środa, 21 września 2022

Cydalima perspectalis

Ćma bukszpanowa. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 38-45 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch/trzech pokoleniach, w okresie od początku kwietnia do końca września. Ćma bukszpanowa jest gatunkiem inwazyjnym, który zawędrował do nas po raz pierwszy prawdopodobnie w 2012 roku ze wschodniej Azji. Środowiskiem występowania tego motyla są ogrody, parki i cmentarze. Samica składa jaja na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej, w złożach liczących po kilkadziesiąt sztuk. Przed wylęgiem widoczna w jaju jest czarna główka gąsienicy. Początkowo młode larwy żyją gromadnie, zjadając miękisz na spodniej stronie liścia, a następnie się rozpraszają i żerują wewnątrz krzaka, w oprzędzie zbudowanym między liśćmi i gałązkami. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bukszpan zwyczajny i drobnolistny. Przepoczwarzenie następuje w luźnym kokonie między sprzędzionymi liśćmi. Zimuje w postaci jaja.
Gatunek uznawany jest za szkodnika bukszpanów. Gąsienice w ciągu kilku tygodni są w stanie doprowadzić do ogołocenia z liści całych krzewów, powodując często ich zamieranie. 

 Imago


Larwa


Data wykonania zdjęć: 20.09.22; 16.09.23; 12.09.22; 26.05.19
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

czwartek, 8 września 2022

Catocala elocata

Wstęgówka wydana. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 65-86 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca października, w lasach liściastych, parkach oraz nad brzegami rzek i strumieni. Imago odżywia się sokami z przegniłych owoców oraz sokami wyciekającymi ze zranionych drzew. W momencie zagrożenia szybko rozchyla przednie skrzydła, prezentując ostrzegawcze ubarwienie tylnej pary. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy topolę oraz wierzbę. Zimuje w postaci jaja.

Data wykonania zdjęcia: 19.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska