wtorek, 31 maja 2022

Udea lutealis

Udea żółtawa. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 21-26 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia na łąkach, polanach leśnych, zrębach i w zaroślach. Imago w poszukiwaniu pokarmu chętnie odwiedza kwiaty ostrożenia polnego, chabra driakiewnika oraz świerzbnicy polnej. Samica składa jaja w niewielkich, liczących od kilku do kilkunastu sztuk, zazwyczaj liniowych złożach, na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bylicę pospolitą, chaber, oset, ostrożeń, babkę, poziomkę pospolitą i malinę. Larwa po przezimowaniu żyje w rynienkowatym, spojonym pasmami przędzy wgłębieniu na spodzie liścia lub w rurkowatym oprzędzie między liśćmi. Przepoczwarzenie następuje w kokonie w zwiniętym liściu.  


 Data wykonania zdjęcia: 07.08.2021
Miejsce wykonania zdjęcia: Gorce, Polska

poniedziałek, 30 maja 2022

Dichomeris ustalella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny skośnikowatych wynosi 15-22 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca czerwca na skrajach lasów i w parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lipę drobnolistną, grab, klon oraz brzozę. Larwa żeruje wewnątrz sprzędzonych ze sobą liści. Przepoczwarzenie następuje wśród resztek roślinnych na ziemi. 

Data wykonania zdjęcia: 29.05.2022
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

piątek, 27 maja 2022

Opisthograptis luteolata

Mokosz cierniowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 30-37 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od maja do lipca, natomiast drugie pojawia się we wrześniu. Środowiskiem występowania tego motyla są widne lasy liściaste i mieszane, ogrody, parki, zarośla i zręby. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiciokrzew, głóg, śliwę tarninę, jarząb oraz wierzbę. Larwy na okres zimy budują mocne, brązowe oprzędy, między liśćmi nad ziemią lub na ziemi, w których następnie się przepoczwarzają.


Data wykonania zdjęcia: 24.05.2022
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 25 maja 2022

Adaina microdactyla

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny piórolotkowatych wynosi 13-17 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pojawia się od ostatnich dni lipca do końca sierpnia. Środowiskiem występowania tego motyla są lasy i ich skraje oraz łąki. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sadziec konopiasty oraz nawłoć pospolitą. Larwy żerują wewnątrz korzeni rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci gąsienicy.   

Data wykonania zdjęcia: 19.05.2022
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 9 maja 2022

Eupsilia transversa

Zimiczka bukówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 40-48 mm. Postać dorosła pojawia się od początku września do końca maja w lasach liściastych, mieszanych, parkach, zaroślach i na polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych m.in. dąb szypułkowy, brzozę, leszczynę pospolitą, jabłoń domową i gruszę pospolitą. Zdarza się, że larwy pożerają gąsienice innych gatunków, a nawet swojego własnego. 



Data wykonania zdjęć: 08.05.22; 22.10.22
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

środa, 4 maja 2022

Conistra erythrocephala

Porożnica rudogłowa. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 35-42 mm. Postać dorosła pojawia się od początku września do końca kwietnia w lasach liściastych, mieszanych, zaroślach i na polanach leśnych. Początkowo gąsienice żywią się baziami wierzb i topoli lub młodymi pąkami buków, dębów oraz wiązów, a następnie schodzą na ziemię i żerują na liściach różnych gatunków roślin zielnych takich jak babka, poziomka, przytulia czy szczaw. Przed przepoczwarzeniem budują mocne oprzędy pod powierzchnią ziemi. 


Data wykonania zdjęcia: 23.04.2022
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska