wtorek, 10 września 2024

Cupido decolorata

 Modraszek blady. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi 23-25 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca września. Środowiskiem występowania tego gatunku są śródleśne łąki, skraje lasów, nasłonecznione stoki oraz miejsca w których występują podłoża wapienne. Imago chętnie odwiedza żółte kwiaty takie jak komonica zwyczajna i lucerna nerkowata. Często siada też na wilgotnej ziemi.
Samica składa jaja na kwiatostanach rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lucernę nerkowatą i lucernę siewną. Larwa żeruje na kwiatach i niedojrzałych owocach. Starsze gąsienice mogą zostać adoptowane i karmione przez mrówki. Przepoczwarczenie następuje przeważnie na suchych fragmentach roślin, rzadziej na łodygach lub liściach.
Gatunek notowany głównie z Beskidu Niskiego oraz Pienin, jednak w ostatnich latach jest coraz częściej obserwowany także w innych miejscach na południu Polski. 

Data wykonania zdjęcia: 21.07.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Góry Opawskie, Polska 

poniedziałek, 9 września 2024

Apatura iris

 Mieniak tęczowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi 70-80 mm w przypadku samca i od 80-92 mm w przypadku samicy. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do połowy sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, na drogach leśnych i skrajach lasów. Imago jest bardzo płochliwe. Odżywia się głównie płynami z odchodów zwierzęcych i padliny. Czasem spija soki ze zranionych drzew i kwiatów. Często siada na wilgotnej ziemi i spija wodę z kałuż. Samice są rzadko spotykane, ponieważ większość czasu spędzają w koronach drzew. Samica składa jaja pojedynczo, rzadko po dwa na wierzchniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wierzbę uszatą, wierzbę iwę, wierzbę szarą i wierzbę purpurową. Przepoczwarczenie następuje na dolnej stronie liścia. Zimuje w postaci gąsienicy, na macie z przędzy w rozwidleniach gałązek lub na pączkach rośliny pokarmowej. 
Na czerwonej liście gatunków zagrożonych posiada status LC, czyli jest gatunkiem najmniejszej troski. Na liczebność gatunku niekorzystny wpływ może mieć gospodarka leśna, która prowadzi do usuwania rośliny żywicielskiej gąsienicy z drzewostanów gospodarczych. 

Data wykonania zdjęcia: 07.07.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Pieniny, Polska

niedziela, 8 września 2024

Phengaris nausithous

Modraszek nausitous. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi 35-37 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia na torfiastych łąkach, bagnach, niskich i węglanowych torfowiskach. Imago odwiedza głównie kwiaty krwiściągu lekarskiego, rzadziej krwawnicy pospolitej i sadźca konopiastego. Samica składa jaja na kwitnących główkach kwiatowych rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy krwiściąg lekarski. Początkowo gąsienica żeruje na kwiatach krwiściągu, żywiąc się nasionami. Następnie spada na ziemię, gdzie znajdują ją mrówki. Ze względu na słodki płyn wydzielany z gruczołu nektarowego, mrówki postanawiają adoptować gąsienicę, która kontynuuje rozwój w gniazdach mrówek. W mrowisku jest karmiona przez gospodarzy, a czasami zjada też jaja i larwy mrówek. Rozwój larwy w mrowisku trwa jeden lub dwa sezony. Przepoczwarczenie odbywa się w mrowisku. Zimuje w postaci gąsienicy. 
W czerwonej księdze gatunków zagrożonych posiada status LR, czyli nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, jednak w niedalekiej przyszłości jego sytuacja może ulec pogorszeniu, ze względu na zanikanie środowisk lęgowych.  


Data wykonania zdjęć: 13.07.24; 21.07.24
Miejsce wykonania zdjęć: Rycerka Górna; Góry Opawskie, Polska

czwartek, 5 września 2024

Agriphila geniculea

 Wachlarzyk kolankowy. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 20-26 mm. Postać dorosłą pojawia się od początku lipca do końca października w lasach, ogrodach i na łąkach. Samica składa jaja w locie. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szczotlichę siwą oraz kostrzewę owczą. Żeruje w rurkowatym chodniku z przędzy, między źdźbłami traw przy ziemi. Przepoczwarczenie następuje w kokonie, w końcowej części chodnika. Zimuje w postaci larwy. 

Data wykonania zdjęcia: 24.08.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 4 września 2024

Epirrhoe tristata

 Paśnik posmutek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 21-26 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od połowy lipca do końca sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są suche łąki, polany leśne, przydroża, przytorza, skraje lasów, nasłonecznione zbocza i zręby. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przytulię pospolitą oraz przytulię leśną. Młode gąsienice żerują na kwiatach, a starsze na liściach rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie na ziemi.

Data wykonania zdjęcia: 01.08.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska 

wtorek, 3 września 2024

Melitaea diamina

 Przeplatka diamina. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi 34-46 mm. Postać dorosła pojawia się od końca maja do połowy sierpnia na wilgotnych, podmokłych i torfiastych łąkach. Imago żywi się nektarem z kwiatów ostrożenia błotnego i polnego, firletki poszarpanej, jaska ostrego, jastruna właściwego oraz sokami z wilgotnej ziemi. Samca składa jaja w złożach liczących od kilkudziesięciu do ponad 200 sztuk, na spodzie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy babkę lancetowatą, rdest wężownik, przetacznik oraz kozłek lekarski. Gąsienica prowadzi nocny tryb życia, a dzień spędza ukryta. Początkowo młode gąsienice żerują gromadnie w jedwabnym oprzędzie. Po przezimowaniu rozpraszają się i żerują w pojedynkę. Poczwarki zawieszone są za kremaster tuż przy ziemi, na roślinach lub rozmaitych przedmiotach w otoczeniu. Zimuje w postaci gąsienicy, we wspólnym oprzędzie, pod suchymi liśćmi na ziemi.
W czerwonej księdze gatunków zagrożonych posiada status VU, czyli jest gatunkiem narażonym na wyginięcie w stosunkowo krótkim czasie.

Data wykonania zdjęć: 20.06.24
Miejsce wykonania zdjęć: Biała Woda, Polska

poniedziałek, 2 września 2024

Hypatopa inunctella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Blastobasidae wynosi 14-15 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia w lasach, parkach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy żołędzie dębów, bukwie i kasztany. 


Data wykonania zdjęcia: 10.07.21
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

Blastobasidae