wtorek, 26 lipca 2022

Acrobasis repandana

 Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny omacnicowatych wynosi 20-25 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach, parkach, ogrodach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb. Larwa żeruje zazwyczaj wysoko na drzewie, w sprzędzonych ze sobą liściach. 

Data wykonania zdjęcia: 13.07.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

piątek, 15 lipca 2022

Apeira syringaria

 Rozlotlik lilakowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 29-40 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września w lasach liściastych, ogrodach, parkach, zaroślach i na zrębach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiciokrzew, śnieguliczkę białą, jesion wyniosły, ligustr pospolity i bez lilak. Zimuje w postaci larwy, pod warstwą starych ziół.  


Data wykonania zdjęć: 24.06.22, 28.06.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

piątek, 8 lipca 2022

Apotomis turbidana

 Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 19-23 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w lasach, zaroślach i na wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę, a dodatkowo topolę i wierzbę. Larwa żeruje wewnątrz splecionych liści. 

Data wykonania zdjęcia: 15.06.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska