pieninach, Tatrach Zachodnich, a także introdukowano go w Sudetach, w rezerwacie Kruczy Kamień. Głównym zagrożeniem dla Niepylaka apollo jest naturalne zarastanie piargów oraz zbyt mała wielkość populacji, która prowadzi do utraty heterozygotyczności. Dużym problemem jest także odławianie motyla w celach kolekcjonerskich.


 Data wykonania zdjęć: 09.07.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Hochstaufen, Niemcy 

piątek, 21 sierpnia 2020

Triodia sylvina

Krótkowąs sylwina. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny niesobkowatych wynosi 30-42 mm w przypadku samca i 39-50 mm w przypadku samicy. Dymorfizm płciowy widoczny jest także w ubarwieniu. Samiec posiada skrzydła z różowym lub ceglastym zabarwieniem, natomiast skrzydła samicy są szarobrunatne. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni lipca do połowy września na wilgotnych łąkach, terenach ruderalnych, w ogrodach, zaroślach i parkach. Imago mają uwstecznioną ssawkę, przez co w postaci dorosłej nie pobierają pokarmu. Loty godowe motyli odbywają się po zapadnięciu zmroku i trwają bardzo krótko. Samczyk podczas lotu buja się na prawo i lewo, latając lotem wahadłowym. Po zapłodnieniu samiczka lata tuż nad ziemią rozsypując bezwładnie jaja. Zaraz po wylęgnięciu się z jaj larwy zakopują się pod warstwą gleby. Gąsienice żerują w korzeniach roślin zielnych, zwłaszcza malw. Zimuje w postaci gąsienicy, przeważnie dwukrotnie.

Samiec

 

Samica


 Data wykonania zdjęć: 15.08.20; 25.08.23
Miejsce wykonania zdjęć: Borne Sulinowo; Katowice, Polska

czwartek, 20 sierpnia 2020

Lymantria dispar

Brudnica nieparka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 40-50 mm w przypadku samca i 60-90 mm w przypadku samicy. Dymorfizm płciowy widoczny jest również w ubarwieniu. Głowa, tułów i tło skrzydeł samca są brunatne, natomiast samicy żółtobiałe. Z uwagi na duże różnice między osobnikami obojga płci wzięła się nazwa brudnicy- nieparka. Postać dorosła pojawia się od połowy lipca do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, parkach, ogrodach, sadach oraz na nasadzeniach przydrożnych. Samce aktywne są w godzinach popołudniowych, podczas których patrolują teren w poszukiwaniu samic. Są w stanie je wyczuć nawet z odległości 3,5 km. Samiczki są ociężałe i mogą latać tylko na krótkie odległości dopiero po złożeniu większości jaj. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych m.in. dąb, głóg, jabłoń, topolę, lipę, brzozę, wierzbę i wiąz. Jaja składane są na pniach drzew w płaskich, owalnych złożach, które dodatkowo pokryte są włoskami z końca odwłoka samicy. Taki zabieg upodabnia je wyglądem do porostów. Po wylęgnięciu, larwy przez krótki czas pozostają na powierzchni złóż, po czym zaczynają wędrować w korony drzew. Podczas wędrówki są porywane i przenoszone na duże odległości przez wiatr, co umożliwia rozprzestrzenianie się gatunku. Młode larwy przebywają praktycznie cały czas na liściu, na którym żerują, natomiast straszne żerują nocą w koronach drzew, a za dnia schodzą w niższe partie pnia, gdzie ukrywają się w szczelinach kory. Przepoczwarzenie następuje w luźnym oprzędzie między liśćmi lub na pniu drzewa. Zimuje w postaci jaja.
Ze względu na masowe pojawy gatunek uważany jest za groźnego szkodnika drzew liściastych. Larwy masowo zjadają liście, doprowadzając do osłabienia drzewostanu lub do jego całkowitego zamierania.


Samica


Samiec


Gąsienica


Data wykonania zdjęć: 17.08.2020; 09.06.2018; 19.07.24;15.08.23
Miejsce wykonania zdjęć: Borne Sulinowo; Katowice; Woźniki Śląskie, Polska 

środa, 19 sierpnia 2020

Parapoynx stratiotata

Nimfa osoczanka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 21-24 mm w przypadku samca i 28-30 mm w przypadku samicy. Poza rozpiętością skrzydeł dymorfizm płciowy widoczny w postaci węższych i bardziej zaostrzonych skrzydeł u samicy. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach, zaroślach i na łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wywłócznik kłosowy oraz inne zanurzone rośliny wodne takie jak rogatek, grzybień i rdestnica. Jaja składane są w linowych złożach liczących od kilku do kilkunastu sztuk na łodygach lub liściach rośliny pokarmowej. Początkowo larwa żyje w luźno sprzędzonych ze sobą liściach, a następnie buduje domek z ich fragmentów. Jest bardzo wrażliwa na niedostateczną ilość tlenu w wodzie. Przepoczwarzenie następuje w gęstym, białawym kokonie między liśćmi. Zimuje w postaci larwy.

Samica


Data wykonania zdjęcia: 16.08.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Borne Sulinowo, Polska

wtorek, 18 sierpnia 2020

Eana osseana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 18-23 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia na łąkach i wrzosowiskach. Gąsienice żerują w korzeniach różnych gatunków traw.


Data wykonania zdjęcia:  14.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Sonntagshorn, Austria

piątek, 14 sierpnia 2020

Pseudargyrotoza conwagana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 11-15 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do końca lipca w lasach, ogrodach i zaroślach. Za dnia imago krąży chaotycznym lotem wokół rośliny pokarmowej lub kryje się na spodniej stronie liścia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jesion wyniosły oraz ligustr. Larwa żeruje wewnątrz nasion rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 08.08.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

środa, 12 sierpnia 2020

Elophila nymphaeata

Nimfa świtezianka lub grzybienianka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 22-33 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na bagnach, podmokłych łąkach, żwirowniach oraz nad brzegami rzek i strumieni. O zmierzchu samce zaczynają swoje loty poszukiwawcze latając tuż nad powierzchnią wody. Samica składa jaja w płaskich złożach liczących od kilku do kilkudziesięciu sztuk na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy grzybieńczyk, grzybień, rdestnicę oraz jeżogłówkę. Po wylęgu larwa wgryza się w liść od spodu i zaczyna go minować. Od drugiego stadium rozwojowego buduje domek, który składa się z fragmentów liści. Po zakończeniu żerowania gąsienica schodzi pod wodę i przymocowuje domek do łodygi rośliny żywicielskiej. W nim następnie buduje kokon wypełniony powietrzem i tam się przepoczwarza. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 25.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

wtorek, 11 sierpnia 2020

Mamestra brassicae

Piętnówka kapustnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 37-47 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach, w okresie od początku maja do końca września. Środowiskiem występowania tego motyla są łąki, pola uprawne, tereny rolnicze oraz ogrody. Imago chętnie spijają nektar z kwiatów, odwiedzając je o świcie i zmierzchu. Samica składa jaja w skupiskach liczących po 20-100 sztuk na spodniej stronie liścia. Gąsienica jest polifagiem, żeruje m.in. na kapuście oraz babce zwyczajnej. Początkowo larwy żerują gromadnie, a następnie rozprzestrzeniają się po całej roślinie. W momencie gdy brakuje pożywienia gąsienice wykazują skłonności kanibalistyczne. Przepoczwarzenie następuje w ziemi. Zimuje w postaci poczwarki.
Piętnówka kapustnica uważana jest za szkodnika upraw kapusty. Gąsienice żywią się zazwyczaj najmłodszymi liśćmi, szkieletując je i pozostawiając w nich dziury oraz wydzielinę, która zmniejsza wartości handlowe rośliny i prowadzi do gnicia główek kapusty.


Data wykonania zdjęcia: 01.08.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Falcaria lacertinaria

Wycinka jaszczurówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wycinkowatych wynosi 30-36 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach, Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od połowy lipca do pierwszych dni września. Imagines pokolenia letniego są większe i jaśniej ubarwione od motyli pokolenia wiosennego. Środowiskiem występowania tego motyla są brzegi rzek i strumieni, lasy liściaste, łęgowe i mieszane, parki oraz zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę i brzozę. Podczas żerowania gąsienice splatają przędzą kilka liści, które chronią je przed deszczem i drapieżnikami.  Przepoczwarzenie następuje w sprzędzonych ze sobą liściach. Jesienią poczwarki spadają z liśćmi na ziemię i tam zimują. 


Data wykonania zdjęć: 01.08.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki Śląskie, Polska

niedziela, 26 lipca 2020

Pyrgus andromedae

Powszelatek andromeda. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowych wynosi 26-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na kamienistych stokach i halach górskich. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przywrotnik alpejski, dębik ośmiopłatkowy oraz pięciornik. Rozwój larwy wymaga dwóch lat. Pierwsze zimowanie odbywa w postaci gąsienicy, natomiast drugie w postaci poczwarki. Larwy wiją jedwabistą sieć, przy pomocy której łączą ze sobą liście, tworząc w ten sposób schronienie w którym później przebywają.


Data wykonania zdjęcia: 14.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Sonntagshorn, Austria

piątek, 24 lipca 2020

Noctua pronuba

Rolnica tasiemka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 44-56 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca września w wilgotnych dolinach rzecznych, ogrodach, parkach, zaroślach, na wrzosowiskach i skrajach lasów. Imago chętnie odżywiają się nektarem kwiatów, ale zdarza się im również spijać soki ze zranionych drzew i zgniłych owoców. Motyl pod brunatną, ochrową lub czerwonobrunatną pierwsza parą skrzydeł posiada żółtą parę skrzydeł, którą odsłania w momencie zagrożenia. Dzięki temu szokuje na chwilę napastnika, co daje mu czas na ucieczkę. Imago wylęgają się nieaktywne płciowo. Dojrzewanie wszystkich osobników jest zsynchronizowane długością dnia świetlnego. Samica składa szaroczerwone jaja w złożach liczących po kilkaset sztuk na łodygach roślin pokarmowych oraz źdźbłach traw. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jastrzębiec, mniszek lekarski, kapustę, babkę zwyczajną oraz różne gatunki traw. Za dnia larwy siedzą zakopane w ziemi, a żer zaczynają nocą. Przepoczwarzenie następuje w słabym kokonie, płytko w ziemi. Zimuje w postaci gąsienicy.
Podczas masowych pojawów gatunek ten staje się szkodnikiem upraw warzywnych.

Imago



Larwa


Data wykonania zdjęć: 10.07.2020; 06.09.22; 10.11.2014
Miejsce wykonania zdjęć: Tittmoning; Woźniki Śląskie; Katowice, Niemcy; Polska 

czwartek, 23 lipca 2020

Scotopteryx bipunctaria

Pomiernik dwukropek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 26-32 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia na nasłonecznionych zboczach, zrębach, ugorach, murawach naskalnych i podłożach wapiennych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy koniklecę, komonicę, wykę oraz ożankę. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 14.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Sonntagshorn, Austria 

wtorek, 21 lipca 2020

Aplocera praeformata

Niekrocz gniadek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 36-40 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do końca sierpnia na łąkach, polanach leśnych, nasłonecznionych górskich zboczach oraz na zrębach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dziurawiec czteroboczny oraz dziurawiec pospolity. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 14.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Sonntagshorn, Austria

poniedziałek, 20 lipca 2020

Idaea ochrata

Krocznik ochrowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 20-24 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia na kserotermicznych murawach, suchych łąkach, skrajach lasów i ugorach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rozmaite rośliny zielne. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 08.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Salzburg, Austria

niedziela, 19 lipca 2020

Herminia tarsipennalis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 30- 35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września w lasach liściastych, mieszanych i zaroślach. Gąsienice żerują na zwiędłych liściach. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

wtorek, 7 lipca 2020

Actinotia polyodon

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 31-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września w lasach liściastych, na polanach leśnych oraz na nasłonecznionych zboczach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy traganek szerokolistny i dziurawiec pospolity. W ciągu dnia larwa często ukrywa się u podstawy rośliny pokarmowej. Zimuje poczwarka zakopana w ziemi.


 Data wykonania zdjęcia: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

poniedziałek, 6 lipca 2020

Parectropis similaria

Przylepek podobniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 30-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca w lasach liściastych, mieszanych, ogrodach, parkach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych m.in. brzozę, olszę, klon, leszczynę pospolitą oraz dąb.


 Data wykonania zdjęcia: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

niedziela, 5 lipca 2020

Apamea monoglypha

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 43-54 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do końca września na łąkach, polanach leśnych i skrajach lasów. Imago chętnie odwiedzają kwiaty. W dzień można je spotkać siedzące na pniach drzew, ścianach i płotach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kupkówkę pospolitą, śmiałek pogięty, kostrzewę i różne gatunki traw. Larwa żeruje w korzeniach tych roślin. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 28.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska 

piątek, 3 lipca 2020

Eulithis populata

Nacinek topolowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 27-40 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do pierwszych dni sierpnia w wilgotnych borach sosnowych, zaroślach, na skrajach lasów, torfowiskach i wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarną i bagienną, a dodatkowo topolę osikę i wierzbę. Zimuje w postaci jaja.


 Data wykonania zdjęć: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki Śląskie, Polska

środa, 1 lipca 2020

Alcis repandata

Przylepek nagrabek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 40-55 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia na zrębach, w lasach liściastych, mieszanych, parkach, ogrodach i w zaroślach. Gatunek charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością w ubarwieniu. Może być jasny z drobnymi plamkami lub szerokim, ciemnym pasem poprzecznym, a nawet całkiem ciemny z niewyraźnym rysunkiem. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę, grab, śliwę tarninę, dąb, głóg, topolę osikę, a dodatkowo wiciokrzew i jeżynę fałdowaną. Przepoczwarzenie odbywa się w ziemi. Zimuje gąsienica zakopana w ściółce.


Data wykonania zdjęcia: 27.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

wtorek, 30 czerwca 2020

Bupalus piniaria

Poproch cetyniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 30-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do pierwszych dni lipca w borach sosnowych, lasach mieszanych i na wrzosowiskach. Rójka motyli odbywa się za dnia, w godzinach przedpołudniowych, przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. Po rójce samica składa jaja na  zeszłorocznych igłach, w rzędach liczących po kilkadziesiąt sztuk. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sosnę zwyczajną, a dodatkowo jałowiec pospolity, jodłę pospolitą i świerk pospolity. Larwa poprocha ubarwieniem przypomina igłę sosny, przez co w spoczynku jest trudna do zauważenia. Początkowo gąsienice żerują na starszych igłach sosny, wygryzając w nich podłużne rowki, natomiast później ogryzają brzegi igieł pozostawiając jedynie środek i nasadę. Zimuje w postaci poczwarki zakopanej w ziemi lub pod ściółką.
Motyl uważany jest za szkodnika lasów iglastych. Po kilkuletnim żerowaniu na tych samych drzewach, jest w stanie doprowadzić do całkowitego wyniszczenia drzewostanu.


Data wykonania zdjęcia: 21.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Minucia lunaris

Płochlica księżycówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 53-61 mm. Postać dorosła pojawia się od początku marca do końca lipca w lasach liściastych z udziałem dębów, w lasach mieszanych oraz ciepłolubnych zaroślach. Imago są bardzo płochliwe, spłoszone natychmiast kryją się wśród roślinności. Gąsienice żerują na młodych pędach odrostów dębów i krzakach dębowych. Zjadają wyłącznie miękkie, czerwono, rzadziej zielono ubarwione liście wraz z łodyżkami. Zaniepokojone larwy podwijają przednią część ciała, strasząc plamkami na grzbiecie przypominającymi oczy. Jednocześnie wydzielają kroplę cieczy, którą po uspokojeniu się z powrotem spijają. W momencie silnego zaniepokojenia spadają na ziemię w gwałtownych, wężowych ruchach. Zimuje w postaci poczwarki, w lekkim oprzędzie, między liśćmi na ziemi.


Data wykonania zdjęcia: 21.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 21 czerwca 2020

Ethmia quadrillella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Elachistidae wynosi od 15-19 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca na łąkach i murawach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy nawrot lekarski, miodunkę lekarską oraz żywokost lekarski. Larwy żyją w jedwabistej sieci, żywiąc się liśćmi rośliny pokarmowej. Przepoczwarzenie następuje w białym kokonie. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 15.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

sobota, 20 czerwca 2020

Charanyca trigrammica

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 32-40 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca w lasach, ogrodach, parkach, na polanach leśnych i skrajach lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brodawnik, babkę lancetowatą oraz babkę zwyczajną. Larwy przeważnie żyją tuż pod powierzchnią ziemi, obgryzając łodygi od dołu. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 13.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 14 czerwca 2020

Herminia grisealis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 24-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, zaroślach oraz na polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę, brzozę, grab, pokrzywę, dąb, głóg oraz śliwę. Larwy odżywiają się świeżymi jak i zwiędłymi liśćmi. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 10.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

sobota, 13 czerwca 2020

Tortrix viridana

Zwójka zieloneczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 16- 24 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w lasach liściastych z przewagą dębów oraz w parkach. Co kilka lat następują masowe pojawy tego motyla, które mogą doprowadzić do gołożerów, czyli do całkowitego lub prawie całkowitego pozbawiania roślin liści. Samica składa jaja parami na gałęziach i liściach, przykrywając je małymi kawałkami roślin. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb. Początkowo gąsienice żerują na wiosennych pędach dębów, a następnie w zwiniętych lub złożonych liściach. Przepoczwarzenie następuje w domku z liści, czasem na korze lub na ziemi. Zimuje w postaci jaja. 


Data wykonania zdjęć: 13.06.20; 12.06.22
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

piątek, 5 czerwca 2020

Cerura erminea

Widłogonka gronostajka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny garbatkowatych wynosi od 60-75 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do połowy lipca w lasach liściastych, mieszanych i parkach. Samica składa jaja na spodniej stronie liścia, zwykle w koronach drzew. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki topól, a dodatkowo brzozę i wierzbę. Żerując, larwa zgryza blaszkę liściową od brzegu. Przepoczwarzenie następuje w wypukłym, owalnym, twardym kokonie na pniu drzewa. Kokon swoją twardość zawdzięcza trocinom wygryzanym przez gąsienicę z podłoża i to one decydują o barwie kokonu, który może być brunatny lub szary. Zimuje w postaci poczwarki, często dwukrotnie.



Data wykonania zdjęć: 03.06.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

czwartek, 4 czerwca 2020

Celypha cespitana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 12-16 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia na łąkach i wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wrzos, koniczynę, żarnowiec, macierzankę, poziomkę, różę, a dodatkowo zawciąg i zatrwian. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 03.06.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 18 maja 2020

Epinotia immundana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 12-16 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach- od początku kwietnia do końca września w wilgotnych lasach mieszanych oraz nad brzegami rzek i strumieni. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę czarną, brzozę oraz różę. Gąsienice pierwszego pokolenia żerują na baziach, natomiast larwy drugiego pokolenia zwijają liście wzdłużnie i żerują wewnątrz nich. Motyl zimuje w postaci lawy.


Data wykonania zdjęcia: 16.05.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 10 maja 2020

Epichnopterix plumella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny koszówkowatych w przypadku samca wynosi od 10-16 mm. Samice nie posiadają skrzydeł, mają "robakowaty" kształt i całe swoje życie spędzają ukryte w worku wykonanym z traw. Postać dorosła pojawia się od początku kwietnia do połowy czerwca na łąkach i wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 09.08.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Wyspowy, Polska

sobota, 2 maja 2020

Aglia tau

Lotnica zyska. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny pawicowatych w przypadku samicy wynosi od 58- 85 mm, a w przypadku samca od 52-65 mm. Swoją łacińską nazwę lotnica zawdzięcza greckiej literce tau, znajdującej się na żyłce poprzecznej obu par skrzydeł. Postać dorosła pojawia się od końca kwietnia do pierwszych dni czerwca w lasach liściastych, mieszanych oraz lasach bukowych. Samce w poszukiwaniu samic latają za dnia przy słonecznej pogodzie, nisko przy ziemi, w godzinach przedpołudniowych. Ich lot jest szybki i chaotyczny. Samice uaktywniają się dopiero o zmierzchu i w nocy, dzień spędzając na pniach drzew lub w suchych liściach, gdzie są praktycznie nie do zauważenia. Samica składa jaja na pniu lub gałęzi rośliny pokarmowej, w liniowych złożach liczących do 10 sztuk. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy buk, a dodatkowo brzozę, leszczynę pospolitą, dąb, wierzbę iwę, grab, lipę oraz śliwę tarninę. Larwy żerują przeważnie na niskich drzewach i krzewach lub na niżej położonych gałęziach. Przepoczwarzenie następuje w luźnym oprzędzie w ściółce, na mchu lub powierzchniowej warstwie gleby. Zimuje w postaci poczwarki.

Samica


Samiec


Parka


 Data wykonania zdjęć: 25.04.20; 30.04.20; 04.05.23l 15.05.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice; Ustroń, Polska