niedziela, 10 marca 2024

Cilix glaucata

 Bodlica sinica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wycinkowatych wynosi 18-25 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do połowy czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia. Środowiskiem występowania tego motyla są parki, sady, ciepłolubne zarośla oraz zręby. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy głóg, dziką jabłoń, śliwę tarninę oraz śliwę domową. Larwy żerują gromadnie, na niskich krzewach. Zimuje w postaci poczwarki, w ciemnym oprzędzie, między spojonymi przędzą liśćmi. 

Data wykonania zdjęcia: 13.08.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 3 marca 2024

Ennomos autumnaria

 Latalec jesieniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 45-52 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni sierpnia do pierwszych dni października w lasach liściastych, mieszanych, parkach, ogrodach i zaroślach. Samica składa jaja na spodniej stronie gałęzi, siedząc skrzydłami w dół. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę czarną, brzozę, dąb, lipę oraz wierzbę. Dorosłe larwy prowadzą nocny tryb życia. Przepoczwarczenie następuje w oprzędach, zbudowanych ze sprzędzonych z sobą liści roślin pokarmowych. Zimuje w postaci jaja. 

Data wykonania zdjęć: 22.08.23
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

piątek, 1 marca 2024

Thymelicus acteon

 Karłątek akteon. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowych wynosi 25-28 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od początku maja do końca sierpnia, na nasłonecznionych skrajach lasów, nasłonecznionych stokach i zarastających łąkach. Motyle chętnie odwiedzają kwiaty o fioletowym i niebieskim kolorze. Samica składa jaja w niewielkich grupach na suchych liściach traw. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kłosownicę pierzastą i leśną, stokłosę, trzcinnik i perz właściwy. Larwa po przezimowaniu żyje w rurkowato zwiniętym liściu. Przepoczwarczenie następuje w luźnym kokonie, między sprzędzonymi liśćmi traw, nisko przy ziemi. Zimuje w postaci gąsienicy.
Na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem ma status VU czyli gatunku wysokiego ryzyka, narażonego na wyginięcie.

Data wykonania zdjęcia: 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Wyżyna Miechowska, Polska