środa, 23 czerwca 2021

Pleurota bicostella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny płożkowatych wynosi 17-25 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach i na wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wrzos i wrzosiec. 

Data wykonania zdjęcia: 20.06.21
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

środa, 16 czerwca 2021

Thisanotia chrysonuchella

Wachlarzyk kołacznik, wachlarzyk złotobrzegi. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 22-27 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca czerwca na suchych murawach, łąkach, ugorach, przydrożach i przytorzach. Imago aktywne jest o zmierzchu i w nocy. Samica składa jaja w locie. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kostrzewę owczą i wiechlinę. Larwa przebywa w rurkowatym chodniku z przędzy u nasady traw. Przepoczwarzenie następuje w gęstym kokonie w chodniku. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 16.06.21 
Miejsce wykonania zdjęcia: Kielce, Polska

niedziela, 6 czerwca 2021

Calliteara pudibunda

Szczotecznica szarawka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 35-45 mm w przypadku samca i 45-65 mm w przypadku samicy. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca w lasach liściastych, mieszanych, parkach i zaroślach. Motyl w fazie spoczynkowej wyciąga przed siebie przednie odnóża. Samica składa jaja po kilkadziesiąt sztuk, w płaskich złożach na korze drzew lub w pierścieniowatych złożach na gałązkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. brzozę, grab, leszczynę, buk i dąb. Młoda larwa szkieletuje górną powierzchnię liścia, natomiast w starszych stadiach zgryza blaszkę liściową. Gąsienica przebywa najczęściej w schronieniu sporządzonym z zespolonych przędzą liści. W momencie zagrożenia zwija w pierścień i opada na ziemię. Przepoczwarzenie następuje w podwójnym, jasnoszarym lub szarobrunatnych kokonie, poprzetykanym włoskami z ciała gąsienicy. Kokon budowany jest najczęściej między liśćmi na ziemi lub pod odstającą korą. Zimuje w postaci poczwarki. Przy licznych pojawach motyl uważany jest za szkodnika drzew liściastych, jednak jego gradacje nie trwają długo, ze względu na skłonność gąsienic do zachorowań na krysztalicę.  


Larwa

Data wykonania zdjęć: 05.06.21; 27.08.17; 01.10.17
Miejsce wykonania zdjęć: Racibórz; Woźniki, Polska

piątek, 4 czerwca 2021

Laothoe populi

Nastrosz topolowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zawisakowatych wynosi 70-100 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od maja do lipca, natomiast w sprzyjające lata może wykształcić się częściowe drugie pokolenie, w okresie od sierpnia do września. Środowiskiem występowania tego gatunku są wilgotne lasy liściaste, mieszane, ogrody, parki i zadrzewienia śródpolne. Motyle mają uwstecznioną ssawkę i w postaci dorosłej nie pobierają pokarmu. Imago za dnia przesiadują na gałęziach, pniach drzew lub źdźbłach traw, składając skrzydła w charakterystyczny sposób, czym upodabnia się do uschniętych liści topoli. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki topoli, rzadziej wierzby. Samica składa jaja pojedynczo lub po dwa na spodnie stronie liścia. Wybiera zazwyczaj w tym celu niewielkie drzewka i pędy odroślowe. Larwa z reguły przebywa na jednym pędzie, zgryzając liście od spodu. Jest zawsze ustawiona głową w dół, odnóżami trzymając się głównej żyłki. Przepoczwarzenie następuje w ziemnym kokonie w powierzchniowej warstwie gleby, a czasami pod warstwą opadłych liści. Zimuje w postaci poczwarki. 


Data wykonania zdjęć: 03.06.21; 13.04.24
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska