piątek, 10 listopada 2023

Biston betularia

 Krępak nabrzozak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 40-60 mm. Postać dorosła pojawia się od początku kwietnia do końca lipca w lasach liściastych, mieszanych, ogrodach, parkach i zaroślach. Imago jest aktywne po zmroku, za dnia odpoczywa na pniach drzew. Oprócz podstawowej formy barwnej, występuje także forma carbonaria, która charakteryzuje się całkowicie czarnym ubarwieniem skrzydeł. Wynika ona z przystosowania się gatunku do warunków industrialnych, które doprowadziły do zmiany fenotypu motyla. Jest to tak zwany melanizm przemysłowy .Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy takie drzewa liściaste jak brzoza, dąb, buk, wierzba, wiąz, a dodatkowo bylicę polną oraz malinę. Zimuje w postaci poczwarki, zakopanej w ziemi. 

Data wykonania zdjęcia: 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 5 listopada 2023

Ptilophora plumigera

 Opusznica piórówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny garbatkowatych wynosi 33-44 mm. Postać dorosła pojawia się od początku października do końca listopada w parkach, lasach liściastych i mieszanych oraz w ogrodach. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samce posiadają czułki pierzaste, natomiast samice słabo piłkowane. Samica składa jaja u nasady pączków lub na pączkach na końcu gałązek, zazwyczaj na niewielkich drzewkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy klon, a dodatkowo brzozę, śliwę i wierzbę. Larwa żeruje na spodniej stronie liścia. Początkowo wygryza w nim otwory, a następnie zgryza blaszkę liściową od brzegu. Zaniepokojona wygina gwałtownie przednią część ciała do tyłu. Przepoczwarczenie następuje w luźnym kokonie, w ziemnej komorze. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 04.11.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

niedziela, 15 października 2023

Mythimna l-album

Piętnówka leica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 30-36 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach, od początku maja do końca października, na suchych łąkach, nasłonecznionych zboczach i w ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw. Przepoczwarczenie następuje w słabym oprzędzie na ziemi lub płytko pod jej powierzchnią. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 23.08.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

czwartek, 7 września 2023

Xestia c-nigrum

 Rolnica panewka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 35-42 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do połowy października. Środowiskiem występowania tego gatunku są łąki, ugory i tereny rolnicze. Rolnica panewka jest motylem wędrownym. Przylatuje do nas na wiosnę z południa, gdzie wraca jesienią po rozmnożeniu się. Samica składa jaja na ziemi, na leżących na niej patykach lub nisko na roślinach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy gwiazdnicę pospolitą, koniczynę, wierzbówkę kiprzycę oraz różne warzywa. Przepoczwarczenie następuje w oprzędzie zakopanym w ziemi. Zimuje w postaci larwy.

Data wykonania zdjęcia: 01.09.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 6 września 2023

Eremobia ochroleuca

 Sówka ochroplamka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 34-38 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia na kserotermicznych murawach. W ciepłe dni imago chętnie odżywia się nektarem i odpoczywa na kwiatach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw, m.in. kupkówkę, tymotkę, wyczyniec oraz perz. Początkowo larwa żywi się liśćmi, a następnie zjada nasiona. Zimuje w postaci jaja.
Motyl znajduje się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych, jako gatunek bliski zagrożenia wymarciem. 


Data wykonania zdjęcia: 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Wyżyna Miechowska, Polska

czwartek, 31 sierpnia 2023

Thalera fimbrialis

 Miernik kędziorek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 24-34 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia, na suchych łąkach, ugorach, wrzosowiskach, zrębach i w zaroślach. Samica składa spłaszczone jaja pojedynczo lub w niewielkich grupach, na roślinie pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy krwawnik pospolity, bylicę polną, wrzos pospolity, wrzosiec, a dodatkowo nawłoć, borówkę, macierzankę oraz malinę. Przepoczwarczenie następuje w ściółce. Zimuje w postaci larwy.

Data wykonania zdjęcia: 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Wyżyna Miechowska

środa, 30 sierpnia 2023

Tyta luctuosa

 Przewierzgnica żałobka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 20-24 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od końca lipca do połowy sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są łąki, polany leśne, ugory i wrzosowiska. W słoneczne dni imago chętnie spija nektar z kwiatów. Między posiłkami odpoczywa z rozpostartymi skrzydłami, wśród niskiej roślinności. Samica składa jaja pojedynczo, na łodygach i pąkach rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy powój polny, a dodatkowo kielisznik oraz babkę. Larwy żerują nocą na liściach powoju, a za dnia ukrywają się wewnątrz kwiatów. Przepoczwarczenie następuje w trwałym kokonie zbudowanym w ziemi. Zimuje w postaci poczwarki. 

Data wykonania zdjęcia: 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Wyżyna Miechowska, Polska

wtorek, 29 sierpnia 2023

Apoda limacodes

 Ślimakówka pomrowik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny pomrowicowatych wynosi 23-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w lasach bukowych, dębowych i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy buk, dąb oraz grab. Po burzach, larwy często są obserwowane w dużych ilościach na leśnych drogach, od sierpnia do października. Przepoczwarczenie następuje w rozwidleniach gałązek, między liśćmi, rzadziej w ściółce. Zimuje w postaci gąsienicy ukrytej w kokonie.


Data wykonania zdjęć: 20.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

Limacodidae


 

poniedziałek, 28 sierpnia 2023

Eurhodope rosella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny omacnicowatych wynosi 15-20 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do połowy września na murawach kserotermicznych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy driakiew gołębią. Zimuje w postaci larwy.

Data wykonania zdjęcia: 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Wyżyna Miechowska, Polska

niedziela, 20 sierpnia 2023

Anania fuscalis

Przezierka szarynka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 18-28 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od końca maja do końca czerwca, na łąkach, polanach, ugorach i w lasach. Samica składa jaja pojedynczo, na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy nawłoć, groszek żółty, pszeniec zwyczajny, rdest, szalężnik oraz pokrzywę. Larwy żerują wśród sprzędzonych liści i kwiatów, w szczytowej części pędu. Po zakończeniu żerowania gąsienica opuszcza żerowisko i buduje kokon w ściółce. Zimuje w postaci gąsienicy.


 Data wykonania zdjęcia: 08.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 13 sierpnia 2023

Paracolax tristalis

 Szczękalica brodźczyca. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 28-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach liściastych, lasach mieszanych i na polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę czarną oraz dąb. Larwy żerują na zwiędłych liściach. Przędą razem suche liście, kilkoma grubymi nitkami, tworząc w ten sposób domek w którym odpoczywają. Zimuje w postaci larwy, w przedostatnim stadium. 

Data wykonania zdjęcia: 04.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 6 sierpnia 2023

Zeiraphera isertana

 Wskaźnica dębóweczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 13-18 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia w lasach liściastych z udziałem dębu. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb, gruszę i wiąz. Larwa żeruje w sprzędzonych lub złożonych liściach rośliny pokarmowej. 


Data wykonania zdjęć. 19.07.23; 20.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

środa, 26 lipca 2023

Clepsis consimilana

 Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 13-17 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca października w ogrodach, na skrajach lasów i żywopłotach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bluszcz pospolity, grab, wiciokrzew, ligustr pospolity, lilak, rdest, głóg i jabłoń. Larwa żeruje na więdnących liściach. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 06.06.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 23 lipca 2023

Selenia dentaria

 Sykrzytek bezksiężyczak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 34-43 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do końca maja, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia. Motyle drugiego pokolenia są mniejsze i jaskrawiej ubarwione od pierwszego. Imago podczas spoczynku składa skrzydła w taki sposób, w jaki robią to motyle dzienne. Środowiskiem występowania tego motyla są lasy liściaste i mieszane, parki, ogrody i zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy klon zwyczajny, lipę, olchę szarą, brzozę, wrzos pospolity, bagno zwyczajne, borówkę, szakłak, wiązówkę błotną, czeremchę zwyczajną, malinę właściwą oraz jarząb pospolity. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie, między liśćmi. 


Data wykonania zdjęcia: 25.04.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 5 lipca 2023

Pasiphila chloerata

Grotniczek tarniniec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 18-20 mm. Postać dorosła pojawia się od końca maja do połowy lipca na nasłonecznionych skrajach lasów,  nasłonecznionych zboczach i w zaroślach tarniny. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy śliwę, śliwę tarninę, świdośliwę, czeremchę zwyczajną i wirginijską. Larwy żerują na kwiatach. Zimuje w postaci jaja. 


Data wykonania zdjęcia: 22.05.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

wtorek, 4 lipca 2023

Eulithis mellinata

 Nacinek żółcieniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi  29-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych, lasach łęgowych, sadach, ogrodach i na terenach ruderalnych. Imago za dnia często chowają się pod liśćmi, układając skrzydła w charakterystyczny sposób. Przednią parę skrzydeł składają do ciała pod kątem 90 stopni, a tylną parę chowają pod nimi. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki porzeczek m.in. porzeczkę alpejską, czarną, zwyczajną oraz agrest. Przestraszone gąsienice spadają na ziemię, a po uspokojeniu wracają na roślinę pokarmową. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęcia: 01.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

Promalactis procerella

 Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny płożkowatych wynosi 12-15 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach, parkach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy porosty. 


Data wykonania zdjęć: 24.06.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

środa, 3 maja 2023

Hydria cervinalis

 Paśnik jeleniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 34-45 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy kwietnia do pierwszych dni czerwca w widnych lasach liściastych i mieszanych, ogrodach, parkach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy berberys pospolity. Zimuje w postaci poczwarki. 

Data wykonania zdjęcia: 25.04.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska