środa, 25 lipca 2018

Lycaena dispar

Czerwończyk nieparek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 32-40 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym lub w dwóch pokoleniach. W przypadku jednego pokolenia, motyle latają od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia, natomiast przy dwóch pokoleniach okres lotu wypada od początku maja do początku czerwca i od początku lipca do pierwszych dni sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są wilgotne łąki, niskie torfowiska, doliny rzek, obrzeża rowów melioracyjnych, a ostatnio także tereny ruderalne. Motyle w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedzają takie kwiaty jak krwawnica pospolita, ostrożeń błotny, chaber łąkowy czy jasieniec piaskowy. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunku szczawiu, m.in. szczaw wodny, szczaw lancetowaty, szczaw gajowy, a także szczaw tępolistny i szczaw omszony. Samica składa jaja pojedynczo lub po kilka sztuk na na wierzchu oraz na spodzie liścia rośliny pokarmowej. Początkowo gąsienica szkieletuje liść, a następnie wygryza w nim otwory. Przepoczwarzenie odbywa się na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej lub na rozmaitych przedmiotach w jej pobliżu. Zimuje w postaci młodej gąsienicy.
Czerwończyk nieparek znajduje się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych jako gatunek niższego ryzyka, jednak obecnie stan jego populacji można uznać za bardzo dobry. W ostatnich latach zauważalna jest nawet tendencja do rozprzestrzeniania się  tego gatunku, na obszary, na których wcześniej nie występował. Jedynym zagrożeniem mogą być melioracje i osuszanie terenów podmokłych, na których ten gatunek występuje.


Data wykonania zdjęcia; 30.05.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

niedziela, 15 lipca 2018

Plutella xylostella

Tantniś krzyżowiaczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny tantnisiowatych wynosi od 13-15 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września w ogrodach, zaroślach, na łąkach, polanach, terenach ruderalnych i skrajach lasów. Imago są słabymi lotnikami i zazwyczaj latają na niewielkie dystanse, jednak ze względu na ich niewielkie rozmiary mogą być łatwo przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiele roślin z rodziny kapustowatych, m.in. chrzan, gorycznik, kapustę, rzeżuchę, rzodkiew, rukiew nadmorską i czosnaczek pospolity. Ze względu na swoje preferencje żywieniowe, tantniś krzyżowiaczek uważany jest za jednego z największych szkodników roślin z rodziny kapustowatych. Młode gąsienice są bardzo małe i żerują wewnątrz tkanki liścia, drążąc w nim dziury. Początkowo minują liście, a następnie zjadają miękisz, co prowadzi do powstawania tzw "okienek"w liściach zewnętrznych. Przepoczwarzenie następuje w siateczkowatym kokonie przytwierdzonym do dolnych liści rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 17.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

sobota, 14 lipca 2018

Plagodis dolabraria

Nakreślik dębowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 28-35 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do połowy lipca w lasach, parkach, zaroślach i ogrodach. Motyle chętnie przylatują do cukru, a samce również do światła. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych m.in. dąb, lipę, brzozę, bez, a dodatkowo śliwę oraz buk. Przepoczwarzenie następuje w kokonie pod ziemią. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 7.07.18, 22.04.19; 16.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki; Chorzów; Katowice, Polska

piątek, 13 lipca 2018

Euthrix potatoria

Barczatka napójka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny barczatkowatych w przypadku samca wynosi od 46-54 mm, zaś w przypadku samicy od 56-70 mm. Poza różnią w wielkości dymorfizm płciowy widoczny jest również w barwie skrzydeł i budowie czułków. Samica jest znacznie jaśniejsza od samca i posiada czułki nitkowane, natomiast samiec posiada czułki pierzaste. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od ostatnich dni czerwca do połowy sierpnia w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, na polanach, przydrożach, podmokłych łąkach oraz na torfowiskach. Dorosłe motyle nie pobierają pokarmu, a całe życie w formie imago poświęcają na rozmnażanie się. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw, turzycę, trzcinę oraz pałkę wodną. Samica składa jaja pojedynczo lub w niewielkich złożach na liściu traw lub innych roślinach, a następnie złożone jaja okrywa włoskami z odwłoka. Gąsienice żerują za dnia i nocy, przeważnie na świeżo rozwiniętych liściach. Preferują miejsca o dużej wilgotności, a nawet same aktywnie piją wodę w postaci rosy i deszczu. W przypadku gdy panuje susza, dochodzi czasami między nimi do aktów kanibalizmu. Zdarza się, że pożerają również nieowłosione gąsienice innych gatunków. Dorosłe larwy budują białawe, przetykane szczecinami oprzędy, nisko nad ziemią, przyczepione do źdźbeł traw lub pni drzew. Zimuje w postaci larwy. Zimująca gąsienica wybiera często eksponowane miejsca, takie jak suche pędy lub gałązki roślin. Jest w stanie przetrwać nawet silne mrozy.


Data wykonania zdjęć: 8.07.18;  09.06.29
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice; Beskid Śląsko-Morawski, Polska/ Czechy

czwartek, 12 lipca 2018

Mesoleuca albicillata

Paśnik maliniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 27-35 mm. Imago pojawia się od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia w lasach liściastych i mieszanych, wilgotnych zaroślach oraz miejscach porośniętych krzewami malin i jeżyn. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy malinę właściwą oraz jeżynę fałdowaną. Larwy paśnika maliniaka są ciepłolubne, dlatego łatwo zauważyć je za dnia, gdy żerują na wierzchniej stronie liścia. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie na ziemi.


Data wykonania zdjęć: 7.07.18; 26.05.22
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska

środa, 11 lipca 2018

Electrophaes corylata

Paśnik leszczyniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 22-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do pierwszych dni lipca w wilgotnych lasach i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. leszczynę, brzozę, lipę, głóg, czeremchę zwyczajną i jarząb pospolity. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie na ziemi.


Data wykonania zdjęć: 05.06.21; 29.05.22
Miejsce wykonania zdjęć: Racibórz; Katowice, Polska

wtorek, 10 lipca 2018

Scoparia pyralella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 16-22 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca na łąkach, polach, w ogrodach i zaroślach. Motyl jest aktywny głównie o zmierzchu i nocą, natomiast za dnia odpoczywa na pniach drzew lub kamieniach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy starzec jakubek.


Data wykonania zdjęcia: 14.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

piątek, 6 lipca 2018

Lithosia quadra

Powrózka dwuplamka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 35-40 mm w przypadku samca oraz od 43-55 mm w przypadku samicy. Poza różnicą w rozpiętości skrzydeł, dymorfizm płciowy widoczny jest również w ich ubarwieniu. Imago pojawia się od ostatnich dni czerwca do pierwszych dni września w lasach liściastych, mieszanych, parkach, sadach i rzadziej w borach sosnowych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różnego rodzaju porosty, zarówno te rosnące na drzewach liściastych jak i iglastych. Podczas gradacji gąsienic brudnicy mniszki, zdarza się, że larwy powrózki dwuplamki odżywiają się również nimi. Samica składa jaja w niewielkich złożach, liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk na spodniej stronie liścia lub w szczelinach kory. Przepoczwarzenie następuje w dużym, luźnym, białawym kokonie utkanym w szczelinach drzew, ściółce lub pod odstającymi płatami kory. Zimuje w postaci młodej gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 24.06.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice- Kostuchna, Polska

czwartek, 5 lipca 2018

Selenia tetralunaria

Skrzytek dereniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 27-42 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do połowy czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia. Osobniki drugiego pokolenia są mniejsze i jaśniejsze od osobników pierwszego pokolenia. W stanie spoczynku motyle mają skrzydła rozchylone w charakterystyczny sposób. Środowiskiem występowania tego gatunku są skraje lasów, parki, ogrody i zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. leszczynę, dąb, olszę, brzozę, wierzbę i lipę. Młode gąsienice żerują za dnia, natomiast wyrośnięte pobierają pokarm wyłącznie nocą, wracając później do miejsc w których przebywały poprzednio. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 24.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice-Kostuchna, Polska