piątek, 21 października 2022

Ptilodon capucina

 Wiechetka wielbłądka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny garbatkowatych wynosi 40-45 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy kwietnia do końca maja, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia. Środowiskiem występowania tego motyla są lasy liściaste, łęgowe i mieszane oraz parki i zarośla. Samica składa jaja pojedynczo lub po kilka sztuk na spodzie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy takie drzewa liściaste jak olsza, brzoza, lipa i wierzba, a dodatkowo dąb oraz topola osika. Młoda larwa przebywa na spodzie liścia, ułożona wzdłuż głównej żyłki, natomiast w starszych stadiach przebywa na ogonku liściowym lub gałązce. Gąsienice żerują pojedynczo lub gromadnie. Podczas żerowania zgryzą blaszkę liściową od brzegu. Zaniepokojone wyginają przód ciała ku tyłowi, dotykając czasem grzbietu głową. Zimuje w postaci poczwarki, w luźnym oprzędzie, między liśćmi na ziemi lub w płytkiej komorze. 

Data wykonania zdjęcia: 15.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

czwartek, 20 października 2022

Loxostege sticticalis

Omacnica byliczanka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 22-29 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca września. Środowiskiem występowania tego gatunku są suche łąki, ugory, przytorza, przydroża i ogrody. Imago aktywne jest o zmierzchu i nocą, jednak łatwo wypłoszyć je w dzień z roślinności zielnej. Samica składa jaja na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej, w szeregowych złożach liczących po kilka sztuk. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy komosę białą, bylicę pospolitą i polną, łobodę oraz burak. Larwa żyje w delikatnym oprzędzie zlokalizowanym w wierzchołkowej części pędu. Dzień spędza ukryta pod roślinami. Przepoczwarzenie następuje w gęstym, jasnobrunatnym oprzędzie, wśród sprzędzionych liści lub w ściółce. Zimuje w postaci poczwarki. 
W Polsce jest okresowym migrantem, który w niektóre sezony pojawia się licznie, a w innych obserwowany jest rzadko. 

Data wykonania zdjęcia: 21.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 19 października 2022

Xanthia icteritia

Ozimica rdzawka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 30-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku sierpnia do końca października, w wilgotnych lasach liściastych, na polanach, łąkach, mokradłach i w dolinach rzecznych. Imago dzień spędzają ukryte na pniach drzew i roślinach zielnych, natomiast wieczorami przylatują do kwiatów i przejrzałych owoców z których spijają nektar. Młode gąsienice żerują na topolach i wierzbach, a starsze na roślinach zielnych oraz borówkach. Zimuje w postaci jaja. 


Data wykonania zdjęcia: 11.10.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska