poniedziałek, 12 listopada 2018

Diurnea lipsiella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Chimabachidae wynosi od 16-17 mm w przypadku samicy (mają skrzydła uwstecznione) i od 21-26 mm w przypadku samca. Postać dorosła pojawia się od początku października do końca listopada w lasach liściastych, mieszanych oraz parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy klon polny, borówkę czarną, śliwę, różę, malinę oraz dąb.


Data wykonania zdjęcia: 1.11.18
Miejsce wykonania zdjęcie: Katowice, Polska

poniedziałek, 5 listopada 2018

Metalampra cinnamomea

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny płożkowatych wynosi od 10-14 mm. Postać dorosła pojawia się od czerwca do sierpnia w suchych lasach sosnowych, parkach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sosnę. Larwa żeruje w gnijącym drewnie, pod martwą korą lub w zgniłym materiale roślinnym. 


Data wykonania zdjęcia: 16.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

sobota, 3 listopada 2018

Gracillariidae



Cameraria ohridella

Szrotówek kasztanowcowiaczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kibitnikowatych wynosi od 6-8 mm. Postać dorosła pojawia się w 3-4 pokoleniach, od końca kwietnia do połowy września w ogrodach, parkach i lasach liściastych. Szrotówek jest gatunkiem obcym, który pierwszy raz został stwierdzony w Polsce w 1998 roku. Imago nie są dobrymi lotnikami, latają słabo i na niewielkie odległości, jednak w transporcie pomaga im wiatr, który przenosi się je na duże odległości. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kasztanowiec zwyczajny. W przypadku dużej gradacji motyla, kiedy samica nie ma możliwości złożenia jaj na liściach kasztanowca, składa je na liściach drzew i krzewów rosnących w pobliżu, m.in. na jaworze oraz klonie pospolitym. Po wydostaniu się z kokonu, motyle masowo obsiadają pnie kasztanowców, na których dochodzi do kopulacji. Zapłodnione samice składają jaja na liściach kasztanowca, w skupiskach po 40 sztuk. Jaja składane są zazwyczaj na zewnętrznej stronie liścia, w zagłębieniach w pobliżu nerwów głównych i bocznych. Po wylęgnięciu z jaja, larwa dostaje się bezpośrednio do liścia i w pierwszym okresie rozwoju wygryza wąski kanalik, w którym żywi się płynną zawartością liścia. Następnie zaczyna żerować tworząc minę i niszcząc tym sposobem liście. W ostatnich stadiach larwalnych gąsienica nie pobiera już pokarmu i zaczyna tworzyć dwa rodzaje kokonów- letni, w którym rozwiną się poczwarki jeszcze w tym samym roku oraz zimowy (diapauzujący), z którego wylecą motyle dopiero w przyszłym roku. Oba rodzaje kokonów znacznie się od siebie różnią. Kokon letni jest cienki i biały, natomiast kokon zimowy jest gruby, gęsto utkany i w kolorze brunatno-żółtym. Szrotówek uważany jest za szkodnika, ze względu na znaczne osłabianie drzew kasztanowca, które powoduje w fazie największego wylęgu. Rzadko powoduje całkowite obumarcie drzewa, jednak doprowadza do obniżenia ich walorów estetycznych. Zimuje w postaci poczwarki, w opadłych liściach kasztanowca.


Data wykonania zdjęcia: 26.04.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

niedziela, 23 września 2018

Spiris striata

Pstrokówka kreskówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 30- 40 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca lipca na ciepłych, otwartych terenach, kserotermicznych murawach, ugorach i wrzosowiskach. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec posiada skrzydła barwy żółtej z czarnymi paskami, natomiast samica jest beżowa. Oprócz barwy skrzydeł dymorfizm płciowy zaznacza się również budową czułek. U samca występują czułki pierzaste, dzięki którym samiec potrafi z daleka wyłapać feromony samicy, natomiast samica posiada czułki nitkowate. Imago podczas spoczynku zwija skrzydła w charakterystyczny sposób, wzdłuż ciała upodabniając się w ten sposób do cygara. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bylicę, jastrzębiec, szałwię łąkową, wrzos pospolity, babkę wąskolistną i kostrzewę. Samica składa jaja w pierścieniowatych złożach, po kilkadziesiąt sztuk, najczęściej na źdźbłach traw. Gąsienica żeruje przeważnie w nocy, często wspina się jednak na roślinę pokarmową już pod wieczór. Dzień spędza ukryta wśród roślinności nisko przy ziemi. Przepoczwarzenie następuje w luźnym, białoszarym oprzędzie między źdźbłami traw lub w ściółce. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Jura krakowsko-częstochowska, Polska

wtorek, 11 września 2018

Mesoligia furuncula

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 22-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na łąkach, ugorach, polanach, nadmorskich wydmach i skrajach lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy trzcinnik, perz i trawy. Zimuje w postaci gąsienicy. 


Data wykonania zdjęcia: 11.08.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

poniedziałek, 10 września 2018

Thalpophila matura

Ponurzyca źralica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 38-46 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia na skrajach lasów, leśnych polanach, w widnych parkach oraz w zaniedbanych ogrodach. Imago chętnie przylatuje do światła oraz kwiatów, zwłaszcza do starca. Samica nie przylepia jaj do liścia w czasie składania jak większość motyli, natomiast rozrzuca je swobodnie między trawy na ziemię. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kupkówkę pospolitą oraz rozmaite trawy. Gąsienice żerują nocą, a dzień spędzają ukryte przy ziemi, między źdźbłami traw. Przepoczwarzenie następuje płytko w ziemi. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 14.08.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

sobota, 8 września 2018

Xanthia togata

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 30-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku sierpnia do końca września na wilgotnych łąkach, bagnach oraz w podmokłych lasach. Imago chętnie spija soki z przejrzałych jagód oraz żywi się nektarem kwiatów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy topolę, wierzbę, a dodatkowo czeremchę zwyczajną. Początkowo larwa żeruje na kotkach wierzbowych, a następnie przenosi się na niskie rośliny. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 8.09.18; 25.09.22
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

niedziela, 26 sierpnia 2018

Hada plebeja

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 30-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września w lasach, parkach, ogrodach, zaroślach, na łąkach i ugorach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy pępawę, mniszek lekarski, jastrzębiec oraz gwiazdnicę. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 30.06.18; 16.06.19
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

sobota, 25 sierpnia 2018

Zygaena loti

Kraśnik rogalik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kraśnikowatych wynosi od 26-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca na ciepłych, otwartych terenach, zwłaszcza tych o podłożu wapiennym. Dorosłe motyle można spotkać na niebieskich i fioletowych kwiatach z których chętnie spijają nektar. Spłoszone ospale wzbijają się do lotu. Samica składa żółtawe jaja w zwartych złożach na liściach rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy cieciorkę pstrą, koniklecę czubatą, komonicę pospolitą oraz koniczynę. Przepoczwarzenie odbywa się w białawym kokonie zbudowanym w przyziemnej warstwie roślinności. Zimuje w postaci gąsienicy, często dwukrotnie. 


Data wykonania zdjęć: 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Jura krakowsko-częstochowska 

piątek, 10 sierpnia 2018

Boloria dia

Dostojka dia. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 32-36 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca kwietnia do połowy czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do pierwszych dni września. Często pojawia się również trzecie pokolenie w okresie od września do października. Dorosłe motyle w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedzają takie kwiaty jak jasieniec piaskowy, macierzanka piaskowa, krwawnik pospolity, chaber łąkowy czy ostrożeń polny. Środowiskiem występowania tego gatunku są łąki, ugory, polany, miedze oraz skraje lasów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy malinę właściwą, fiołek kosmaty i polny oraz głowienkę pospolitą. Samica składa jaja na roślinie pokarmowej bądź w jej pobliżu. Początkowo gąsienice odżywiają się kwiatami, a następnie przenoszą się na liście. Przepoczwarzenie następuje na roślinie żywicielskiej lub na rozmaitych przedmiotach w jej pobliżu. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Jura Krakowsko-Częstochowska, Polska

środa, 8 sierpnia 2018

Loxostege turbidalis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 28-35 mm. Postać dorosła pojawia się od maja do lipca na suchych, otwartych terenach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bylice.


Data wykonania zdjęć: 17.06.18 
Miejsce wykonania zdjęć: Jura krakowsko-częstochowska, Polska

wtorek, 7 sierpnia 2018

Zygaena purpuralis

Kraśnik purpuraczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kraśnikowatych wynosi od 28-35 mm. Imago pojawia się od końca maja do połowy sierpnia na nasłonecznionych murawach, stokach i suchych nieużytkach. Dorosłe motyle chętnie odwiedzają fioletowe i niebieskie kwiaty, rzadziej kwiaty barwy żółtej. Latają w słoneczne i ciepłe dni. Noc spędzają w gromadzie na wyższych bylinach. Samica składa jaja na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy macierzankę wczesną oraz macierzankę piaskową. Larwy żerują nocą, natomiast dzień spędzają ukryte nisko przy ziemi. Przepoczwarzenie następuje w żółtym, łódkowatym kokonie. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć. 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Jura krakowsko-częstochowska, Polska

poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Hypena crassalis

Kotarnica jagodnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 25-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w lasach iglastych i mieszanych. Za dnia motyle przesiadują na pniach drzew lub ukrywają się wśród przyziemnej roślinności. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy borówkę czarna i bagienną, a dodatkowo wrzos oraz pokrzywę. Zaniepokojone gąsienice wykonują gwałtowne ruchy ciałem lub ratują się ucieczką. Oprócz tego, podobnie jak widłogonki, posiadają umiejętność wyrzucania grudek kału na znaczne odległości. Przepoczwarzenie następuje wśród liści na ziemi. Zimuje w postaci poczwarki lub dorosłej gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia:  30.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

Plutellidae



środa, 25 lipca 2018

Lycaena dispar

Czerwończyk nieparek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 32-40 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym lub w dwóch pokoleniach. W przypadku jednego pokolenia, motyle latają od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia, natomiast przy dwóch pokoleniach okres lotu wypada od początku maja do początku czerwca i od początku lipca do pierwszych dni sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są wilgotne łąki, niskie torfowiska, doliny rzek, obrzeża rowów melioracyjnych, a ostatnio także tereny ruderalne. Motyle w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedzają takie kwiaty jak krwawnica pospolita, ostrożeń błotny, chaber łąkowy czy jasieniec piaskowy. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunku szczawiu, m.in. szczaw wodny, szczaw lancetowaty, szczaw gajowy, a także szczaw tępolistny i szczaw omszony. Samica składa jaja pojedynczo lub po kilka sztuk na na wierzchu oraz na spodzie liścia rośliny pokarmowej. Początkowo gąsienica szkieletuje liść, a następnie wygryza w nim otwory. Przepoczwarzenie odbywa się na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej lub na rozmaitych przedmiotach w jej pobliżu. Zimuje w postaci młodej gąsienicy.
Czerwończyk nieparek znajduje się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych jako gatunek niższego ryzyka, jednak obecnie stan jego populacji można uznać za bardzo dobry. W ostatnich latach zauważalna jest nawet tendencja do rozprzestrzeniania się  tego gatunku, na obszary, na których wcześniej nie występował. Jedynym zagrożeniem mogą być melioracje i osuszanie terenów podmokłych, na których ten gatunek występuje.


Data wykonania zdjęcia; 30.05.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

niedziela, 15 lipca 2018

Plutella xylostella

Tantniś krzyżowiaczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny tantnisiowatych wynosi od 13-15 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września w ogrodach, zaroślach, na łąkach, polanach, terenach ruderalnych i skrajach lasów. Imago są słabymi lotnikami i zazwyczaj latają na niewielkie dystanse, jednak ze względu na ich niewielkie rozmiary mogą być łatwo przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiele roślin z rodziny kapustowatych, m.in. chrzan, gorycznik, kapustę, rzeżuchę, rzodkiew, rukiew nadmorską i czosnaczek pospolity. Ze względu na swoje preferencje żywieniowe, tantniś krzyżowiaczek uważany jest za jednego z największych szkodników roślin z rodziny kapustowatych. Młode gąsienice są bardzo małe i żerują wewnątrz tkanki liścia, drążąc w nim dziury. Początkowo minują liście, a następnie zjadają miękisz, co prowadzi do powstawania tzw "okienek"w liściach zewnętrznych. Przepoczwarzenie następuje w siateczkowatym kokonie przytwierdzonym do dolnych liści rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

sobota, 14 lipca 2018

Plagodis dolabraria

Nakreślik dębowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 28-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do połowy lipca w lasach, parkach, zaroślach i ogrodach. Motyle chętnie przylatują do cukru, a samce również do światła. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych m.in. dąb, lipę, brzozę, bez, a dodatkowo śliwę oraz buk. Przepoczwarzenie następuje w kokonie pod ziemią. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 7.07.18, 22.04.19; 16.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki; Chorzów; Katowice, Polska

piątek, 13 lipca 2018

Euthrix potatoria

Barczatka napójka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny barczatkowatych w przypadku samca wynosi od 46-54 mm, zaś w przypadku samicy od 56-70 mm. Poza różnią w wielkości dymorfizm płciowy widoczny jest również w barwie skrzydeł i budowie czułków. Samica jest znacznie jaśniejsza od samca i posiada czułki nitkowane, natomiast samiec posiada czułki pierzaste. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od ostatnich dni czerwca do połowy sierpnia w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, na polanach, przydrożach, podmokłych łąkach oraz na torfowiskach. Dorosłe motyle nie pobierają pokarmu, a całe życie w formie imago poświęcają na rozmnażanie się. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw, turzycę, trzcinę oraz pałkę wodną. Samica składa jaja pojedynczo lub w niewielkich złożach na liściu traw lub innych roślinach, a następnie złożone jaja okrywa włoskami z odwłoka. Gąsienice żerują za dnia i nocy, przeważnie na świeżo rozwiniętych liściach. Preferują miejsca o dużej wilgotności, a nawet same aktywnie piją wodę w postaci rosy i deszczu. W przypadku gdy panuje susza, dochodzi czasami między nimi do aktów kanibalizmu. Zdarza się, że pożerają również nieowłosione gąsienice innych gatunków. Dorosłe larwy budują białawe, przetykane szczecinami oprzędy, nisko nad ziemią, przyczepione do źdźbeł traw lub pni drzew. Zimuje w postaci larwy. Zimująca gąsienica wybiera często eksponowane miejsca, takie jak suche pędy lub gałązki roślin. Jest w stanie przetrwać nawet silne mrozy.


Data wykonania zdjęć: 8.07.18;  09.06.29
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice; Beskid Śląsko-Morawski, Polska/ Czechy

czwartek, 12 lipca 2018

Mesoleuca albicillata

Paśnik maliniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 27-35 mm. Imago pojawia się od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia w lasach liściastych i mieszanych, wilgotnych zaroślach oraz miejscach porośniętych krzewami malin i jeżyn. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy malinę właściwą oraz jeżynę fałdowaną. Larwy paśnika maliniaka są ciepłolubne, dlatego łatwo zauważyć je za dnia, gdy żerują na wierzchniej stronie liścia. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie na ziemi.


Data wykonania zdjęć: 7.07.18; 26.05.22
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska

środa, 11 lipca 2018

Electrophaes corylata

Paśnik leszczyniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 22-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do pierwszych dni lipca w wilgotnych lasach i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. leszczynę, brzozę, lipę, głóg, czeremchę zwyczajną i jarząb pospolity. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie na ziemi.


Data wykonania zdjęć: 05.06.21; 29.05.22
Miejsce wykonania zdjęć: Racibórz; Katowice, Polska

wtorek, 10 lipca 2018

Scoparia pyralella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 16-22 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca na łąkach, polach, w ogrodach i zaroślach. Motyl jest aktywny głównie o zmierzchu i nocą, natomiast za dnia odpoczywa na pniach drzew lub kamieniach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy starzec jakubek.


Data wykonania zdjęcia: 14.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

piątek, 6 lipca 2018

Lithosia quadra

Powrózka dwuplamka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 35-40 mm w przypadku samca oraz od 43-55 mm w przypadku samicy. Poza różnicą w rozpiętości skrzydeł, dymorfizm płciowy widoczny jest również w ich ubarwieniu. Imago pojawia się od ostatnich dni czerwca do pierwszych dni września w lasach liściastych, mieszanych, parkach, sadach i rzadziej w borach sosnowych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różnego rodzaju porosty, zarówno te rosnące na drzewach liściastych jak i iglastych. Podczas gradacji gąsienic brudnicy mniszki, zdarza się, że larwy powrózki dwuplamki odżywiają się również nimi. Samica składa jaja w niewielkich złożach, liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk na spodniej stronie liścia lub w szczelinach kory. Przepoczwarzenie następuje w dużym, luźnym, białawym kokonie utkanym w szczelinach drzew, ściółce lub pod odstającymi płatami kory. Zimuje w postaci młodej gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 24.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice- Kostuchna, Polska

czwartek, 5 lipca 2018

Selenia tetralunaria

Skrzytek dereniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 27-42 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do połowy czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia. Osobniki drugiego pokolenia są mniejsze i jaśniejsze od osobników pierwszego pokolenia. W stanie spoczynku motyle mają skrzydła rozchylone w charakterystyczny sposób. Środowiskiem występowania tego gatunku są skraje lasów, parki, ogrody i zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. leszczynę, dąb, olszę, brzozę, wierzbę i lipę. Młode gąsienice żerują za dnia, natomiast wyrośnięte pobierają pokarm wyłącznie nocą, wracając później do miejsc w których przebywały poprzednio. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 24.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice-Kostuchna, Polska

środa, 20 czerwca 2018

Cnaemidophorus rhododactyla

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny piórolotkowatych wynosi od 18-26 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia na skrajach lasów, przydrożach, w parkach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różę. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 10.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

sobota, 16 czerwca 2018

Archips podana

Zwójka rdzaweczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 18-26 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia w lasach, parkach, ogrodach i sadach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy chmiel zwyczajny, porzeczkę czarną, jabłoń, śliwę, morelę, wiśnię, różę oraz malinę. Jesienią gąsienice żerują na liściach i owocach, natomiast wiosną odżywiają się kwiatami. Żerując na owocach, wygryzają w nich małe, okrągłe otwory, których powierzchnia korkowacieje. W ten sposób owoc staje się podatny na ataki patogenów. Ze względu na swoje preferencje żywieniowe zwójka rdzaweczka uważana jest za szkodnika upraw. Zimuje w postaci gąsienicy, w załamaniach kory.


Data wykonania zdjęć; 30.05.18; 21.06.20
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

poniedziałek, 11 czerwca 2018

Celypha striana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 16-22 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na łąkach, polanach i w ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy mniszek lekarski oraz babkę lancetowatą. Początkowo gąsienica żeruje na korzeniu palowym, żyjąc pod cienką siecią, a następnie ryje się do korzenia, doprowadzając czasem do śmierci rośliny. Przepoczwarzenie odbywa się w kokonie utkanym z ziemi i jedwabiu w pobliżu korzenia rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 26.05.18
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice- Kostuchna, Polska

środa, 6 czerwca 2018

Archips crataegana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 16-22 mm w przypadku samca i od 23-27 mm w przypadku samicy. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na skrajach lasów, w zaroślach i ogrodach. Samica składa jaja w złożach liczących po ok. 30 sztuk, na pniach drzew i większych gałęziach, a następnie pokrywa je białą substancją, która bardzo szybko twardnieje i upodabnia jaja do ptasich odchodów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. dąb, jesion, lipę, wierzbę oraz wiąz. Młoda larwa jest bardzo aktywna i szybko wspina się po drzewie w stronę korony drzew, gdzie następnie będzie żerowała w ciasno zwiniętym liściu. Przepoczwarzenie odbywa się w zrolowanym liściu lub między dwoma sprzędzonymi ze sobą liśćmi. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęcia; 30.05.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

poniedziałek, 4 czerwca 2018

Adela croesella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wąsikowatych wynosi od 11-14 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca czerwca na terenach związanych z jej rośliną pokarmową. Motyle chętnie latają w słoneczne dni, odwiedzając kwiaty. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rokitnik zwyczajny oraz ligustr pospolity. Prawdopodobnie początkowo gąsienica odżywia się kwiatami, a następnie buduje przenośną osłonkę z liści oraz cząstek gleby i zaczyna odżywiać się opadłymi liśćmi.


Data wykonania zdjęć: 26.05.18; 17.06.21
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

niedziela, 3 czerwca 2018

Chrysoteuchia culmella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 18-22 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca sierpnia na łąkach, polanach, skrajach lasów, trenach ruderalnych, przytorzach, przydrożach oraz w ogrodach. Za dnia motyla można spotkać odpoczywającego głową w dół na łodygach traw. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kostrzewę oraz wiechlinę.


Data wykonania zdjęć; 30.05.18; 10.07.21
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska