Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny skośnikowatych wynosi 16-19 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca września w lasach, parkach i brzozowych zagajnikach. W ciągu dnia imago odpoczywa na pniach brzóz. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brzozę. Larwa żeruje w zrolowanym liściu. Przepoczwarczenie następuje w miejscu żerowania.
środa, 24 lipca 2024
wtorek, 23 lipca 2024
Nemophora metallica
Wąsateczka lśniaczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wąsikowatych wynosi 15-20 mm. Gatunek charakteryzuje się bardzo długimi czułkami, które u samców mogą być aż 3-krotnie dłuższe od długości ciała. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca na suchych łąkach i skrajach lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy świerzbnicę polną i driakiew gołębią. Początkowo gąsienice żywią się ziarnami, a następnie żerują na liściach. Imago najchętniej odwiedza kwiaty roślin pokarmowych gąsienicy. Zimuje w postaci larwy.
Data wykonania zdjęć: 13.07.24
Miejsce wykonania zdjęć: Rycerka Górna, Polska
sobota, 20 lipca 2024
Catocala sponsa
Wstęgówka karmazynka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 60-80 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do połowy września w lasach liściastych, dębowych, na polanach leśnych i skrajach lasów. Imago w ciągu dnia chętnie odpoczywa na konarach drzew, z których łatwo je wypłoszyć. Odżywia się sokiem z cieknących drzwi i opadłych owoców, a w przypadku braku pokarmu spija rosę i wodę deszczową. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb, a dodatkowo kasztan jadalny oraz kasztanowiec. Larwy prowadzą nocny tryb życia. Dzień spędzają ukryte w szparach kory lub w cienistych miejscach na gałęziach drzew. Przepoczwarczenie następuje w kokonie, który umieszczony jest między liśćmi lub pod luźną korą. Zimuje w postaci jaja.