wtorek, 30 kwietnia 2024

Panolis flammea

 Strzygonia choinówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 32-40 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od początku marca do końca maja, w lasach iglastych i mieszanych. Rojka motyli odbywa się wysoko w koronach drzew, po zachodzie słońca. Imago żywi się głównie nektarem z kwitnących wierzbowych bazi. Samica składa żeberkowane, zielone jaja, na igłach i młodych pędach roślin pokarmowych larwy. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przede wszystkim sosnę zwyczajną, a przy masowych pojawach także jodłę pospolitą, świerk pospolity, sosnę alpejską oraz sosnę czarną. Przepoczwarczenie następuje w ściółce. Zimuje w postaci poczwarki.
Motyl uważanych jest za szkodnika drzew iglastych, zwłaszcza sosny.

Data wykonania zdjęcia: 27.04.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 28 kwietnia 2024

Thera obeliscata

 Paśnik sosnowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 23-25 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca maja do połowy lipca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku sierpnia do końca września. Środowiskiem występowania tego gatunku są bory sosnowe, bory świerkowe, lasy mieszane, młodniki sosnowe oraz wrzosowiska. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sosnę zwyczajną, a dodatkowo świerk pospolity i jałowiec pospolity. Zimuje w postaci larwy. 


Data wykonania zdjęcia: 21.04.2024
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 17 kwietnia 2024

Watsonalla cultraria

 Wycinka nożówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wycinkowatych wynosi 22-33 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od pierwszych dni kwietnia do pierwszych dni czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do pierwszych dni września. Środowiskiem występowania tego gatunku są lasy bukowe i lasy liściaste. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy buk zwyczajny. Przepoczwarczenie następuje w oprzędach, między liśćmi. Zimuje w postaci poczwarki. 

Data wykonania zdjęcia: 14.04.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska