czwartek, 31 sierpnia 2023

Thalera fimbrialis

 Miernik kędziorek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 24-34 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia, na suchych łąkach, ugorach, wrzosowiskach, zrębach i w zaroślach. Samica składa spłaszczone jaja pojedynczo lub w niewielkich grupach, na roślinie pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy krwawnik pospolity, bylicę polną, wrzos pospolity, wrzosiec, a dodatkowo nawłoć, borówkę, macierzankę oraz malinę. Przepoczwarczenie następuje w ściółce. Zimuje w postaci larwy.

Data wykonania zdjęcia: 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Wyżyna Miechowska

środa, 30 sierpnia 2023

Tyta luctuosa

 Przewierzgnica żałobka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 20-24 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od końca lipca do połowy sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są łąki, polany leśne, ugory i wrzosowiska. W słoneczne dni imago chętnie spija nektar z kwiatów. Między posiłkami odpoczywa z rozpostartymi skrzydłami, wśród niskiej roślinności. Samica składa jaja pojedynczo, na łodygach i pąkach rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy powój polny, a dodatkowo kielisznik oraz babkę. Larwy żerują nocą na liściach powoju, a za dnia ukrywają się wewnątrz kwiatów. Przepoczwarczenie następuje w trwałym kokonie zbudowanym w ziemi. Zimuje w postaci poczwarki. 

Data wykonania zdjęcia: 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Wyżyna Miechowska, Polska

wtorek, 29 sierpnia 2023

Apoda limacodes

 Ślimakówka pomrowik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny pomrowicowatych wynosi 23-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w lasach bukowych, dębowych i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy buk, dąb oraz grab. Po burzach, larwy często są obserwowane w dużych ilościach na leśnych drogach, od sierpnia do października. Przepoczwarczenie następuje w rozwidleniach gałązek, między liśćmi, rzadziej w ściółce. Zimuje w postaci gąsienicy ukrytej w kokonie.


Data wykonania zdjęć: 20.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

Limacodidae


 

poniedziałek, 28 sierpnia 2023

Eurhodope rosella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny omacnicowatych wynosi 15-20 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do połowy września na murawach kserotermicznych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy driakiew gołębią. Zimuje w postaci larwy.

Data wykonania zdjęcia: 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Wyżyna Miechowska, Polska

niedziela, 20 sierpnia 2023

Anania fuscalis

Przezierka szarynka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 18-28 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od końca maja do końca czerwca, na łąkach, polanach, ugorach i w lasach. Samica składa jaja pojedynczo, na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy nawłoć, groszek żółty, pszeniec zwyczajny, rdest, szalężnik oraz pokrzywę. Larwy żerują wśród sprzędzonych liści i kwiatów, w szczytowej części pędu. Po zakończeniu żerowania gąsienica opuszcza żerowisko i buduje kokon w ściółce. Zimuje w postaci gąsienicy.


 Data wykonania zdjęcia: 08.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 13 sierpnia 2023

Paracolax tristalis

 Szczękalica brodźczyca. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 28-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach liściastych, lasach mieszanych i na polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę czarną oraz dąb. Larwy żerują na zwiędłych liściach. Przędą razem suche liście, kilkoma grubymi nitkami, tworząc w ten sposób domek w którym odpoczywają. Zimuje w postaci larwy, w przedostatnim stadium. 

Data wykonania zdjęcia: 04.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 6 sierpnia 2023

Zeiraphera isertana

 Wskaźnica dębóweczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 13-18 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia w lasach liściastych z udziałem dębu. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb, gruszę i wiąz. Larwa żeruje w sprzędzonych lub złożonych liściach rośliny pokarmowej. 


Data wykonania zdjęć. 19.07.23; 20.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska