sobota, 25 maja 2024

Pseudohermenias abietana

 Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 14-18 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca w lasach iglastych, parkach oraz w ogrodach, w których występuje roślina żywicielska. Do roślin pokarmowych gąsienicy zaliczamy jodłę pospolitą, świerk pospolity, a dodatkowo sosnę zwyczajną. Młode gąsienice minują igły, natomiast strasznie larwy opuszczają miny i żerują na zewnątrz liścia. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 15.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 19 maja 2024

Capua vulgana

 Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 13-16 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do pierwszych dni lipca w lasach, parkach, ogrodach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy malinę właściwą, borówkę czarną oraz szereg drzew liściastych, m.in. brzozę, olchę czarną, grab zwyczajny, leszczynę pospolitą, dąb, wiąz oraz jarząb pospolity. Zimuje w postaci poczwarki. 

Data wykonania zdjęcia: 12.05.2024
Miejsce wykonywania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

niedziela, 5 maja 2024

Sabra harpagula

 Wycinka puginałówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wycinkowatych wynosi 25- 42 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od pierwszych dni maja do końca czerwca, natomiast drugie lata pojawia się od ostatnich dni lipca do końca sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są wilgotne lasy liściaste i ogrody. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lipę, a dodatkowo brzozę, dąb i olchę. Zimuje w postaci poczwarki, w cienkim kolonie, wewnątrz zwiniętego liścia.


Data wykonania zdjęcia: 03.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska