niedziela, 30 czerwca 2024

Hepialus humuli

 Krótkowąs chmielowiec lub niesobka chmielanka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny niesobkowatych wynosi 40-70 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca lipca w wilgotnych dolinach rzecznych, ogrodach, parkach, na wilgotnych łąkach i polanach leśnych. Gatunek charakteryzuje się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Skrzydła samca są śnieżnobiałe, z jedwabistym połyskiem, natomiast skrzydła samicy są żółte, z ceglastym deseniem, w postaci nieregularnych smug. Dodatkowo samica jest znacznie większa od samca. Zapłodniona samica składa jajeczka w locie. Gąsienica żeruje na korzeniach traw, chmielu, szczawiu i mniszka. Ich okres rozwojowy może trwać nawet 2-3 lata. W tym czasie linieją przynajmniej 11 razy. Przepoczwarczenie następuje w rurkowatym oprzędzie w ziemi. Zimuje w postaci gąsienicy. 

Data wykonania zdjęcia: 30.05.24
Miejsce wykonywania zdjęcia: Katowice, Polska

piątek, 28 czerwca 2024

Bijugis bombycella

Niecnica puchatka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny koszówkowatych wynosi 15-21 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do pierwszych dni sierpnia na polanach i skrajach lasów. Preferuje tereny suche i nasłonecznione. Rośliny żywicielskie gąsienicy nie są znane. 

Data wykonania zdjęcia: 01.06.24
Miejsce wykonywania zdjęcia: Katowice, Polska

czwartek, 27 czerwca 2024

Colobochyla salicalis

 Pomiarka wierzbianka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 23-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia nad brzegami rzek i strumieni, w wilgotnych dolinach rzecznych, lasach łęgowych, moczarach śródleśnych oraz na podmokłych łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy topolę osikę i wierzbę iwę. Larwy żerują na młodych pędach. Zimuje w postaci poczwarki.

Data wykonania zdjęcia: 31.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

wtorek, 25 czerwca 2024

Nola cucullatella

  Rezelia kapturnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rezeliowatych wynosi 15-20 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do pierwszych dni sierpnia na polanach leśnych, skrajach lasów i w lasach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy śliwę domową, śliwę tarninę, świdośliwę, głóg, jabłoń domową, gruszę oraz jarząb pospolity. W młodszych stadiach wzrostowych larwy podczas żerowania szkieletują liście, natomiast w starszych stadiach zgryzają blaszkę liściową od brzegu. Przepoczwarczenie następuje na gałązce, w brunatnym, łódeczkowatym kokonie, pokrytym skrawkami epidermy wygryzionej z gałązki. Zimuje w postaci gąsienicy.

Data wykonania zdjęcia: 11.06.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 24 czerwca 2024

Axylia putris

 Rolnica zbutewka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 27-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w ogrodach, parkach, przydrożach, na moczarach śródleśnych, nadrzecznych łąkach i skrajach lasów. Imago odpoczywa ze skrzydłami złożonymi wzdłuż ciała, upodabniając się w ten sposób do złamanego kawałka, zbutwiałej gałązki. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy mniszek, burak, łobodę, gwiazdnicę, komonicę, lucernę, koniczynę, wykę, babkę, jęczmień, rdest, szczaw i przytulię. Przepoczwarczenie następuje na ziemi, natomiast poczwarka zimuje w ściółce.

Data wykonania zdjęcia: 06.06.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska 

sobota, 22 czerwca 2024

Ypsolopha sequella

 Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Ypsolophidae wynosi 18-20 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia w parkach, ogrodach i lasach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy klon polny, klon zwyczajny, klon jawor i wierzbę. Przepoczwarczenie następuje na ziemi lub na pniu drzewa, w miękkim, białym kokonie. 

Data wykonania zdjęcia: 11.06.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

Ypsolophidae

 



piątek, 21 czerwca 2024

Argyresthia curvella

 Licinek jabłonek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny licinkowatych wynosi 10-12 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do połowy sierpnia w sadach, parkach, ogrodach, na polanach i terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jabłoń domową oraz dziką. Larwa żyje w zamkniętym pąku, żerując na wewnętrznych częściach kwiatu. Przepoczwarczenie następuje w ziemi, w siateczkowatym kokonie. Zimuje w postaci jaja. 

Data wykonania zdjęć: 09.06.24
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

poniedziałek, 17 czerwca 2024

Sesia apiformis

 Przeziernik osowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny przeziernikowatych wynosi 31-48 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do połowy sierpnia, w lasach łęgowych, dolinach rzecznych i parkach. Nazwa "przeziernik osowiec" wzięła się od mimikry, którą stosuje ten gatunek, a która upodabnia go do osy. Podczas lotu skrzydła przeziernika wydają brzęczenie, podobnie jak skrzydła szerszenia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki topól m.in. białą, czarną, kanadyjską, balsamiczną oraz osikę, a dodatkowo wierzbę iwę. Samica składa nawet do 1200 jaj, u podnóża pnia topoli lub wierzby. Zaraz po wylęgu młode larwy zagrzebują się w ziemi i wgryzają w korzenie drzew, gdzie żerują przez dwa lata. Z wyglądu przypominają larwy chrząszczy. Tuż przed przepoczwarczeniem, gąsienice schodzą w głąb drewna, przykrywając swój chodnik cienką warstwą kory. Pomaga im to ukryć się przed drapieżnikami. Tam budują kokon z jedwabnej przędzy i resztek drewna i zmieniają się w poczwarkę. Po przepoczwarczeniu samice spędzają pierwsze godziny swojego życia na pniu drzewa, blisko otworu z którego wyszły na zewnątrz, gdzie czekają na zapłodnienie przez samca. Zimuje w postaci larwy.

Data wykonania zdjęcia: 15.06.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Ruda Śląska, Polska

piątek, 14 czerwca 2024

Ptycholoma lecheana

 Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 16-20 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca, w lasach, sadach, ogrodach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. klon, brzozę, lipę, dąb, jesion, jabłoń, śliwę, topolę oraz wierzbę iwę, a dodatkowo jodłę i modrzew. Larwy żerują wewnątrz zrolowanych liści. Zimuje w postaci gąsienicy, w schronieniu wykonanym z przędzonej sieci, w szczelinach kory rośliny pokarmowej. 

Data wykonania zdjęcia: 19.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

czwartek, 13 czerwca 2024

Lacanobia thalassina

 Piętnówka lśnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 32-38 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do pierwszych dni września w lasach liściastych, mieszanych, parkach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy berberys, olchę czarną, brzozę, żarnowiec miotlasty, rdest, malinę właściwą oraz wierzbę. Zimuje w postaci poczwarki ukrytej w ziemi.

Data wykonania zdjęcia: 24.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska