sobota, 28 sierpnia 2021

Trisateles emortualis

Pomiarka zmarlica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 24-34 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do połowy sierpnia w lasach liściastych, mieszanych oraz na polanach leśnych. Samica składa jaja na liściach odłamanych gałązek. Po wykluciu gąsienice żywią się tymi liśćmi. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy grab, buk, dąb oraz malinę. Zimuje w postaci poczwarki. 


Data wykonania zdjęć: 10.07.21; 31.05.22
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska

piątek, 27 sierpnia 2021

Lycaena hippothoe

Czerwończyk płomieniec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi 32-34 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do połowy lipca na wilgotnych łąkach, polanach leśnych, skrajach lasów i niskich torfowiskach. Imago w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedzają kwiaty rdestu wężownika, ostrożnia błotnego, jastruna właściwego i krwawnika pospolitego. Samica składa jaja pojedynczo, na łodydze lub na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rdest wężownik oraz różne gatunki szczawiu. Larwy żerują głównie nocą, za dnia ukrywając się pod liśćmi. Przepoczwarzenia następuje wśród suchych resztek roślinnych, na powierzchni ziemi. Zimuje w postaci larwy, w przyziemnej warstwie roślinności.   

Data wykonania zdjęć: 27.06.21
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Żywiecki, Polska

wtorek, 24 sierpnia 2021

Epione repandaria

Nagodnik wycinek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 23-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca września w wilgotnych lasach liściastych, lasach łęgowych, parkach, ogrodach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy topolę osikę, wierzbę, a dodatkowo olszę. Przepoczwarzenie odbywa się w oprzędzie, między liśćmi na ziemi. Zimuje w postaci jaja. 

Data wykonania zdjęć: 22.08.2021
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

niedziela, 8 sierpnia 2021

Tyria jacobaeae

Proporzyca marzymłódka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 32-42 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do połowy lipca na polanach leśnych, zrębach, ugorach i w kamieniołomach. Za dnia imago często przesiaduje na pędach roślin, skąd łatwo można je wypłoszyć. Samica składa jaja na spodzie niżej położonych liści, w niewielkich, jednowarstwowych złożach, liczących po 20-40 sztuk. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lepiężnik, starzec jakubek, starzec wąskolistny i bagienny oraz podbiał. W początkowym stadium larwy szkieletują liście, natomiast po drugim linieniu żywią się kwiatami i liśćmi znajdującymi się na wierzchołku pędu, często doprowadzając tym do gołożerów. W ciele gąsienicy kumulują się toksyczne alkaloidy pochodzące z rośliny pokarmowej, dzięki czemu larwy nie są atakowane przez ptaki i inne drapieżniki. Gdy jednak sam ostrzegawczy wygląd zawodzi, larwy zwijają się w kłębek i opadają w znajdującą się pod nimi roślinność. Przepoczwarzenie następuje w luźnym kokonie, wśród suchych resztek roślinnych na powierzchni ziemi. Zimuje w postaci poczwarki. 



Data wykonania zdjęć: 16.06.21
Miejsce wykonania zdjęć: Kielce, Polska

niedziela, 1 sierpnia 2021

Dichelia histrionana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 17-22 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca sierpnia w lasach iglastych, mieszanych, parkach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jodłę pospolitą oraz świerk pospolity. Gąsienica żeruje przeważnie na starych igłach. Jedna larwa minuje kilka liści, wchodząc do nich przez okrągły otwór, tworzony zwykle u podstawy liścia. Starsze larwy żyją swobodnie wśród sprzędzonych igieł. Zimuje w postaci larwy, w zaminowanym liściu. 


Data wykonania zdjęcia: 31.07.2021
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska