poniedziałek, 13 czerwca 2022

Aleimma loeflingiana

 Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 14-19 mm. Postać dorosła pojawia się od pierwszych dni czerwca do połowy sierpnia w lasach, ogrodach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb, a dodatkowo klon i grab zwyczajny. Larwa żeruje wewnątrz zrolowanego liścia, który zjada od środka. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 12.06.22; 16.06.22
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

środa, 8 czerwca 2022

Mimas tiliae

 Nastrosz lipowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zawisakowatych wynosi 60-80 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do pierwszych dni lipca w lasach liściastych i mieszanych, parkach, alejach lipowych, sadach oraz w ogrodach. Ze względu na uwstecznioną ssawkę imago nie pobiera pokarmu. Samica składa jaja pojedynczo lub po dwa na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lipę, a dodatkowo olszę, brzozę i wiąz. Przed przepoczwarzeniem gąsienica zmienia barwę z zielonej na różowofioletową. Przepoczwarzenie następuje w ziemnej komorze, płytko pod ziemią lub pod warstwą liści, zazwyczaj blisko nasady pnia na którym wcześniej żerowała gąsienica. Zimuje w postaci poczwarki. 


Data wykonania zdjęć: 24.05.22; 02.06.22
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

wtorek, 7 czerwca 2022

Erebia ligea

Górówka boruta. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi 36-50 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do końca sierpnia w borach świerkowych oraz na polanach i drogach leśnych. Imago chętnie odwiedzają kwiaty starca gajowego i Fuchsa, jastrzębca Lachenala, ostrożenia błotnego i łąkowego, rdestu wężownika oraz smotrawy okazałej. Chętnie przesiadują również na wilgotnej ziemi. Samica składa żółtawe, owalne jaja, pojedynczo, na suchych liściach i źdźbłach traw, nisko przy ziemi. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy turzycę, trzcinnik, śmiałek, palusznik, trawy, prosownicę, proso oraz wiechlinę. Początkowo młoda larwa żeruje za dnia, natomiast w starszych stadiach tylko w nocy. Przepoczwarzenie następuje po dwukrotnym przezimowaniu gąsienicy. Pierwsze zimowanie odbywa się w osłonce jajowej, natomiast drugie w przedostatnim lub ostatnim stadium wzrostowym, wśród suchych liści traw. Przepoczwarzenie następuje w ściółce. Gatunek znajduje się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce jako gatunek narażony na wymieranie. 


Data wykonania zdjęć: 07.08.21
Miejsce wykonania zdjęć: Gorce, Polska

poniedziałek, 6 czerwca 2022

Apamea crenata

Sówka oparzałka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 35-46 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia na suchych łąkach, polanach leśnych i skrajach lasów. Imago o zmierzchu i w nocy chętnie przylatują do światła i kwiatów, natomiast za dnia ukrywają się w przyziemnej warstwie roślinności. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kupkówkę pospolitą, śmiałek darniowy oraz inne gatunki traw. Larwy wgryzają się do wnętrza traw i żerują w ich rdzeniu, gdzie następnie zamieniają się w poczwarkę. Zimuje w postaci gąsienicy. 

Data wykonania zdjęcia: 29.05.2022
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 3 czerwca 2022

Aphomia sociella

Żłobik gniazdoszek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny omacnicowatych wynosi 18-44 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na łąkach, ugorach, skrajach lasów, w zaroślach oraz ogrodach. Samica składa jaja w gniazdach pszczół i trzmieli, w których po wykluciu zaczynają żerować gąsienice. Odżywiają się pyłkami, miodem, woskiem, a czasem zjadają również jaja, larwy i poczwarki gospodarza, doprowadzając w ten sposób do unicestwienia gniazda. Zimuje w postaci gąsienicy.

Data wykonania zdjęcia: 17.05.2022
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

czwartek, 2 czerwca 2022

Evergestis aenealis

Rozcinka miedzianka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 18-23 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach, od początku kwietnia do końca września, na łąkach, skrajach lasów i w zaroślach. Samica składa jaja na spodzie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne rośliny z rodziny kapustowatych m.in rzeżusznik piaskowy. Podczas żerowania larwa wygryza w liściach niewielkie otwory. Po zakończeniu żerowania buduje w ściółce białawy kokon, pokryty suchymi resztkami roślinnymi, w którym następnie zimuje.   


 Data wykonania zdjęcia: 29.05.2022
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

środa, 1 czerwca 2022

Pseudeustrotia candidula

Pominka jaśnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 22-26 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września na łąkach, ugorach, polanach leśnych i skrajach lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy komosę, rdest wężownik, szczaw polny i jeżogłówkę. 

Data wykonania zdjęcia: 29.05.2022
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska